• 04/12/2022
  • Podle wizewebsite
  • 527 Pohledy

Dacia Duster TCE100 versus nový zlý svět | Autíčkář.cz<

Vzhledem k tomu, že články a blogy kde hlavní úlohu mají kvalitní vozidla z Rumunska jsou úspěšné. Jmenovitě vozidla s logem automobilky Dacia vyráběná s pečlivostí a důsledným přístupem Rumunsku vlastním. Tak i já se připojím se svou trochou do mlýna. Přestože v jistém smyslu všechna ta levná auta od téhle automobilky chápu. Ať už jde o Dokker, nebo Logan. Co jsem opravdu stejně jako autor zdejšího testu nepochopil. Proč bych si měl kupovat Dacii Duster za 400,000 Kč. Dokker dává smysl jako levný pracant do firmy. Například stavební. I jako auto například pro kurýrní službu může dávat smysl. Prostě všude tam, kde chceme už jen kvůli méně starostem nové auto a jakýkoliv komfort je až na druhém místě. V první řadě jde o to, aby nám tohle auto vydrželo po dobu, než ho doplatíme. A potom ho v úspěšném podnikání nahradí jiné. A takhle pořád dokola. Není na tom nic špatného, od toho takové vozy vznikají. Dacia Logan. Relativně ošklivé auto, kde i manuální klimatizace a přední elektrická okénka lze považovat za luxus. Dobře tenhle vůz si veškeré kompromisy obhájí minimálně cenou. Pro část lidí jako jsou mladé rodiny, nebo například lidé v invalidním či jiném důchodu může dávat smysl. Jsou to většinou lidé, kteří nemají peněz nazbyt. Nechtějí mít starosti v podobě náročnějších oprav a auta je příliš nezajímají. Mají nízké roční nájezdy kilometrů. Opět díky nízké cenovce může Logan dávat smysl i jako vozidlo například nízkonákladové taxislužby.

Díky akčnímu programu Dacia UP! Vám teď Dacia dá za nákup lépe vybaveného vozu slevu na financování. A další bonusové služby. Jistou výhodou je i prodej továrních vozidel jezdících na LPG. Protože levná značka a šetření jde prostě docela dohromady. Dokonce bych si uměl takovou Dacii představit jako slušné referentské auto. Ano, image mizivá, pohodlí spíše podprůměrné. Nicméně službu odvede a po dobu leasingu vydrží. Jak některé kousky dokazují, vydrží i déle, než jen nějakých pět let. Pokud se o to auto člověk stará. Nicméně propad hodnoty je u Dacie obrovský. Přes to všechno dobře chápu. Jistý smysl pro jisté osoby a dokonce i společnosti tyhle auta dávají.

Co smysl nedává je poslední Dacia Duster v jedné z vyšších výbav. Neboli v podstatě v plné výbavě. Ano plná výbava a Dacia to je kombinace, která pro zasvěcené zní jako dobrý vtípek. Proč? Tohle auto si svou cenovku opravdu neobhájí. Na platformě Nissan Bo, na které stojí i takové skvosty jako Renault Captur, nebo Nissan Note. Na té prostě nejde postavit auto od značky jako Dacia a chtít za něj v Evropě bez studu lehce přes 400,000 Kč. A jak známo Dacia slevy nedává. Celé to absolutně nedává smysl tím spíše, že pod kapotou je litrový tříválec se sto koňmi. A vůbec relativně skromnými parametry. Kdysi jsme se smáli tříválcům od VW v daleko menší Škodě Fabia první generace. Mimochodem i ta byla v podobné konfiguraci o mnoho levnější. A technicky vyspělejší. Dnes nám Dacia s klidným srdcem nabízí tenhle vysavač v SUV, které váží skoro 1,300 Kg. Samo o sobě bez posádky. Další ubohé parametry i pro rok 1997 natož 2019 celou věc korunují. Vysoká spotřeba a zrychlení na sto za 12,5 sekundy? S tímhle vozem jsem naštěstí osobně nejel. Nicméně nemám důvod se domnívat, že by byla dynamika kdovíjak zajímavá, bezpečná. S plně obsazeným vozem bych se snad bál i na dálnice. O tom jak je auto postavené a skvěle slícované jsem se přesvědčit mohl několikrát. Konkurence mnohdy dokáže nabídnout prostě více za stejné peníze, nebo méně. Přestože se nejedná mnohdy o úplně nová auta. Opravdu je ale rozdíl jestli někde na palubce svítí 0 či 11212 Km?

Je to asi jako kdyby se výrobce jednoduchých ze zásady a potřeby levným mobilních telefonů Aligator. Vaše babička, maminka jistě zná. Jen tak rozhodl, že prostě na svůj nejdražší model, který normálně stojí necelých 1,000 Kč, rozhodl dát klavírový lak a o řád lepší displej a vysekl cenovku 3,000 Kč. Komu by to dávalo smysl? Možná pár důchodcům, kteří opravdu nejsou schopni pochopit dotekový displej. Všichni ostatní by sáhli o patro výše ke konkurenci. Nebo by třeba neváhali a pořídili si za své tři tisícovky nějaký ten pěkný kousek s bazaru jen s půlroční zárukou že? Pokud člověk není skrblík a přemýšlí nad tím, co kupuje. Dokáže si spočítat, že mnohdy použitá věc dokáže udělat větší službu jak nová. Nevím jak vám. Mně se tohle nesčetněkrát osvědčilo. Ať už jde o lyže, ženský nebo byty. Dům také není přece vždy nutné stavět. Proto se dnes podíváme na to, co můžeme pořídit za 400,000 Kč v autobazarech. V různých segmentech tak aby autíčko uvezlo klasickou českou rodinku. To znamená dva dospělé jedince dobře vyvinuté a živené ze slev v Kauflandu. A dva potomky středního věku, kde jeden potřebuje autosedačku a druhý ne. Něco na co půjde vylepit samolepka, že tam jede Anička a Bohumil. Přidáme ještě jednoho psa. Středního, co nepouští moc chlupů, umí jezdit tak nějak bez pásu a třeba i v kufru. Totiž taková je moje představa kupce Dacie Duster. Když vynechám firemní klientelu a obligátní důchodce prahnoucí po jednoduché technice. Kterým tuhle roli standardně přisuzují pracující myslíce si, že v důchodu netoužíte po ničem jiném, než jezdit v hnusném autě na pryčně. Což je vtipné protože devadesátkový důchodci už znají z aktivního života i komfortní auta a věci jako je automatická klimatizace a tak. A ti starší povětšinou již řidičské oprávnění pozbyli nebo již vydrží se svou Felicií.

V následující úvaze budeme opravdu ta rodina. Tedy žádné odpočty DPH a podobně. Žádná firma. Naše rodina dělá poctivě rukama. Dělnická třída žijící na vesnici kousek od metropole jako je například Choceň. Na akontaci použijí své staré auto. Něco ze začátku milénia od neprémiového výrobce, co začíná hnít. A je to pravděpodobně Japonské, nebo třeba prostě odněkud z východu. Samozřejmě nemají 400,000 Korun v hotovosti. O co jim jde? Jde jim o to, aby nové vozítko vydrželo hlavně splátky. Aby taková splátka nebyla vysoká. Ponecháme stranou možný výskyt poruch u ojetého auta. Prostě koupí dobře protože za tuhle cenu rozhodně nebudou kupovat dvacetiletý vrak. To by si ostatně moc nepomohli že? Vtipné je že i některé ojetiny budou pět let držet lépe cenu jak nový Duster. Například všechny škodovky. A je možné, že i u ojetých x krát pohodlnějších a méně žravých dieselů z bazaru vás za nájezd 100,000 km žádná fatalita nepotká. Jasně najedou obligátních 20,000 km ročně v průměru. Tak jako většinový normální občan co jezdí do práce, Kauflandu a do Chorvatska. Takový lidé totiž prý Dacie kupují. Psal to i Jenda Červenka a to je zkušený auto žurnál (ista). Čili obraz toho jaká je situace máme. Pojďme na to. Ojetinu budeme brát na domácím trhu, protože kupujeme relativně mladý vůz. Dovozy z vysněného zahraničí vynecháme. Jsme přece ti normální lidé a ti se někam do burgu, nebo dorfu nepotáhnou.

Dacia Duster TCE100 versus nový zlý svět | Autíčkář.cz

Pokud zůstaneme v podstatě u stejného koncernu. Nebo aliance, nebo jak tomu chcete říkat. I když aliance mívají aerolinky, ale proti gustu. Nabízí se nám krásný Renault Megáne v záruce 5 let, nebo 100,000 Km. Předváděcí stroj s nájezdem 193 Km. Sice pod kapotou bude nepříliš zajímavá motorizace v podobě žíznivé benzínové 1.2l. Nicméně na palubě to bude proti zmiňovanému Dusteru LUXUS. Led svícení, kožený volant, pohodlná anatomická sedadla, mnoho dalších věcí, které Dacia ani mít nemůže. Megáne nabídne lepší interiér a minimálně stejně prostorný. A co si budeme, vypadá prostě lépe. Jediné místo kde ztrácí je tedy možná to, že neprojede polní cestou. I když to je nesmysl.

Další hatchback, který by si naše rodinka mohla pořídit je Ford Focus. Ano bude to jen taktéž litrová varianta s nějakými 125 koňmi. Jenže bude mít najeto pár tisíc km a bude stále s plnou zárukou. Opět se zajímavým a vybaveným interiérem. Cena bude rovna Dacii tedy rovných 400,000 Kč. Nicméně opravdu má někdo pocit, že se najde disciplína, v které Duster porazí poslední Focus. Snad že je o 10 mm výše. Focus má vyhřívaný volant, sedadla, přední okno. A kupu další výbavy. Součástí je prodloužená záruka na 120,000 Km. Dostanete poslední model od Fordu v sexy modré.

Jistěže proč se s početnou rodinou tísnit v malém hatchbacku. Možná by bylo lepší pořídit si kombi. Plejáda zánovních Hyundai i30 s benzínovou čtrnáctistovkou, manuálem a kopou komfortní výbavy v inzerci jen čeká. Roční auto v záruce s nízkým nájezdem za cenu nového Dusteru. I30 proti Dusteru boduje lepší variabilitou interiéru a prostorností. ABS, ESP, EBD, BA nee to nejsou zkratky pohlavních chorob. To jsou zkratky asistentů, kterými vládne mnou objevená í tříca. Má dokonce navigaci, kameru a RCTA. A taky má 140 koní a dnes už snad i lepší image jak Duster. Jak nemám korejce rád tak kdybych byl naše rodinka do tohohle podivně šedého kombíka bych se klidně zamiloval. Možná, i protože infotaiment nevypadá jako levný tablet z tržnice, ale jako svébytný systém.

Další poměrně zajímavou variantou je lehce ojetá Octavia třetí generace „Scout“.Zvýšená varianta ve výbavě Style. Čtyřkolka s manuálem a menším dieselem. Ano je v korporátní bílé. A zcela jistě to bylo firemní auto. Protože kdo jiný by urazil za celé dva roky 155,000 Km. Nicméně cenu si už bude moc pěkně držet. A jsme v Čechách, je to prostě oktávka v plný, co z ní kolegové budou nadšený. Jsou zde jistá servisní úskalí. Nicméně rozhodně to není auto na odpis a za 350,000 Kč je to poměrně zajímavé. Tady už Duster kromě kolonky v techničáku, rok první registrace nevyhraje naprosto v ničem. Snad jedině že by se Octavia hned první rok leasingu porouchala?S čím ale? Je to přece dobrý kus.

Zatím jsme byli mezi auty mimo hlavní kategorii Dusteru. A proto přijíždí Mazda CX3. S dvoulitrem s výkonem 121 koní. S chudou výbavou v základní barvě s manuálem, ale za to v záruce. Řekl bych, že jestli někdo chce auto, kde se nemá co rozbít tak tady je rozhodně dobře. Přesto dostane pohodlnější, kvalitněji postavené auto. A co si budeme vyprávět i startovací výbava tohohle malého crossoveru je v podstatě na úrovni našlapaného Dusteru. O tom kdo je na tom lépe s dlouhověkostí a image se asi nemá cenu rozepisovat. Opět víte, jaký mám názor na moderní Mazdy, ale tohle je prostě pro obyčejné lidi dobrá nabídka za rok výroby 2019. A to raději nepíšu o mnohem hezčím kousku ve výbavě Challange kdesi na Karlovarsku. Pravda to už je referentský vůz s nějakými 20,000 Km na hrbu, ale pořád převládají výhody.

Když bychom chtěli něco více vybaveného s pohonem 4x4. Je tady Mokka v automatu. Na vzhled tohoto vozu se názory různí. Už jsem i slyšel, že se jedná o hnusné auto. Jenže buďme férový. Dnešní vyzývatel Duster alias prachovka. Ten taky zrovna krásu nepobral. Dvouletý Opel Mokka AWD 1.4T vyjde na nějakých 400,000 Kč. To nevypadá jako žádná sláva. Jenže máme tady auto s nějakými 40,000 Km v podstatě v plné výbavě. Zahrnující například automatickou převodovku, automatické svícení, lepší bezpečnostní prvky. Značku Opel bez pachuti low costu a keců o autě pro dělný lid. Co více si přát pokud chci jezdit pohodlně, pohodlně nastupovat a s autem umět fungovat jako kámoš. Možná se budete smát, ale já bych do tohohle Opelu šel mnohem raději, přestože je to ojetina.

Jednou jsem napsal, že stokrát nic je pořád NIC. Bylo to v souvislosti s Kiou Stonic. Ano tenhle povoz se mi nelíbí. Nabízí v podstatě totéž co testovací Duster. Jenže při využití financování asi o 50,000 Kč levněji. A to už se vyplatí tím spíše, že jde o nové auto v záruce. Jednotlivé kousky výbavy nebudeme srovnávat, ale řekněme, že tenhle Stonic rozhodně má to co je k životu na palubě nutné. I když asistent stability přívěsu TSA asi nebudete používat denně. Docela to potěší. Stejně jako navigace. Samozřejmě v kvalitě infotaimentu si mohou oba vozy směle konkurovat. Obě varianty jsou fungující. Korejec přece jen asi umí líp. Nicméně podle mě interiér Stonicu vypadá prostě hodnotněji. A hlavně do toho auta nefouká a jasně 1.4 se sto koňmi asfalt netrhá. Přesto si myslím, že konkuruje Dusteru v plné zdatně.

Pokud bychom chtěli zajímavý vnější vzhled. Rozumně řešený vnitřní prostor, záruku a podobně. Je tady Fiat 500L. Předváděcí pár měsíců registrovaný kus. Auto kategorie MPV. Pro rodinu pravděpodobně zajímavá volba. Ve variantě CITY CROSS si jistě dokáže poradit i s nějakou tou překážkou v podobě rigolu okolo kanálu a podobně. Výbava je bohatá a obsahuje v podstatě vše, co je třeba. Auto není nikterak zákeřné, co se týká údržby a je překvapivě pohodlné.

Další velkoprostorový vůz několik desítek tisíc pod cenou vybaveného Dusteru je stejně dobře vybavený C4 Picasso z roku 2017 s necelými 60,000 Km. Ano opravdu se nejedná o ojetinu před smrtí tím spíše, že pod kapotou je diesel 1.6 blueHDi s výkonem 120 koní a mizivou spotřebou. Tenhle relativně podivně vypadající rodinný povoz není špatný a zaznamenal poměrně pozitivní recenze. Konkrétní skvěle vybavený kus lze pořídit za 360,000 Kč. Co dostanete? Kopec výbavy, úsporný motor s nízkými provozními náklady. Ale hlavně hodně prostoru. Karoserie MPV umožňuje snadné nastupování i výstup. Nákladová hrana je nízká. Prostě ideál rodinného auta. Které navíc nemá každý a na chatu si myslím dokáže vyjet také.

Pokud bychom snad mysleli, že jsou velkoprostorové vozy a všelijaké crossovery zbytečnost. Tak potom je tady Fiat Tipo. Tohle auto vypadá v rozumné výbavě dobře zvenčí. Uvnitř je na svou kategorii velmi pohodlné a poměrně prostorné. Za 355,000 Kč dostanete plně vybavené auto s infotaimentem z Maserati. Pochromovanými klikami a polokoženými sedačkami. Sto koní produkující 1.4 sice neoslní, ale jde s tím žít.

A úplně na konec jsem si nechal stálici a etalon českých rodinek. Je to samozřejmě všemi očekávaná a neskutečně šarmantní faceliftová Škoda Octavia třetí generace. 150 koní od 1.4 TSI možná nevypadá úplně lákavě, ale auto s tímhle motorem jede velmi dobře. Už vidím milión poznámek proč je 1.4 TSI špatné a dokonce i ty chytrácké odkazy na německá fóra, kde si ten a ten Helmut stěžuje na kde, co. Nicméně jsou to všechno nesmysly. Do nějakých 160,000 Km tahle auta naprosto bez problémů umí jezdit bez velkých překvapení. V provozu jsou běžně kousky s 350,000 Km. Ano odpočtový kousek bez odpočtu přesně rok starý je za 400,000 Korun Českých. Nicméně výbava, Style už nabízí vše co je v moderních autech zvykem. Na voze je ještě rok záruční servis. O tom že je infotaiment škodovky lepší jak ten v Dacii snad nepochybuje nikdo. Návdavkem dostanete automatickou klimatizaci s funkcí Aircare. Solidní jízdní vlastnosti a hlavně minimální propad hodnoty. Tohle auto ještě po leasingu velmi slušně prodáte. V čem Duster vyhrává je asi nakonec tedy opět zase jen to, že je trochu výš nad zemí.

To bychom měli. O Škodě Rapid, zánovním Civicu, nebo třeba Mitsubishi ASX se raději rozepisovat nebudu. Záměrně sem vybíral jen zánovní a téměř nová auta. Kdybychom spadli ještě o kus níže. Mimo záruky někam na roky 2015/16 mohli bychom si pořídit za 400,000 Kč i věci jako Ford Mondeo. Nějaká BMW 5, nebo Passat CC s povedeným dvoulitrovým TDI. Dokonce i šestiválcové Hyundai Genesis se čtyřkolkou. A samozřejmě i nějaká ta Škoda Superb by se našla. Opravdu nemám ponětí kterou cílovou skupinu má Dacia Duster ve vyšší výbavě zaujmout. Zřejmě lidi, co chtějí oklamat ten zlý automobilový průmysl. Rekrutující se ze stejných vod jako ti co si myslí, že levná versus dražší věc je ve značce. Jenže za peníze se kupuje i kvalita, image, pohodlí a mnohem víc. Takže co více dodat Go, DUSTER!