• 18/03/2023
  • Podle wizewebsite
  • 251 Pohledy

iRozhlas ‚Zájem rodičů je velký.‘ Chorvatský Daruvar rozšířil školu i školku pro děti českých usedlíků<

Děti českých krajanů v chorvatském Daruvaru začínají od středy chodit do zbrusu nových tříd. V Chorvatsku totiž - na rozdíl od Česka - zůstaly základní školy jen s delší vánoční přestávkou stále otevřené. Více než polovinu obyvatel dvanáctitisícového města na severu Chorvatska tvoří potomci českých usedlíků. Ve škole Jana Amose Komenského i ve školce Ferdy Mravence se tedy učí česky. Budovu ale bylo potřeba rozšířit.

Od zpravodaje z místaDaruvarSdílet na FacebookuSdílet na TwitteruSdílet na LinkedInTisknoutKopírovat url adresuZkrácená adresaZavřít

Do školky Ferdy Mravence chodí 160 dětí. Je to vlastně školka a jesle v jednom. Mohou tu být už roční děti i předškoláci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Pavla Nováka z Daruvaru

O českou školku je podle její ředitelky Zdenky Kutilové velký zájem a její kapacita už přestávala stačit.

„Rozšiřovat jsme museli kvůli velkému zájmu rodičů. Zápis do školky probíhá od roku do dvou let dítěte. O všechny třídy, my říkáme výchovně vzdělávací skupiny, byl veliký zájem. Doslova jsme praskali ve švech, jak by se řeklo,“ popisuje pro Radiožurnál.

iRozhlas ‚Zájem rodičů je velký.‘ Chorvatský Daruvar rozšířil školu i školku pro děti českých usedlíků

V nově přistavené části měla být podle jejích slov i multifunkční část, ale kvůli velkému zájmu rodičů byla nakonec i ona přestavěna na další třídu.

Děti ve škole nejsou jen českého původu, mohou do ní chodit i chorvatské. A jak říká ředitelka Kutilová, díky kvalitě vzdělání je do české školy a školky Chorvaté rádi zapíší.

„Vidí v tom i přednost, že se mohou děti naučit další jazyk a pokračovat pak třeba i ve studiu na českých školách, nebo případně pracovat v České republice. Když u nás chodí děti od toho jednoho roku do školky, tak po šesti letech už jazyk natolik umí, že si rodiče troufnou děti potom dát i do školy, i když jim v tom studiu nemohou pomoct. Takové děti jsou samostatné, je to pro ně dobrá zkušenost a zároveň i záruka, že menšina bude existovat nadále,“ říká.

Škola Jana Amose Komenského

Nové třídy dostala i základní škola Jana Amose Komenského. I tam už bylo docela těsno. Ředitelka Maria Valková tedy může být spokojená.

„Do daruvarské školy momentálně chodí 231 žáků do 15 třídních oddělení. Pro výuku jsme adaptovali i prostory, kde byla šatna, takže jsme si i tímto způsobem vypomáhali. Do jedné nové třídy se už nastěhovala první kolegyně. Minulý týden jsme dostali kolaudaci od ministerstva a další žáci se do tříd nastěhují v tomto týdnu.“

Chorvatsko nabídlo Česku a Slovensku pomoc s desítkou pacientů s covidem

Číst článek

Nově dostavěnou část budovy školy i školky přijel do Daruvaru otevřít chorvatský premiér Andrej Plenković a s ním i český ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD.

„Cílem vzdělání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost a předvídal budoucnost. Jaká bude budoucnost, to sice ještě předpovědět neumíme, ale jsem přesvědčený, že společnou investicí do školy Jana Amose Komenského a školky Ferdy Mravence jsme přispěli k tomu, aby byla lepší,“ citoval šéf české diplomacie učitele národů Jana Amose Komenského.

Pavel NovákSdílet na FacebookuSdílet na TwitteruSdílet na LinkedInTisknoutKopírovat url adresuZkrácená adresaZavřít