Kojit a přebalovat? Ne, běžet olympijské finále. Co na výkon Kristiiny Mäki říká fyzioterapeutka? A kdy začít cvičit po porodu?
  • 24/07/2022
  • Podle wizewebsite
  • 184 Pohledy

Kojit a přebalovat? Ne, běžet olympijské finále. Co na výkon Kristiiny Mäki říká fyzioterapeutka? A kdy začít cvičit po porodu?<

Co říkáte na výkon Kristiiny? Dostat se do finále olympiády pár měsíců po porodu, a ještě v českém rekordu?

Byl to neuvěřitelný výkon a jsem v šoku. Tělo ženy se dostává po porodu do kondice vždy nějakou dobu, obvykle se mluví o roce. Ale minimálně je to obvykle doba aspoň tak dlouhá jako těhotenství, tedy 9 měsíců. Samozřejmě je ale vrcholová sportovkyně s kondicí jinde, než my „obyčejné” maminky.

VIDEO: Kristiina Mäki: Chci inspirovat ostatní mámy

Jakou roli hraje průběh těhotenství a porod na tom, kdy se dostaneme znovu do formy? Určitě to mělo vliv i u sportovkyně.

Tipuji, že Kristiina se během těhotenství cítila dobře a musela určitě sportovat i v této době. Asi neměla rizikové těhotenství, nebyla příliš unavená, zřejmě i porod proběhl v pohodě. Pak se do kondice mohla dostat rychle. I tak je to ale neskutečné, co předvedla. Pár měsíců po porodu by ostatně bylo k ocenění i jen zaběhnout „svůj” nejlepší čas.

Jak myslíte, že probíhala příprava na olympiádu?

Kojit a přebalovat? Ne, běžet olympijské finále. Co na výkon Kristiiny Mäki říká fyzioterapeutka? A kdy začít cvičit po porodu?

Možná už těhotenství a porod Kristiinu motivovaly, dosáhla vysněného cíle kvalifikace a stala se maminkou, psychika hraje velkou roli. Každopádně to musela být tvrdá práce – v těhotenství i brzy po porodu. Určitě měla na pomoc specialistu a věnovali se především práci se středem těla, pánevním dnem. Vždyť si představte, jít si brzy po porodu zaběhat..? To je pro většinu z nás nepředstavitelné. Každý skok je často problém.

Hubnutí po porodu

Po porodu ji povolené bříško a strie dostaly na dno. Nyní své tělo miluje a soutěží ve fitness!

Co si z toho můžeme vzít my – všechny ostatní ženy, které se i po porodu chtějí zase cítit dobře?

Žena, která porodila, není „odepsaná”. Každá žena se může dostat znovu do kondice. Někdo má větší vůli a sportoval vždycky a tomu to bude trvat kratší dobu, jiné ženě déle. Někomu může trvat i rok, než vyběhne na svých pár kilometrů. Důležité je začít na sobě pracovat a samozřejmě zohlednit průběh těhotenství, porodu. Dělat to, co mi tělo dovolí.

A čím začít?

Určitě doporučuji cviky na posílení pánevního dna, práci s dechem, procházky a postupné zvyšování zátěže. Začít pomalu a přidávat si zátěž. Nejít do toho hned naplno a počítat s tím, že změny nebudou ze dne na den.