Zorka Hejdová: Mateřství je větší záhul než práce na full time
  • 17/06/2022
  • Podle wizewebsite
  • 287 Pohledy

Zorka Hejdová: Mateřství je větší záhul než práce na full time<

PLUS DVACET KILO A POROD NA PANKÁČE

Vraťme se na chvilku do období těhotenství. Jak na něj vzpomínáte? První trimestr byl docela krušný. Trápily mě nevolnosti a migrény, kterými trpím od třinácti let, se začaly prohlubovat. To naštěstí od druhého trimestru ustalo. Pak už to bylo fajn a ani jsem neřešila, kolik jsem přibírala, přestože jsem měla nahoře přes dvacet kilo. Měla jsem obrovský břicho, už v šestém měsíci jsem vypadala, že jdu rodit. Zbytek těla docela šel. (smích)

A jak probíhal porod? Vzpomínám na něj moc hezky. Přála jsem si hlavně dvě věci, a to, abych rodila v noci, protože jsem noční pták a mám ráda ten pocit, že svět kolem mě spí. Mám v sobě takový vnitřní klid. A pak jsem si přála, aby to bylo rychlé. Obojí se mi splnilo. Začala jsem rodit večer a malý přišel na svět v půl jedné ráno. V den termínu jsme jeli na kontrolu a tam mi řekli, že už dávno rodím a kde jsou nějaké kontrakce…

Na kolik jste byla otevřená? Na čtyři centimetry. Sledovala jsem Netflix a přijela vysmátá, že jdu jen na kontrolu. Start jsem měla ideální, pak mi píchli vodu a věci vzaly strašně rychlý spád. Většinu porodu jsem strávila naložená v teplé vaně s bylinkami, to bylo strašně příjemné. Porod jako takový, kdy jsem měla opravdu bolesti, trval tak hodinu a čtvrt. Ta poslední hodina byla krušná, protože malej šel ven s rukou u hlavy, to byla bolest veliká, ale bylo to zase tak rychlé, že si nemůžu stěžovat.

Jak moc jste se na porod předem připravovala? Jsem v tomhle asi extrém, protože jsem se nepřipravovala vůbec, na rozdíl od všech mých kamarádek, které chodily na kurzy a četly knížky. Jsem v tomhle takovej pankáč, nechávám to radši plynout. Navíc mám trošku pocit, že poslední dobou se porod strašně dramatizuje. Kdyby se tolik pozornosti jako porodu věnovalo i šestinedělí, určitě by to bylo dobře. Jsem toho názoru, že naše tělo je na porod svým způsobem připravené, a věřila jsem tomu, že na místě budu vědět, co dělat, že nepotřebuju žádné afirmace a dýchací techniky. A fakt to tak bylo. Přesně jsem během porodu věděla, jak mám dýchat, moje tělo fungovalo jako nějaký automat. Myslím, že jsme to krásně zvládli bez přípravy. Ta podle mě hraje roli hlavně po psychické stránce, a pokud to nějaká nastávající maminka potřebuje, je to super. Ale já jsem tu potřebu neměla.

Zorka Hejdová: Mateřství je větší záhul než práce na full time

Provedla vás tedy spíš intuice, nebo jste naslouchala i porodní asistentce a lékařům? Tak nějak obojí. Měla jsem výbornou porodní asistentku v Plzni a skvělý byl i lékař, cítila jsem se tam báječně a hrozně hezky o mě pečovali. Jak na wellness, než začaly ty pravé kontrakce… Porodní asistentku jsem si nevybírala dopředu a zjistila jsem, že se z minulosti známe, takže to bylo strašně fajn. Pomohla mi hodně po psychické stránce, hlavně svým vnitřním klidem. Ačkoli jsem měla po porodu poměrně velké poranění, celkově na něj vzpomínám opravdu moc hezky.

Byl s vámi u porodu i váš manžel? Manžel (moderátor Míra Hejda, pozn. red.) tam byl celou dobu a měl tam strašně důležitou roli. Sám říkal, že si myslel, že bude spíš tichý divák, ale bylo to úplně naopak. Stál u mojí hlavy a já jsem jednu chvíli dokázala poslouchat jen jeho. Můj lékař mi dával nějaké pokyny a já jsem byla ve svém světě a úplně jsem ho ignorovala, ale jakmile mi to samé pošeptal Míra do ucha, naslouchala jsem mu. Ke konci mě vedl v podstatě jen on… Na rozdíl od něj jsem tu finální fázi, kdy už byl malý venku, tolik nevnímala. Myslela jsem si, že to bude jako z amerického filmu, že se spustí slzy štěstí, to se nastalo, byla jsem ráda, že žiju. (smích) Ale manželovi se spustily, a to bylo strašně hezký. Mnohem víc jsem vnímala to jeho štěstí a dojetí než samotný akt, že je malý na světě.

Takže se dá říct, že to váš vztah ještě prohloubilo? Určitě. Byl se mnou po celou dobu porodu, snažil se mě rozesmívat, povídali jsme si a povzbuzoval mě… Je to asi hodně individuální, každej chlap je jinej, takže nelze říct, že je vždycky u porodu ku prospěchu, ale za nás to bylo jednoduše skvělý.