• 09/11/2022
  • Podle wizewebsite
  • 442 Pohledy

Mrtví ožijí ve chvíli, kdy se na ně myslí. Česko vzpomínalo na Václava Havla<

V Lucerna Music Baru v Praze proběhl v sobotu večer vzpomínkový koncert 10 let bez Václava Havla. Vystoupili zde mimo jinými zpěvák Thom Artway, skupina Poetika, písničkář Jiří Dědeček, Ivan Hlas Trio spolu nebo Michal Hrůza s kapelou. Svými písněmi přispěl také rodák z anglického Manchesteru James Harries.

Na koncertu promluvili Havlovi blízcí spolupracovníci i přátelé, mezi nimi jeho bývalý tiskový mluvčí Ladislav Špaček, režisér Václav Marhoul, ekonom Tomáš Sedláček nebo Šimon Pánek a Jan Hřebejk.

151 fotografií

Lidé mohli zhlédnout také vystoupení Mária Biháriho, Jaroslava Hutky, Varhana Orchestroviče Bauera a dalších. Večerem provázel herec a moderátor Ondřej Lechnýř. Celý koncert uzavřela symbolicky píseň Modlitba pro Martu.

Producent projektu Robin Suchánek oslovil čtyři desítky osobností, které na Václava Havla vzpomínají a jejichž odpovědi zájemci najdou na YouTube kanálu.

Jsou mezi nimi bývalý rakouský prezident Heinz Fischer, britský dramatik a oscarový scenárista Tom Stoppard, americká zpěvačka Suzanne Vega, spisovatelka Martina Formanová, diplomat a pedagog Martin Palouš, spoluzakladatel hnutí Verejnosť proti násiliu Fedor Gál, herec a režisér Jan Kačer či předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Lidé nesli Srdce na Hrad

Několik desítek lidí v rámci vzpomínkových akcí vyrazilo v sobotu večer po 18 hodiněz Hradčanského náměstí v Praze na pochod s názvem Srdce na Hrad. Velký symbol srdce, který je s Havlem spojován a který zdobil Hrad v posledních dnech jeho prezidentování tentokrát účastníci nesli z Hradčanského náměstí přes Rock Café do Lucerny.

„Letos jsme se domluvili s kolegy výjimečně jinak. Symbolicky je Lucerna pro Havla samozřejmě centrální,“ uvedl jednatel umělecké, produkční a reklamní agentury NetwIN Productions Robin Suchánek, který projekt Deset let bez V. H. spoluorganizuje.

Před odchodem z Hradu se účastníci fotografovali s prsty do V na znamení vítězství a zazpívali první sloku české hymny. Dřevěné srdce z pochodu Srdce na Hrad skončilo na pódiu Lucerna Music Baru, kde během večera probíhal vzpomínkový koncert.

Výstava Havel (nejen) na Provázku, unikátní záznamy rozhovorů pořízených Pamětí národa i debata o Havlově odkazu v sobotu odpoledne a večer připomínají Havla v Brně. Desítky lidí přišly jako vzpomínku zapálit svíčku buďto do Uličky Václava Havla nebo vedle vstupu do Divadla Husa na provázku na Zelném trhu.

Mrtví ožijí ve chvíli, kdy se na ně myslí. Česko vzpomínalo na Václava Havla

V Plzni si Havla připomněli veřejným čtením z jeho proslovů s podtitulem A nebuďte smutnej, Vaňku!, myšlenkám dramatika a významného českého a světového politika přišlo do plzeňského kulturního prostoru Moving Station naslouchat desítky lidí.

Už v pátek se rozsvítilo srdce ze svíček v Šabachově parku v Dejvicích. V sobotu od ranních hodin lidé pokládali věnce, květiny a zapalovali svíčky u Havlova hrobu na Vinohradském hřbitově.

Vzpomínku na exprezidenta od rána vyjadřovali také politici na sociálních sítích. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan Havla nazval „patronem naší svobody“. „VH se nebál apelovat na lidskost, svědomí, odvahu a soudržnost. Takovou chtěl naši společnost. Musíme v jeho odkazu pokračovat - bez ohledu na to, zda je to zrovna v módě nebo populární,“ napsal předseda Pirátů Ivan Bartoš.

I přes velmi nabitý program si našel čas na vzpomínku na bývalého prezidenta a disidenta i nově jmenovaný premiér Petr Fiala. Vyzdvihl jeho zásluhu na tom, že Češi žijí ve svobodné, demokratické a prosperující zemi. „Václava Havla jsem si vždy vážil pro jeho statečnost a celoživotní zápas za svobodu a demokracii,“ napsal ještě na Twitter.

Ideály do politiky patří, napsala Čaputová

Svoji vzpomínku připojila ze Slovenska i tamní prezidentka Zuzana Čaputová. Zdůraznila, že na Havla vzpomínáme jako na člověka neoddělitelně spjatého s hvězdnými chvílemi naší nedávné historie.„Životní příběh Václava Havla ukazuje, že ideály do politiky patří. Bez nich zůstanou jen dílčí zájmy, které mají krátkodobou trvanlivost. Byl přesvědčen, že bez „všestranné kultivace mravního řádu, který jediný může být zdrojem respektu k pravidlům lidského soužití, a tím i tmelům našeho občanského společenství, nemáme šanci na klid, stabilitu, spokojenost a prosperitu“. I proto odkaz Václava Havla nemá jen podobu jakéhosi pomníku, ke kterému při výročích klademe věnce. Naopak nás nutí nás v každé chvíli klást si otázku, v jaké míře tento ideál demokracie naplňujeme,“ napsala mimo jiné.

Přímo v centru Prahy zavzpomínali na bývalého politika i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, předseda Senátu Miloš Vystrčil či někteří poslanci a senátoři. Po setkání v Havlově oblíbené kavárně Slavii zamířil průvod k pamětnímu místu na piazzetě Národního divadla nesoucí prezidentovo jméno. Přítomní na místě položili květiny.

Vystrčil ocenil politikovu principiálnost. „Pokud se budeme hádat a dohadovat a nebudeme schopni zaujímat principiální stanoviska, tak si nás nikdo nebude vážit,“ řekl. Pekarová Adamová se zase zamyslela nad tím, jak se české prostředí za oněch deset let od Havlova úmrtí změnilo.

„Já nechápu pravdu a lásku jako něco, co má být urážkou,“ řekla a dodala, že jde naopak o hodnoty, o které by měli všichni usilovat. Podivila se nad tím, že dané heslo se pro mnoho lidí stalo hanlivým.

Na hrob Havla zaslal věnec také prezident Miloš Zeman.

Jiří Ovčáček @PREZIDENTmluvci

Prezident republikyMiloš Zeman dnes uctil zasláním věnce na místo posledního odpočinku památku statečného disidenta, dramatika a prezidenta republiky Václava Havla. ❤️ https://t.co/W9UOI8xS0L

18. prosince 2021 v 17:36, příspěvek archivován: 18. prosince 2021 v 18:58
oblíbit retweet odpovědět

Už o den dříve zavzpomínala u hrobu svého manžela herečka Dagmar Havlová, po Olze Havlové druhá první dáma. Právě ona stála po jeho boku až do samotného konce, když ve svém venkovském sídle v Hrádečku naposledy vydechl.

V 11 hodin odsloužil v Katedrále sv. Víta na Pražském hrade kardinál Dominik Duka za Václava Havla mši. Oba dva pojilo přátelství a také stejná minulost - oba seděli ve vězení na Borech.

Vzpomínalo se i na Hrádečku na Trutnovsku, kde měl někdejší disident chalupu, a kde také 18. prosince zemřel.

Koncerty či vzpomínky

V Kině Lucerna se promítalo několik filmů o Václavu Havlovi včetně dokumentárního filmu Umění disentu od amerického režiséra Jamese Deana Le Sueura.

V 18:15 začala beseda 10 let bez Václava Havla, na níž vystoupí tři muži, kteří všichni zažili Václava Havla osobně, ale každý z nich trochu jinak - Martin Palouš, Petr Jančárek a Robert Tamchyna.

V pasáži v pražské Lucerně je od soboty do 23. prosince vzpomínková výstava fotografií 10 let bez V. H., které pořídilo 12 fotografů jako třeba Karel Cudlín, Tomki Němec, Petr Našic, Ivan Prokop, Ibra Ibrahimovič nebo Lukáš Bíba. Uskuteční se také tradiční průvod Srdce na Hrad, v jehož čele se nese velké osvětlené srdce.

Deset let bez Havla. Je symbolem svobody a demokracie, vzpomínají osobnosti

Do připomínky výročí Havlova odchodu se zapojuje také Knihovna Václava Havla. Ve spolupráci s nadací Vize 97 a pražským dopravním podnikem vybavila v Praze autobusy a tramvaje některou z jeho myšlenek. Projekt Havel pro cestující přináší deset citátů, které Václav Havel napsal či pronesl během svého prezidentského mandátu.

Jako připomínku někdejšího červeného Srdce nad Hradem, které inicioval v roce 2002 výtvarník Jiří David jako své rozloučení s Havlem na postu prezidenta, se v pátek rozsvítil další podobný Davidův umělecký objekt, tentokrát na Klárově.

Havlova lavička v Litomyšli se stává cílem vandalů

Svítí nad budovou Kunsthalle Praha, jejíž otevření jako nového centra umění se plánuje na únor. Srdce tentokrát bude zářit modře a stejně jako před téměř dvěma desítkami let by mělo zářit několik měsíců.