• 14/04/2022
  • Podle wizewebsite
  • 578 Pohledy

Covidový omikron bude dominovat v lednu či únoru, může prolomit imunitu<

Mezi nakaženými novou variantou koronaviru jsou děti ze základní školy či zdravotní sestry z Fakultní nemocnice Brno. Nákazu odhalila právě brněnská fakultní nemocnice, která umí mezi odebranými vzorky odhalit různé varianty koronaviru. Provádí ale také sekvenaci, při které se nákaza potvrdí. Nejprve odhalila omikron u dvou svých zdravotnic, poté u dvou dětí jedné ze nich.

Dále se nákaza objevila u dvou žáků adamovské školy, kde se nyní potvrdil i poslední případ. Nikdo z těchto nakažených necestoval do zahraničí. První případem byla žena z Liberce, druhým člověk s úzkým kontaktem na tuto ženu.

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

1Co víme o variantě Omikron?

„Omikron je 2- až 3krát více infekční než-li varianta delta. Čísla případů infekce ve Velké Británii a Dánsku, tedy v populacích, které jsou demograficky, promořením, a očkováním podobné Česku, se zdvojnásobují každé 2 dny. Padesát procent nových případů v Londýně je způsobeno variantou omikron,“ popsal imunolog Zdeněk Hel.

Konvalinka: Za dva týdny uvidíme, zda je omikron nadějnou „sexy“ variantou

Český biochemik, vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka pro iDNES.cz řekl, že rovněž předpokládá, že bude do konce ledna převažující variantou. „Co to bude znamenat pro naše nemocnice či pro nás, je klíčová otázka, ale my nevíme,“ podotkl.

„Každopádně víme, že v Jihoafrické republice už je to naprosto převažující varianta, která svou přítomnost v populaci zdvojnásobila každé dva až tři dny, což je neuvěřitelná rychlost,“ dodal Konvalinka.

2Chrání očkování před novou variantou?

Imunolog Hel podotkl, že omikron obchází imunitu po očkování.„Zveřejněné studie ukazují 5- až 40násobné snížení neutralizační aktivity po prodělání nemoci či po dvou dávkách vakcíny Pfizer. Dobrou zprávou je, že posilující dávka vykazuje výrazně lepší hodnoty, a to 3x snížení neutralizační aktivity,“ uvedl Hel.

Podobně to vidí biochemik Jan Konvalinka. „Víme, že tři dávky očkování vytváří dost silnou imunitu,“ řekl.

Varianta Omikron bude v Česku dominovat do konce ledna, odhadují odborníci. (15. prosince) | foto: Twitter Zdeněk Hel

Ochranný účinek druhé dávky vakcíny Pfizer po pěti měsících od podání proti variantě omikron podle Hela klesá na přibližně 35 procent.„Ze 43 lidí nakažených novou variantou v USA bylo 34 plně naočkovaných,“ podotkl imunolog.

Ten však současně varoval, že nová varianta častěji obchází imunitu získanou po prodělané infekci předchozími variantami viru SARS-CoV-2. „Předběžná data z Velké Británie ukazují tří až osmkrát vyšší schopnost prolomit imunitní bariéru. Data z JAR naznačují 4násobné riziko infekce,“ upozornil.

Covidový omikron bude dominovat v lednu či únoru, může prolomit imunitu

Z rychlého šíření v evropských zemích s vysokou proočkovaností lze usoudit, že se dobře vyhýbá i imunitní reakci vyvolané vakcínami. Předběžná data z UK naznačují 3 až 8 krát vyšší schopnost prolomit imunitní bariéru.

3Kolik mutací varianta obsahuje?

Varianta se vyznačuje velkým počtem mutací s 26-32 změnami v oblasti S-proteinu. Mnoho z těchto mutací se nachází v oblastech, o nichž je známo, že se podílejí na imunitním úniku. „Některé z těchto mutací výrazně snižují schopnost protilátek neutralizovat virus zablokováním vázání spike proteinu na cílový receptor ACE-2,“ komentoval Hel a současně podotkl:

„Na druhé straně CTL epitopy, tedy místa viru, která jsou rozpoznávána cytotoxickými T-lymfocyty, zůstávají většinou beze změn. T-buněčná odpověď, získaná předchozím očkováním či proděláním nemoci, by měla být z větší části zachována.“

4Jaká bude smrtnost?

Varianta představuje podle imunologa závažný problém i v případě, že její patogenita a smrtnost budou srovnatelné s variantou delta.„I malé procento z velkého čísla je velký počet případů, které mohou představovat podstatný problém pro zdravotnická zařízení,“ varoval Hel.

V tento okamžik však podle odborníků neexistuje dostatek relevantních dat, ze kterých by bylo možné usoudit, zda onemocnění variantou omikron má u imunitně naivních jedinců lehčí, stejný nebo těžší průběh, než onemocnění způsobené variantou delta.

5Pro koho je nebezpečná?

Podle Hela bude pravděpodobně způsobovat častější infekce u lidí v mladších věkových kategoriích a u dětí. „Bude nebezpečná obzvláště pro jedince bez post-infekční a post-vakcinační imunity,“ doplnil.

Podle skupiny MeSES jsou ohroženi neočkovaní jedinci rizikových skupin, kteří nemoc dosud neprodělali. Jedince z rizikových skupin, kteří se očkovali v jedné z prvních vln na jaře 2020, mají dvě dávky vakcíny, a dosud nemají posilovací dávku. „U starších osob bohužel ochrana vakcínou klesá v čase rychleji, a je možné, že s odstupem téměř roku bude ochrana nedostatečná i proti riziku hospitalizace,“ uvedla mezioborová skupina.

6Pomohou monoklonální protilátky?

Monoklonální protilátky od firem Regeneron a Eli Lilly, které jsou v současné době v Česku k dispozici, nejsou proti variantě omikron účinné, konstatoval imunolog. Podle něj se dá očekávat, že značnou míru ochrany může poskytnout prodělání nemoci a očkování.

Protilátky sotrovimab jsou však podle odborníků účinné i proti variantě omikron. Sotrovimab je ve fázi průběžného posuzování (tzv. “rolling review”) Evropskou lékovou agenturou a jeho uvedení na trh v EU lze očekávat v nejbližší době.

„Doporučujeme zajistit dostupnost dostatečného množství sotrovimabu. Jeho podání bude klíčové v prevenci těžkých stavů u pacientů rizikových věkem, komorbiditami a imunitní naivitou a může pomoci ulevit tlaku vlny na intenzivní péči,“ uvedla skupina MeSES.

7Co člověka ochrání?

Zvýšený stupeň ochrany bude podle imunologa zřejmě poskytovat: prodělání infekce variantou delta v posledních třech měsících, posilující dávka vakcíny aplikovaná v posledních třech měsících nebo hybridní imunita získaná proděláním nemoci a očkováním a to v jakémkoliv pořadí.

8Co o nové variantě nevíme?

Do jaké míry bude předchozí infekce či očkování snižovat pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci a nutnosti hospitalizace.

Odborníci si rovněž kladou otázku, zda je varianta více či méně patogenní, než delta.„Tuto informaci získáme, až budou dostupná data u dostatečného počtu lidí. Jak jsem uvedl dříve, zatím nemáme důvod se domnívat, že by varianta omikron byla výrazně méně patogenní, než delta,“ podotkl imunolog Zdeněk Hel.

V tuto chvíli si tedy experti nejsou jistí, jak se tato varianta z jihu Afriky bude ve skutečnosti chovat: zda stejně jako ty předchozí zahltí nemocnice a jednotky intenzivní péče, nebo bude mít její průběh mírnější následky.

„Výsledky, které máme, jsou na základě laboratorních pokusů,“ uvádí biochemik Jan Konvalinka. „Z nich víme, že dvě dávky očkování nevytvoří protilátky dost účinné na to, aby ten virus inaktivovaly, to je špatná zpráva. Ale víme, že tři dávky vakcíny, pokud byl ten člověk očkován nedávno, vytváří dost silnou protilátkovou imunitu, aby v tkáňových kulturách virus inaktivovaly.“

9: Doporučení na další měsíce?

Podle MeSES je třeba se již nyní připravit na nutnost zavedení dalších protiepidemických opatření nutných pro “oploštění” vlny a její průběžné brzdění, a počítat s jejich zavedením už před koncem roku, nebo v prvních týdnech roku 2022.

„Mnoho problémů spojených s velkou vlnou případů varianty omikron spojuje nedostatek zdravotnického personálu, který je třeba strategicky rozdistribuovat mezi odběrová místa pro testy, očkovací místa a nemocnice. Doporučujeme prioritizovat kroky, které umožní doplnění kapacit odborným, ale nezdravotnickým personálem,“ podotkla skupina MeSES.

V mnoha scénářích je pravděpodobné při postupu vlny omikron téměř kompletní zahlcení PCR testovací kapacity a systému trasování. PCR testy proto bude potřeba prioritizovat tak, aby jejich nasazení přineslo maximální užitek, doporučil dále skupina. Ta rovněž doporučuje důkladné plošné testování všech žáků, studentů a zaměstnanců na začátku nového roku před návratem do třídních a pracovních kolektivů.

10Možné scénáře?

Potřebná protiepidemická opatření lze zhruba uspořádat podle toho, který typ scénářů se bude naplňovat, upozornila mezioborová skupina.

Odhad potřeby nových hospitalizací (v intervalu 14 dní v době peaku vlny) podle virulence varianty omikron a imunitního stavu populace. | foto: MeSES

Žluté scénáře - Maximálně využít levná opatření, která mohou omikron brzdit bez drahých plošných omezení. I v tomto případě, bez extrémního počtu hospitalizovaných, ohrožuje očekávaná vlna fungování podniků, škol i nemoc kvůli vlně nemocnosti soustředěné v krátkém časovém období.

Konkrétně MeSES doporučuje:

Oranžové scénáře - Vše, co je doporučeno ve žlutých scénářích. Navíc plošná redukce kontaktů omezením nejrizikovějších prostředí a událostí. (Omezení otevírací doby, omezení velikosti akcí, omezení shromažďování, omezení setkávání. Možné výjimky: povolit akce s testem na místě).

Červené scénáře - Vše, co je doporučeno ve žlutýcha oranžových scénářích. Navíc další plošná opatření.

Rozstřel

Sledovat další díly na iDNES.tv