• 24/03/2022
  • Podle wizewebsite
  • 587 Pohledy

Manželství není něco, co si oblečeme a bude dobře, řekl párový terapeut<

Rozstřel

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Manželství je produktem lásky, láska má právo nabídnout využít ten status dvěma lidem, kteří se milují a chtějí-li jej využít a přisvojili si ho,“ uvedl psycholog a dodal, že nejde o akt svatby, ale o dlouhodobý závazek péče o lásku.

Podle párového terapeuta jsme se v péči o vztahy posunuli. „Nikdy jsme se o partnerství tolik nezajímali, makáme na péči o něj, přemýšlíme, hodnotíme vztahy našich rodičů, ale teorie je jedna věc, ale na změnu statistik je ještě brzy.“

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Podle zkušeností odborníka bývá často problém, že si navzájem vytváříme vnitřní obrazy o svém partnerovi. „Reagují na sebe přes vlastní obrazy o tom druhém. A mě zajímá, jak obrazy vznikly. Jak se stalo, že se z krásného prince a princezny stanou třeba kreatury. S těmi je pak těžké žít,“ řekl psycholog a dodal, že víc než terapeutické metody se snaží napojit na páry, které za ním přicházejí, na jejich emoce a vnímání a na vztah.

„Nehledáme viníka, ale porozumění sobě i partnerovi. Snažím se na ně napojit racionálně i emočně, nespěchat a vytvořit dobrý kontakt, aby se cítili bezpečně,“ uvedl Rataj a podotkl, že třetina párů, které za ním přichází, řeší sexualitu, milování a intimitu. „Každý pár má v krizi šanci na záchranu, ale neznamená to, že se dá zachránit. Terapeut může pomoc na cestě, ale co když ti dva nechtějí, nemůžou, jsou příliš unavení, vyčerpaní, není to v jejich moci?“

Manželství není nic, co si oblečeme a bude dobře, řekl párový terapeut

Manželství není něco, co si oblečeme a bude dobře, řekl párový terapeut

O valentýnském týdnu se koná už 14. ročník Národního týdne manželství. Na manželství se párového terapeuta Pavla Rataje ptal moderátor Dominik Vršanský.

Jako rodiče se lepšíme, vztah trpí

Ženy dnes chtějí být vzorné matky a muži se honí, aby rodinu uživili a ještě fungovali jako tátové. Na vztah, který je základem spokojené rodiny, jim nezbývá sil a polovina manželství se rozvádí, říká Rataj.

Pojem manželství, jak ho chápaly předchozí generace, se podle Pavla Rataje vyprázdnil. „Lidé, kteří dnes vstupují do života, pocházejí z generací rodičů, kteří se hodně rozváděli. Mají v sobě úzkost z dlouhodobých vztahů, vytratil se smysl formálního svazku, manželství ztrácelo posledních čtyřicet let na atraktivitě. Ale zdá se, že krize se zastavila a začíná přinášet postupně své plody, v posledních letech mírně klesla rozvodovost,“ říká psycholog.

KVÍZ: Co víte o manželství?

Největším problémem je podle něj to, že ženy věnují veškerou energii na to, aby byly ty nejlepší matky. Muži se snaží rodinu zabezpečit. Oba, ale přitom každý zvlášť, pečují o rodinu. Své úsilí však nesdílejí.

„O partnerských vztazích máme spoustu vědomostí, ale lidem z nich předáváme zatím jen asi deset procent,“ říká psycholog. „Máme potenciál, abychom v horizontu několika generací snížili rozvodovost klidně o dvacet procent. Ale není to tak lehké. Zatím tápeme, jak to udělat. Víme, že rady, jak se to dělalo před padesáti lety, fungují spíše jen pro orientaci, nefungují na změnu, hojení ani růst. Na to je potřeba vnitřní motivace a dlouhodobější proces,“ upozorňuje.

„Jenže pracovat pro rodinu není totéž co pracovat pro vztah,“ říká Rataj a dodává, že odborníci jejich opakující se partnerské problémy znají a vědí o příčinách, ale už si úplně nevědí radí, jak páry motivovat, aby o své vztahy aktivně pečovaly.