Zapomínání není jen tak. Pozor na stres i zahlcení informacemi
  • 17/05/2022
  • Podle wizewebsite
  • 331 Pohledy

Zapomínání není jen tak. Pozor na stres i zahlcení informacemi<

Skutečnost, že nám paměť vypovídá službu, může mít různé důvody: nezdravý životní styl, častý stres, psychické vypětí, nedostatek spánku, únavu a pocit nepohody, nedostatek podnětů, či naopak zahlcení informacemi (kdy výpadek paměti představuje v podstatě jakousi ochrannou reakci).

Nejčastější příčinou zapomínání ve stáří je překrývání starších informací novějšími, kdy člověk zapomíná „jedno pro druhé“, či vyhasínání způsobené časem. Mozek (a s ním také paměť) poškozují i některé nemoci, jako je Alzheimerova choroba nebo únavový syndrom, dále nadměrná konzumace alkoholu, kouření a užívání návykových látek.

K „zakrnění“ paměti přispívají i moderní technologie. Lidé dnes až příliš spoléhají na své chytré telefony, bez kterých leckdy nejsou ani schopni zavolat svým nejbližším.

Mozek se chová stejně jako sval

Pravdou je, že činnost lidského mozku dosahuje svého vrcholu ve věku kolem 25 let a od té chvíle se začíná zhoršovat. Zpočátku to člověk skoro nevnímá, ale ve věku mezi 50 a 60 lety jsou výpadky paměti stále četnější.

Aktuální číslo

Předplatné můžete objednávat zde

Čím jsme starší, tím máme větší problém naučit se něco nového. Odborníci odhadují, že polovina lidí po šedesátce trpí tzv. věkem ovlivněným zhoršením paměti, po sedmdesátce tento počet stoupá nad 70 procent. Většina z nás to přijímá jako fakt, se kterým se nedá nic dělat. To však není pravda. Svou paměť a to, jak bude nebo nebude fungovat, máme z velké části ve svých rukou.

Mozek se totiž chová podobně jako sval, který ztrácí svou funkci, když ho přestaneme používat (nebo ho používáme jenom občas).

Měli jste někdy zlomenou ruku nebo nohu? Pak si jistě pamatujete, že jste po sundání sádry museli chodit na rehabilitaci, abyste znovu získali ztracenou sílu a pohyblivost. S pamětí je to velmi podobné, pokud ji budete pravidelně trénovat, bude vám sloužit dlouho a spolehlivě.

Dobrá paměť potřebuje trénink

Zapomínání není jen tak. Pozor na stres i zahlcení informacemi

K tomu, aby se paměť dostala opět do formy, stačí ve většině případů změnit režim, odstranit některé škodlivé návyky, případně zařadit „mozkový trénink“.

Sedm otázek pro zkoušku paměti. Zjistěte, jak dobře funguje váš mozek

Podle odborníků bychom s cíleným procvičováním paměti měli začít už mezi 20. a 45. rokem, vytvoříme si tím rezervu na další období. Způsobů, jak se dá trénovat paměť, je nespočet a záleží na tom, co kdo právě potřebuje. Někdo má problém zapamatovat si jména, jiný zase čísla, další se obtížně orientuje v prostoru.

Těm, kteří si chtějí zlepšit paměť, se obecně doporučuje začít se učit něco nového, třeba cizí jazyk, luštit křížovky, osmisměrky či sudoku, hrát různé strategické hry, které vyžadují bedlivé soustředění (šachy, karty, pexeso, mahjong), případně se věnovat kreativním činnostem. A snažit se denně získávat nové informace, z časopisů, internetu, vzdělávacích pořadů v televizi a podobně.

Chcete vědět, jak jste na tom?

Vezměte si stopky, tužku a papír a snažte se během jedné minuty zapamatovat si v přesném pořadí co nejvíce z 15 uvedených slov. Pak seznam zakryjte a napište je na papír, měly by vám k tomu stačit jen dvě minuty: pes - hrad - doutník - hokej - tužka - víla - růže - vířivka - trávník - hory - nůžky - kedlubna - lampa - parník - motorka.

Zapsali jste 12 až 15 slov ve správném pořadí? Blahopřejeme vám k výbornému výsledku. 7 až 11 slov je stále ještě dobré skóre, 6 a méně slov však vypovídá o tom, že máte co dohánět. Mnoho cvičení a zábavných paměťových her, které zlepší nejen vaši paměť, ale také pozornost či prostorovou orientaci, najdete na internetu.

Dodejte tělu to správné palivo

O tom, v jaké kondici bude náš mozek, rozhoduje také jídelníček. Mozek je prakticky neustále hladový, potřebuje mít pravidelný přísun živin, tekutin, vitaminů a především glukózy (demence se projevuje mimo jiné sníženou schopností mozku efektivně zpracovávat glukózu, někteří neurologové dokonce hovoří o Alzheimerově chorobě jako o cukrovce třetího typu).

K lepší paměti přispívá i dostatek spánku, pravidelný pohyb, středomořský jídelníček (tučné ryby, čerstvá zelenina a ovoce, olivový olej, ořechy) a také dobré červené víno, maximálně však „dvojka“ denně.

Komerční sděleníVýhra v soutěžním kvízu

Měsíc prosinec je na Zdraví iDNES.cz zasvěcený zdravému mozku. Už tradičně je tu připravený soutěžní kvíz o ceny. Tentokrát pět vylosovaných čtenářů vyhraje bylinnou kúru BW Tea Antistress a BW Pills Antistress od firmy Dr.Nek.BW Tea Antistress je jedinečná čajová směs pro udržování dobré nálady. Bylinný čaj obsahuje:* Heřmánek přispívá k optimální relaxaci, k duševní i tělesné pohodě, pomáhá udržovat dobrý spánek.* Jinan podporuje duševní rovnováhu.* Vřes má uvolňující a uklidňující účinky.* Meduňka pomáhá při uklidnění, navození a udržování pokojného spánku. Podporuje pozitivní náladu, optimální odpočinek a mentální pohodu.* Třezalka přispívá k emoční rovnováze a k dobré náladě. Povzbuzuje tělesné funkce, posiluje imunitu, příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém. Stimuluje duševní pracovní schopnosti, zvyšuje adaptaci organismu ve stresových podmínkách, pročišťuje tělo.* Mučenka navozuje relaxaci při únavě a slabosti, podporuje dobrý spánek.* Levandule zklidňuje při napětí a podrážděnosti, optimalizuje trávení ve stresových podmínkách, podporuje spánek.

BW Pills Antistress přípravek pro povzbuzení organismu a pro jeho optimální relaxaci. Zlepšuje stavy jako deprese, stres a úzkost.