• 06/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 299 Pohledy

Na svatební cestu můžete s pasem na dívčí jméno, s občankou to raději nezkoušejte<

Pokud nevěsta přijme manželovo příjmení, tak ji na úřadech čeká vyřizování výměny dokladů včetně cestovního pasu nebo řidičského průkazu. Na líbánky ale mohou novomanželé vyrazit s pasem vydaným ještě za svobodna.

Cestovní pas, který je vydaný na příjmení před uzavřením manželství, je možné použít k cestování ještě 3 měsíce po uzavření manželství.Ondřej Krátoška, mluvčí ministerstva vnitra

K cestování po zemích v schengenském prostoru by teoreticky mohl stačit také občanský průkaz, to ale Ondřej Krátoška z ministerstva vnitra nedoporučuje. U starých typů občanských průkazů se po sňatku odstřihl roh, a to by mohl být problém.

„V zásadě se k cestování použít dá, může ale vzniknout riziko, které je spojené s cestováním přes státní hranice, kde může vyvolat pochybnosti o věrohodnosti jako platného a nepoškozeného dokladu,“ vysvětluje Krátoška.

Na svatební cestu můžete s pasem na dívčí jméno, s občankou to raději nezkoušejte

O nový občanský průkaz musí žena požádat do 15 dnů poté, co dostane oddací list, jinak jí hrozí pokuta. Změnu příjmení musí ohlásit také bance, zaměstnavateli a dalším institucím, se kterými je v kontaktu.

Stejnou situaci musí řešit i stejnopohlavní páry, které uzavřely registrované partnerství a mění si příjmení nebo stav, pokud je na průkazu uvedený.

Související příspěvky

Svatba století. Messi si vzal svou dětskou lásku z rodného města

Osud politického vězně Šedivého: místo svatby 11 let v dolech. Matka se jeho návratu nedožila

Začalo období dovolených, fronty na cestovní doklady se prodlužují