• 09/07/2022
  • Podle wizewebsite
  • 455 Pohledy

V pražské nemocnici očkovali i kolemjdoucí, aby nemuseli vyhazovat dávky<

V pražské nemocnici očkovali i kolemjdoucí, aby nemuseli vyhazovat dávky

Právu se ozvala mladá žena z Prahy, která byla v neděli 10. ledna v pražské Všeobecné fakultní nemocnici naočkována proti covidu-19, přestože nepatří k rizikové skupině ani nepracuje v nemocnici.

„Zavolala mi to kamarádka, co šla náhodou kolem očkovacího centra. Přišlo mi to neuvěřitelné, ale řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám,“ řekla Právu žena pod podmínkou anonymity. V nemocnici skutečně první dávku vakcíny od společnosti Pfizer dostala.

„Vystála jsem frontu a prokázala se kartou pojištěnce. Pochopila jsem to tak, že vakcína se musí do nějakého času po rozmrazení spotřebovat. Myslím, že tím zachránili spoustu vakcín před vyhozením,“ uvedla.

Vakcína od Pfizeru se musí skladovat při –70 stupních, po rozmrazení ale může být pět dní v běžné lednici, v pokojové teplotě vydrží zhruba pět hodin.

Zdravotní ústav nedostal vakcíny pro sebe, ale pro ohrožené skupiny. Šéf rezignovalDomácí

Po kauze ve Státním zdravotním ústavu, kde se ukázalo, že vakcínu dostávali i úředníci a jejich příbuzní, rezignoval jeho ředitel Pavel Březovský. Ministr zdravotnictví Jan Blatný i premiér Andrej Babiš ostře odsoudili očkování lidí, kteří nejsou v hlavní, prioritní skupině.

Hlavně nevyhazovat

Mluvčí VFN Marie Heřmánková Právu řekla, že neví o tom, že by nemocnice očkovala lidi takříkajíc „z ulice“. Uvedla ale, že nemocnice zatím nedisponuje žádným centrálním registrem očkovaných. „Do té doby sami sestavujeme seznamy zájemců o očkování a postupujeme podle doporučení a pokynů ministerstva zdravotnictví. Na prvním místě jsou samozřejmě pracovníci z tzv. první linie,“ uvedla Heřmánková.

V pražské nemocnici očkovali i kolemjdoucí, aby nemuseli vyhazovat dávky

„Dále spolupracujeme například s Prahou 2, která dodává seznamy svých ohrožených skupin. Také se záchrannými složkami, jejichž členy jsme schopni naočkovat. Takto jsme očkovali pražské záchranáře nebo pracovníky Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze,“ dodala Heřmánková.

Je to špatně. Očkování kritizuje i Babiš, vlastní pochybení odmítáKoronavirus

Nemocnice si podle ní vede i seznam náhradníků. „Ten mohou doplnit naši zaměstnanci, i pokud mají ve svém okolí někoho v rizikové skupině. Může se stát, že někdo objednaný na očkování a zapsaný v seznamu z jakýchkoli důvodů v daném termínu nemůže. Nebo přijde, ale ukáže se, že nemůže být očkován, má teplotu nebo jinou zdravotní komplikaci,“ uvedla mluvčí.

Zdůraznila, že nemocnice se snaží, aby ani jedna dávka vakcíny nepřišla vniveč. „Ve VFN se nám zatím podařilo všechny dávky vyočkovat, žádná se nemusela vyhodit,“ dodala.

Podle serveru iRozhlas.cz se lidé očkovali mimo pořadníky i ve Fakultní nemocnici Brno. Šlo většinou o starší příbuzné zdravotníků. „Byla by velká škoda, kdyby se něco vyhodilo,“ řekl serveru přednosta infekční kliniky Petr Husa.

Blatný: Náhradníky jen senioři a lékaři

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že nemocnice mají a mohou mít seznamy náhradníků, ale nesmějí to být lidé, kteří by nesplňovali tato kritéria. Podle něj musí být náhradníci jen z lidí, kteří mají přednostní nárok jako zdravotníci nebo senioři nad 80 let.

Zdravotníci v Ústřední vojenské nemocnici podle mluvčí Jitky Zinke očkovali třeba praktické lékaře a pediatry. „Když jsme měli již většinu našich zdravotníků proočkovanou první dávkou, tak jsme nabídli možnost očkování zdravotníkům, kteří nepracují v ÚVN,“ uvedla Zinke.

Další informace o koronaviru
Koronavirus a Česko: Mapa nakažených a hospitalizovaných v obcích a městech
Třetí dávka: Kde se registrovat a kam se jít očkovat
Očkování: Počty a ochrana
Vývoj hospitalizovaných v ČR
Omikron: Možná rizika, symptomy a účinnost vakcín
Aktuální opatření: respirátory, testování, služby, karanténa
Co je chřipcovid: Souběh chřipky a covidu představuje nebezpečí
Jak zjistit, zda máte protilátky
Pozitivní i bez testu a čipování lidí. Co jsou nejrozšířenější dezinformace o covidu?
Jak si nesplést běžné nachlazení s koronavirem
Virus zaútočil, když klesla vzdušná vlhkost, zjistil vědec
yknivoNumanzeSaNyknalC