• 07/06/2022
  • Podle wizewebsite
  • 497 Pohledy

Policisté začali v terénu zkoušet nové oblečení - Deník.cz<

U dopravních policistů je viditelná změna hlavně u barvy trička, které je bílé místo původně modrého. Kalhoty do terénu například mají po straně kapsu, což dřívější policejní „tesilky" neměly.

Podle středočeské policejní mluvčí Štěpánky Zatloukalové zatím nemají policisté k dispozici kompletní novou výstroj, a tak zkoušejí část. Podle nařízení policejního prezidenta mohou podle určitých pravidel kombinovat nové i staré součásti.

Nová podoba hodností

Některé součásti výstroje se zrušily úplně. „Například nepopulární šedé neprodyšné kalhoty nebo dámské kloboučky," uvedl dnes policejní prezident Tomáš Tuhý.

Policisté začali v terénu zkoušet nové oblečení - Deník.cz

Policisté v terénu dostanou také například bundy na zimu i léto, reflexní vesty s kapsami, termotrička, kšiltovky, bundokošile, zásahové kombinézy, rukavice, které nepůjde probodnout, a jednotné sluneční brýle. Změn doznají také uniformy, kterým barevně dominuje tmavě modrá až černá barva. Nově mají červený lem a šité jsou na míru. Tyto uniformy už oblékají například někteří policejní mluvčí, šéf policie si slavnostní stejnokroj vyzkoušel při nedávné návštěvě papeže ve Vatikánu.

Součástí změn je nová podoba hodností. U důstojnických hodností nynější stříbrné osmicípé hvězdy nahradí pěticípé zlaté hvězdy. U nižších hodností to budou stříbrné trojcípé hvězdy. Inspirací pro některé částí nové výstroje bylo oblečení policistů v Rakousku, Německu a Nizozemsku. Připomínat by měly obleky z období první republiky.

Největší obměna policejních uniforem se uskutečnila na začátku 90. let. Tehdy současné policejní oblečení nahradilo původní zelené stejnokroje, které policii zůstaly po tehdejším Sboru národní bezpečnosti.