Pokutu 5000 Kč měsíčně za prázdné byty, žádá Hamáček. Většina lídrů je proti stejnopohlavním manželstvím
  • 06/07/2022
  • Podle wizewebsite
  • 237 Pohledy

Pokutu 5000 Kč měsíčně za prázdné byty, žádá Hamáček. Většina lídrů je proti stejnopohlavním manželstvím<

Předseda ČSSD Jan Hamáček navrhuje bojovat s nedostupností bydlení postihem majitelů neobsazených bytů. „Částka by měla být kolem tří až pěti tisíc měsíčně,“ uvedl v debatě volebních lídrů na CNN Prima News. Většina lídrů stran se v debatě postavila proti manželským svazkům homosexuálů, proti ilegální migraci a za setrvání v EU. Chyběl lídr Pirátů Ivan Bartoš, kterého zastupoval Vít Rakušan ze STAN.

Hamáček se dlouho neměl k tomu zmínit konkrétní částku, na opětovné výzvy moderátorky Terezie Tománkové ale nakonec odpověděl.

„Pokuta za neobsazené byty bude tolik, aby se spekulantům nevyplatilo spekulovat a místo toho nastěhovali svoje nájemníky. Donutit spekulanty, aby byty pronajali. Částka by měla být kolem tří až pěti tisíc měsíčně,“ řekl.

Dodal, že podobný systém funguje například v Berlíně či Kodani. Na ohlas z publika odmítl, že by se mohlo jednat o znárodňování neobsazených bytů.

Pokutu 5000 Kč měsíčně za prázdné byty, žádá Hamáček. Většina lídrů je proti stejnopohlavním manželstvím

Pokuta za dlouhodobě neobsazené byty je součástí programu ČSSD. „Až třetinu bytů kupují spekulanti a ty byty jsou prázdné. Necílíme na lidi, kteří kupují byty dětem a mají jeden nebo dva prázdné byty. Hlavně cílíme na bytové fondy, které mají stovky bytů. Není to jen o pokutách, chceme spekulantům znepříjemnit životy,“ uvedl Hamáček dříve v září v diskuzním pořadu televize Nova.

Lídři politických stran se všichni vyjádřili k možné legalizaci manželství pro homosexuály. Většina se buď osobně nebo programově za své strany postavila proti legalizaci manželství pro stejnopohlavní páry a to včetně šéfa ANO Andreje Babiše. Rezolutně proti sňatkům homosexuálů se vyjádřil Tomio Okamura (SPD), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolora) a Vojtěch Filip (KSČM). Za sebe jako osobu by hlasoval proti také předseda ODS Petr Fiala, ačkoliv jeho koaliční partner TOP 09 je ke sňatkům vstřícný. Naopak jednoznačně pro uzákonění stejnopohlavních sňatků je šéf ČSSD Jan Hamáček, který ale připustil, že sociální demokraté jsou v otázce rozděleni. Také předseda STAN Vít Rakušan radikální změnu práva podporuje, sám takový zákon předkládá.

Babiš v předvolební diskuzi několikrát zaútočil na Rakušana, proč tam není lídr koalice Piráti/STAN Ivan Bartoš a zda už tedy není kandidátem na premiéra. „Kdo z vás je tedy lídr?“ tázal se. Rakušan reagoval tím, že ani on, ani Bartoš koalici nevlastní, což je naopak případ Babiše a hnutí ANO. "Lídři jsme oba,“ řekl.

Všichni lídři stran se také postavili proti ilegální migraci. Naopak většina z nich podporuje setrvání Česka v EU. Jednoznačně proti stojí Trikolora a SPD.