• 22/06/2022
  • Podle wizewebsite
  • 552 Pohledy

Zákony o manželství homosexuálů už rok „parkují“ ve Sněmovně. Poslanci obviňují rozhádané ANO<

12. 6. 2018 – tedy přesně před rokem – předložila Poslanecké sněmovně skupina 46 poslanců návrh na změnu občanského zákoníku, která by umožnila gayům a lesbám uzavírat stejné manželství jako heterosexuálním párům. O den později aparát Sněmovny poslal zákon přímo poslancům a 26. 6. s navrhovanými změnami souhlasila také vláda.

O tři dny později se zákon dostal ve Sněmovně do prvního čtení – i když se k němu poslanci od června loňského roku dostali ještě v listopadu, letos v březnu přijali stanovisko, že debatu přeruší. „Poslanecká sněmovna přerušuje projednávání těchto bodů ve sloučené obecné rozpravě a odročuje je do příští řádné schůze Poslanecké sněmovny,“ stojí v odhlasovaném stanovisku.

Manželství vs. manželství

Jedním z důvodů je i protinávrh KDU-ČSL. Lidovci totiž požadují naopak změnu Listiny základních práv a svobod. Tak, aby bylo zřejmé, že manželství je pouze svazek mezi mužem a ženou. S návrhem na změnu přišel současný předseda strany Marek Výborný. Jde mu konkrétně o článek 32, ve kterém se píše, že „Rodičovství a rodina jsou pod ochranou zákona“. Výborný ale požaduje, aby se článek v Listině, která je součástí Ústavy ČR, rozšířil a konkretizoval. „Chceme (článek) upravit na větu: „Rodina, rodičovství a manželství jako svazek muže a ženy jsou pod ochranou zákona,“ vysvětloval už loni v červnu Výborný.

Manželství gayů a leseb: Myslete hlavně na děti, vyzvala Babišova poslankyně

Poslanci proto debatu o zákonech spojili a projednávají je jako jeden bod. Poslanci se tak ve Sněmovně rozdělili minimálně na dva tábory. Ty, kteří chtějí, aby i homosexuální páry mohly uzavírat manželství a nejen registrované partnerství u vybraných úřadů, a ty, kteří chtějí upevnit roli manželství mezi mužem a ženou.

V posledním usnesení poslanců o přerušení je uveden termín, že se zákony má Sněmovna zabývat na následující řádné schůzi. Ta běží už od 28. května a pokračovat má celý příští týden od úterý. Oba zákony jsou přitom na programu jako body 56 a 57. Jestli se ale na ně dostane, není vůbec jasné. Blesk Zprávy proto oslovily všechny poslanecké kluby. Některé z nich ale na dotazy vůbec nezareagovaly.

Podpora od Babiše v ANO nestačí

Vše je údajně zaseknuté především v hnutí ANO – alespoň to ve svých odpovědí tvrdí zástupci jiných uskupení. Z kuloárních diskusí je opravdu patrné, že ve vládním hnutí, které má 78 poslanců, nepanuje jasná shoda. A to ani poté, co premiér Andrej Babiš na začátku dubna v TV Prima manželství pro všechny podpořil.

„Myslím, že stejnopohlavní páry by měly mít stejná práva, jak je to manželství,“ řekl premiér v pořadu Partie. Sám se tehdy vyslovil také pro to, aby se zákon dostal ve Sněmovně do druhého čtení a to i přes rozpory v ANO.„Není možné, že já zavelím a všichni v rámci hnutí změní názor, u nás jsou tři (názorové) skupiny,“ dodal premiér.

Video Andrej Babiš o gay manželství - Blesk TV

Zákony o manželství homosexuálů už rok „parkují“ ve Sněmovně. Poslanci obviňují rozhádané ANO

Jestli se skutečně hnutí ANO pokusí zařadit projednávání zákona o manželství pro všechny, se ale redakci Blesk Zpráv nepodařilo zjistit. Na zaslanou SMS nezareagoval ani Babiš, ani předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

Šéfové ODS a SPD nereagovali

Na dotaz, „zda není ostudné, že jsou ve Sněmovně zákony zaparkované takovou dobu a kdy se poslanci dostanou k jejich dalšímu projednávání“, neodpověděl ani předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. A bez reakce zůstala ta samá otázka také od klubu SPD a jejich poslaneckého šéfa Radima Fialy.

Z vládní koalice alespoň odpověděl šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka, podle kterého za osud návrhu odpovídají předkladatelé. „A těm se za 12 měsíců podařilo od jeho prosazení prosadit hned dvojí projednávání. Ve Sněmovně leží celá řada méně kontroverzních poslaneckých iniciativ, u kterých nebylo úvodní čtení ani zahájeno,“ okomentoval Chvojka stav projednávání. Pod zákonem jsou podepsaní z ČSSD také napříkald vicepremiér a šéf strany Jan Hamáček nebo poslanec ČSSD Petr Dolínek.

Video Epicentrum: Manželství i pro gay a lesbické páry? „Nikomu to neublíží, hodně lidem pomůže,“ říká poslankyně. - Blesk TV

„Skutečně některé zákony se tam válí neuvěřitelně dlouho, bohužel každé jejich projednávání dopadne nekonečnými projevy zejména církevních bojovníků proti homosexuálům. Nevím, kde je problém, v západní Evropě to už mají, rodiny to tam nijak nezhroutilo,“ zareagoval na dotaz Blesk Zpráv předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Ostuda a alibi. Strany ale nejsou jednotné

Že by se tento bod mohl objevit na programu například příští schůze, pokud by se k němu poslanci v příštím týdnu nedostali, vidí Michálek podle svých slov s ohledem na stanovisko klubu ANO špatně. „Pan Faltýnek to nepodpořil, takže by to neprošlo. Nevím,“ doplnil Michálek, který je pod novelou občanského zákoníku také spolupodepsaný.

Neshody nad manželstvím pro všechny jsou i v klubu hnutí STAN. Část poslanců je konzervativnějších a na manželství mezi mužem a ženou by nic neměnili, část naopak také svůj podpis pro manželství připojila. Je mezi nimi například nový šéf STAN Vít Rakušan.

Video Svěřit opuštěné dítě z ústavu gay nebo lesbické rodině? Ne, shodli se Fischer a Topolánek. - Blesk Zprávy

„Je to ostuda. Parlament se nemá bát rozhodovat. Nemá se schovávat, hledat alibi, nezodpovídat zásadní společenské otázky. Že je společnost rozdělena? No právě proto má být parlament místem, kde se povede svobodná a třeba i bouřlivá diskuse,“ je přesvědčený Rakušan, otec dvou dětí. A i on odkazuje na nejednotu hnutí ANO.

„Bohužel nejednotné ANO hledá všechny možné cesty, jak projednání zpomalit. Doufám, že organizační výbor bude mít vůli a odvahu zařadit bod co nejdříve,“ dodal Rakušan. Zatímco on podporuje zákon vstřícný k homosexuálním párům, například jeho předchůdce Petr Gazdík je pro úpravu Listiny základních práv a svobod, která posiluje manželství muže a ženy.

Na úplně opačném pólu stojí lidovci. Pro ně je prioritní, aby zůstala zachována a v Listině základních práv a svobod ještě posílena instituce manželství jen jako svazek mezi jedním mužem a jednou ženou. I přesto šéf poslanců KDU-ČSL odmítá projednávání těchto změn, o kterých mají vést poslanci jednu diskusi. „Je to především ostuda vládní koalice ANO a ČSSD. Lidovci tam mají svůj návrh, který podporuje manželství jako svazek může a ženy a to stávající vláda také neřeší,“ kritizuje koalici vedenou Andrejem Babišem Bartošek.

Video Téhle rodině vládnou dvě mámy. „Spolužáci říkají, že je to cool,“ říkají synové. - HateFree.cz

Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše už mohl být zákon dávno v dalším čtení ve Sněmovně, protože obecná diskuse už příliš nového po dvou debatách nepřináší. „Ostuda je už obecně to, že v Poslanecké sněmovně dominují exhibice a obstrukce nad prací. Tento zákon má podporu napříč spektrem a i podporu vlády. Už se dávno mohlo zvládnout první čtení, protože obecná diskuse už nové argumenty nepřináší,“ míní Dolejš a věří, že se úpravami manželství budou poslanci už brzy znovu zabývat. „Jednací řád neukládá pořadí projednávání zákonů, tak nezbývá než doufat, že konečně… moc času by to nezabralo,“ dodal Dolejš, jehož podpis je pod novelou občanského zákoníku, který by zavedl manželství pro všechny.

Pekarová čeká už také více než rok

Kdy se na zákon ve Sněmovně dostane, netuší ani místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která je ověřovatelkou sněmovního usnesení, kterým poslanci odložili společnou diskusi nad oběma zákony. Pekarová Blesk Zprávám řekla, že podobně „zaparkovaných“ zákonů je v dolní komoře parlamentu mnohem víc.

„Není to nicméně zdaleka jediný zákon, který na projednání čeká delší dobu. Na rozdíl od mnoha jiných návrhů však u tohoto už projednávání začalo, celá řada dalších návrhů, třeba můj návrh na snížení odvodů u částečných úvazků, se k projednávání vůbec nedostala a přitom je ve Sněmovně už taky rok. Není to tedy nic výjimečného,“ dodala Pekarová.

Happening u Sněmovny

Právě kvůli průtahům při projednávání zákona, který by umožnil svazky všem párům bez ohledu na pohlaví jednoho z partnerů, se sejdou kousek od Sněmovny na pražském Malostranském náměstí lidé, kteří s pomalostí politiků nesouhlasí. Happening za manželství pro všechny pořádá spolek Jsme fér, který podpořila i řada známých osobností, včetně například zpěvačky Dary Rolins.

Šlechtová ve Sněmovně potvrdila svou homosexualitu. Po tvrdém útoku na gaye

Manželství i pro homosexuály podpořilo 46 poslanců z hnutí ANO, Pirátské strany, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Novela předpokládá, že LGBT páry by měly v manželství stejná práva a povinnosti, jako mají v manželství žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut zaniklo.

Naopak pod návrhem na ochranu tradičního manželství je podepsáno 37 poslanců z KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN.