• 16/05/2022
  • Podle wizewebsite
  • 630 Pohledy

Pomozte migrantům na polsko-běloruské hranici, vyzval Evropský soud pro lidská práva<

Ve skupině migrantů, kteří jsou již déle než dva týdny zablokováni na hranici mezi Polskem a Běloruskem, umírá dvaapadesátiletá žena, která okamžitě potřebuje pomoc, apelovala na polskou vládu prostřednictvím sociálních sítí polská nadace Ocalenie (Spása).

Pracovníci organizace se nacházejí poblíž skupiny 32 běženců, pravděpodobně Afghánců. K poskytnutí pomoci skupině dnes Varšavu vyzval Evropský soud pro lidská práva, informovala agentura Reuters.

„Dvaapadesátiletá paní Gulová za chvíli zemře před zraky svých pěti dětí. Záchrana je nutná hned teď!“ zdůraznila nadace podle listu Gazeta Wyborcza. Předseda nadace Piotr Bystrianin deníku řekl, že žena má vážné potíže s ledvinami, plícemi a páteří.

„Je nezbytné, aby k ní okamžitě pustili lékaře a nechali ji převézt do nemocnice. Ale až dosud příslušníci polských silových složek nepustili k migrantům sanitky a lidi, kteří chtěli pomoci,“ řekl.

Ministři EU jednali o Bělorusku a Afghánistánu. Litva žádá zpřísnění migračních pravidel, ČR je připravena Pobaltí pomoci

Pro Českou republiku je nepřijatelné využívání migrace jako nástroje tlaku na Evropskou unii. Řekl to dnes český ministr vnitra Jan Hamáček při mimořádné videokonferenci unijních ministrů vnitra.

Na různé potíže si stěžuje již 25 z 32 běženců, kteří nemají ani přístup k čisté vodě, a naposledy dostali něco k jídlu – chléb – od běloruských pohraničníků v úterý, dodal deník.

Nadace se obrací přímo na vládu, protože o osudu skupiny migrantů se rozhoduje na nejvyšších místech, řekla agentuře AFP mluvčí nadace Kalina Czarnogová.

Pomozte migrantům na polsko-běloruské hranici, vyzval Evropský soud pro lidská práva

Pohraničníci a vojáci na místě brání aktivistům v přístupu, kteří se tak s běženci pokoušejí domlouvat megafony a transparenty, v čemž se jim ale policie často snaží zabránit. Nedovoluje jim ani předat jídlo a vybavení běžencům, na které čím dál hůře doléhá chladné a deštivé počasí.

Morawiecki: Odpovědnost nese Bělorusko

Polská vláda tvrdí, že migranti se nacházejí na běloruské straně hranice, a tedy jedině Bělorusko nese zodpovědnost za danou situaci. Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes zdůraznil, že běloruské úřady zabránily předání polské humanitární pomoci poslané migrantům.

Skupina migrantů nedobrovolně táboří nedaleko polské vesnice Usnarz Górny, poblíž které se pokusila do Polska dostat z Běloruska. Běloruští vojáci skupinu nechtějí pustit zpátky, zatímco polští pohraničníci migrantům brání ve vstupu do Polska. Nicméně polská vláda alespoň na místo vypravila konvoj s pomocí, v níž jsou mimo jiné stany, přikrývky a elektrické generátory.

Komise označila stavbu plotu na litevsko-běloruské hranici za „dobrý nápad“, financovat jej ale nebude

Plán litevské vlády na výstavbu plotu na hranici s Běloruskem považuje Evropská komise za „dobrý nápad“, ale nebude se podílet na jeho financování.

Morawiecki dnes potvrdil informace, že Bělorusové předání této pomoci brání. „Skutečně… k našemu úžasu bylo přijetí polské humanitární pomoci zcela odmítnuto. Jsou to lidé, kteří jsou na běloruském území, takže za ně plně odpovídá Bělorusko,“ řekl podle agentury PAP premiér.

Soud nařídil pomoc

Evropský soud pro lidská práva dnes oznámil, že Polsku nařídil, aby všem žadatelům o azyl poskytlo jídlo, vodu, oblečení, odpovídající zdravotní péči a pokud to bude možné, také dočasné přístřeší. Stejný požadavek adresoval také lotyšské vládě. U lotyšsko-běloruských hranic se ocitla v podobné situaci jiná skupina utečenců. Soud ale upřesnil, že jeho rozhodnutí nemá být vykládáno tak, že Polsku a Lotyšsku nařizuje vpuštění migrantů na jejich území.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a komisařka Rady Evropy pro lidská práva naopak Varšavu vyzvaly, aby skupinku migrantů vpustila do země. „Zatlačovat lidi zpět, odpírat jim přístup k azylovému řízení a prostě je ponechat v nouzi nemůže být reakcí členského státu Rady Evropy, který je zavázán evropskou úmluvou o lidských právech, úmluvou o uprchlících a dalšími mezinárodními závazky ohledně dodržování lidských práv,“ uvedla podle AFP komisařka Dunja Mijatovičová.

Litva čelí náporu migrantů z Běloruska, EU přislíbila finanční pomoc

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Polsko nicméně migranty odmítá vpustit, neboť by to podle premiéra Morawieckého znamenalo podlehnout vydírání běloruského režimu.

Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko obviňují běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z organizování nynější migrační krize na běloruských hranicích. Na konci května Lukašenko oznámil, že Minsk už nebude bránit migrantům v cestě do Evropské unie. Podle Polska a pobaltských států, ale i podle EU, se chce Lukašenko vyvoláním migrační vlny pomstít za sankce přijaté proti jeho režimu kvůli tvrdému potlačování opozice a porušování občanských práv v zemi. Litva a Polsko oznámily, že postaví na svých hranicích ploty, s jejichž pomocí ilegální migraci zastaví.