With children in nature?8 places where it will entertain you and is
  • 23/09/2022
  • By wizewebsite
  • 127 Views

With children in nature?8 places where it will entertain you and is<

Článek

Are you slowly running out of ideas where to go with the children on a trip?If you do not want to squeeze at the enclosures in zoos, or spend time in the children's corners, try to discover the beauty of nature in interesting places.These tips are suitable not only for a trip during an extended weekend, it is definitely worth discovering these places during the year.And straight for a longer holiday!

Find out what treasures you have in sight.It is said that everywhere well, at home best, so take advantage of it and go on a nice trip.We have some tips from all over the Czech Republic for you.

Foto: archiv redakce
Více

Pojďte na to od lesa aneb Pohodlné outfity do přírody

Virtuální cestování: Nejkrásnější pláže světa bez turistů

In the vicinity of Prague: Divoká Šárka Valley

Výlet do přírody a začínáme Prahou? V Šáreckém údolí nebudete mít o existenci hlavního města ani potuchy. Tady si to užijete jak s malými dětmi, které co chvíli bolí nohy, na kolech, když si chcete dát do těla, i pokud máte chuť na turistiku pro náročnější.Wipe off your feet in the natural swimming pool Džbán, climb to Kozák's blast rocks or walk along the hiking trail to Nebušice.

South Moravia: Take a walk through the fridge

Že jsou hrady a zámky ještě zavřené? Tím se nenechte odradit a vyrazte do Lednice, to nám doporučil táta Honza (děti 4 a 7 let).You will find one of the most beautiful parks.When you enjoy the French garden, take it around the ponds to the minaret. Cestu si zpříjemníte Skrytým příběhem.Download the mobile app with a geolocation game - the local is called Hardtmuth's builder.Help him complete the project and invent a pencil!

Kokořínsko: Cinibulkova trail

S dětmi do přírody? 8 míst, kde to bude bavit vás i je

Chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko vede zajímavých tras několik, vyzkoušejte třeba Cinibulkovu naučnou stezku, kterou prošla Katka (38). Zajímavá stezka vás protáhne lesem i polem, je plná pískovcových útvarů, bludišť a roklí a byla pojmenována podle místního propagátora turistiky.The route starts at the Municipal Spa in Mšeno and after nine kilometers you will return to Mšena.Can you find the cave of Mary Magdalene, a rock formation Tutankhamon or a frog?

Harrachov: Fox trail to the waterfall

Chystáte se občerstvit horským vzduchem a vaší ambicí nejsou nejvyšší hory? Zkuste Harrachov a projděte se k Mumlavskému vodopádu.The triple mother Míša advises to take it around the Shindelka exhibition: after a while you come across an educational fox trail that makes children more pleasant.The reward will be the view of Mumlav, the waterfall and the devil's eye, which the stream of the river felt in the granite stages.

Czech -Saxon Switzerland: Tiska Walls

The place where the enthusiasm of the great and small ones will be the rocks at Tisá. Blogerka z webu S dětmi v báglu doporučuje s menšími zvolit okruh Malé stěny – užijte si obří skalní bludiště a dětská fantazie bude pracovat při procházení okolo skalních útvarů.If you are more skilled tourists, do not worry about large walls and find all the formations in the rocks - there are 54 and the head of the crocodile, walnut and Napoleon's shoe.

Beskydsko: On Lysá hora behind the outlaw

Máte v plánu pořádný výšlap a uvažujete nad Lysou horou? Díky Lence (39) víme, jak si udělat výlet zajímavý! Jděte Naučnou stezkou Lysá horaz Malenovic nebo Ostravice.If you want to manage the trail (16.5 km), you need to plan the way so that you come out of one village and come from the top to the other.Then you will meet 15 stops and find out more about Ondráš, caves and treasures and difficult life in the mountains.

Pilsen: Kozel, Shovel and Maria Skála

We have a tip from Pilsen since Tereza and her six -year -old son. Páni hradu Lopata patřili k loupeživým rytířům, a i když se z jejich sídla mnoho nedochovalo, má zřícenina romantické kouzlo. Působivá je i lesní cesta, kterou se odtud dostanete na zámek Kozel– místní rozlehlý park se podobá vídeňskému Schönbrunnu. V okolí najdete naučné stezky i dřevěný altán na Mariině skále, tedy repliku původní stavby, kterou zničila vichřice.

Jizerky: an ant trail to the king

Máte-li chuť na kratší procházku, zkuste Jizerské hory a rozhlednu Královka– tip jsme dostali od maminky dvouletého caparta, Kamily. Zaparkujte v Bedřichově a vydejte se sem Mravenčí naučnou stezkou.You will meet 15 wooden sculptures that show animals living in the area, and you will learn a lot about them.

Enjoy three days off and gain energy for May!Do you know that nature is healing?

ynezorPumanzeSaNyknalC