• 11/06/2022
  • Podle wizewebsite
  • 508 Pohledy

Většina dětských produktů je postavena na marketingu hloupých pohádek, tvrdí tvůrce panenky Zoe, který říká dost zbytečným hračkám - CZECHDESIGN<

Česká značka ZOE8 vstupuje na trh s heslem „nosím zelený brejle“, co si pod tím máme představit?

ŠTĚPÁN: Hledali jsme heslo, které by to všechno správně vystihlo. Jak samotný projekt, tak i našeho zákazníka nebo fandu. A právě heslo „nosím zelený brejle“ to všechno vystihuje perfektně. Všichni jsme zaměřeni na budování zdravé symbiózy planety a lidí. Na každý náš pohyb koukáme skrze „zelený brejle“, které nám ukážou, jestli je to už dostatečně zelené.

Jakou roli hraje panenka Zoe?

ŠTĚPÁN: Zoe je tváří značky – je to lesní víla, která přišla nám, lidem, ukázat správnou cestu.

Seznamuje nás také s krásami jejího světa přírody. Zoe je ta hodnější a rozumnější, já jsem příliš radikální.

Heslo „nosím zelené brejle“ v sobě skrývá silné ekologické zaměření, které respektuje symbiózu mezi planetou a lidmi. | Zdroj: ZOE8

Stojíte za založením značky Antonie Emma. Proč jste se rozhodl věnovat novému projektu, a přesto zůstat u výroby produktů pro děti?

ŠTĚPÁN: Značce Antonie Emma se daří a baví mě to s ní. Ale měl jsem pocit, že už jsem dozrál k tomu budovat a řídit něco úplně sám. Všechny své předchozí projekty jsem tvořil minimálně s jedním dalším společníkem.

Nyní zažívám zase něco jiného a cítím se více svobodný. U projektu ZOE8 by to asi ani jinak nešlo, protože je to dost kontroverzní a odvážný projekt, kde bych každou svou bláznivou myšlenku musel složitě obhajovat. Takhle se svobodně seberealizuji a ohrožuji tím jen sebe. AE je jiná než ZOE8. Každá firma je svým způsobem nějak zajímavá a jedinečná, a to je to, co mě pohání.

A proč zůstávám u výrobků pro děti? Víte, měl jsem takový sen. Vytvořit ideální firmu budoucnosti. Takovou, která by mohla být prospěšná všem a svou činností by tvořila jen samé dobro kolem sebe. Je to vůbec možné, říkal jsem si.

Před založením AE jsem sháněl dárek pro první dceru. Měla to být ekologická panenka, kterou jsem nikde nenašel. Tam vznikla poprvé myšlenka, že bych ji jednou chtěl vyrábět. No a teď po pěti letech se vracím k téhle myšlence zpátky, která je ještě umocněna druhou dcerou. Jen jsem ji více rozvinul o ty ostatní aspekty firmy budoucnosti. A takhle vznikl projekt ZOE8.

Prvním produktem českého projektu ZOE8, za kterým stojí Štěpán Malý, je dřevěná panenka Zoe. | Zdroj: ZOE8

Co je pro vás bohatství?

ŠTĚPÁN: Opravdové bohatství nejsou peníze, ale svobodný čas. Díky tomu mohu projekt ZOE8 uvést k životu. A tímhle heslem se v podnikání řídím už několik let.

Vždy se snažím dělat věci rychleji a efektivněji, tak, aby lidé mohli jít domů dřív. Projekt ZOE8 umožní lidem pracovat kratší dobu, a mít tak mnohem více volného času. Lidé z komunit ZOE8 vlastně ani do práce nechodí.

Co přesně je na dosavadním přístupu k hračkám špatného?

ŠTĚPÁN: To největší zlo je, že se do Evropy tahá spousta lodních kontejnerů z Asie. A ať už je to plast, nebo dřevo, tak ta doprava je nesmyslná. Pak tu máme velkou mánii pohádkových postaviček. Většina dětských produktů je postavena na marketingu mnohdy hloupých pohádek, které toho dítěti moc nepředají.

Dětem se toho kupuje moc. Učíme je být konzumními, nevážit si věcí. Taková správná hračka musí vydržet minimálně dvě generace, to neznamená jen to, že se nerozpadne, ale taky to, že bude i další generaci dětí bavit. Každý z nás si vzpomene na stavebnici Merkur, Lego nebo třeba hru Dostihy a sázky.

Většina dětských produktů je postavena na marketingu hloupých pohádek, tvrdí tvůrce panenky Zoe, který říká dost zbytečným hračkám - CZECHDESIGN

Vedle panenky Zoe vznikne i další řada hraček od dřevěného auta, přes letadlo a ponorku až po kolekci dinosaurů, která bude připravena na další Vánoce. | Zdroj: ZOE8

Co by naopak podle vás měla smysluplná hračka kromě ekologické a lokální výroby splňovat?

ŠTĚPÁN: Smysluplná hračka by měla být vyráběna a navrhována lidmi s potřebnými smysly.

Lidmi, kteří dobře znají děti a svět, ve kterém žijeme. Taková hračka by měla dítěti něco předat. Ať už vkus a cit pro design, kus přirozenosti, představivosti, dovednosti, nebo nové znalosti. Dítě z ní musí mít především potěšení a chuť si s ní hrát. Taková hračka, která jen přitahuje prach, je zbytečnost.

Měl by podle vás za výběr hraček nést zodpovědnost rodič dítěte?

ŠTĚPÁN: Určitě ano, rodič je tu od toho, aby dítě správně nasměroval a pomáhal mu v tom přesyceném světě s orientací. Aby vysvětloval, co je dobré a co je špatné, a vysvětloval to klidně neustále dokola. Rodiče mají dát dítěti dobrý základ a zbytek už pak nechat na něm. Mé děti už dobře vědí, co je to reklama. Na každém kroku číhá nějaká reklama s tím nejlepším zbožím, které musíte mít. Vědí, co všechno stojí za produktem, který vidí v obchodě. Buď za ním stojí dobro, nebo zlo. Většina lidí na planetě používá autopilota bezmyšlenkovitého nakupování. A tohle chci své děti naučit – aby uměly takového autopilota vypnout.

Vlasy panenky Zoe jsou z organické bavlny, šatičky jsou ručně šité a blýskavé kameny místo očí. Tělíčko je vyrobeno z certifikovaného bukového masivu. | Zdroj: ZOE8

Učím je, že peníze jsou přetavená energie lidí. A je na každém z nás, zda z té energie chce udělat zlo, nebo dobro. Každý den naše chování při nakupování rozhoduje o dobru a zlu. Jsou firmy, které kolem sebe budí jen samé zlo, a jsou firmy, které planetě a lidem pomáhají. My sami si kolem sebe tvoříme svět, který chceme.

Panenka Zoe je vaším vlajkovým produktem. Jaká geneze vzniku tomu předcházela, kdo je autorem její podoby?

ŠTĚPÁN: Ano, panenka je má srdcovka a splnění snu. Je to úplně jednoduché. Svou dceru jsem chtěl k prvním narozeninám obdarovat ekologickou panenkou. Vyloženě jsem chtěl dřevěnou, protože látkové jsou super, ale není to to pravé ořechové. Nic jsme s manželkou nenašli ani online, a už vůbec ne offline. Nakonec jsme pořídili panenku látkovou. Můj úkol byl tedy jasně daný. Na designu jsem spolupracoval s naším vývojářem Ondrou Bělíkem, který je šéfem liberecké výrobní komunity ZOE8. Estetický dozor nad námi měla moje manželka.

A jak jste v tomto případě řešil veškeré materiály a jejich lokálnost?

ŠTĚPÁN: Dřevo není problém, v Evropě ho máme nadbytek. Troufám si tvrdit, že v každé zemi EU bych dokázal sehnat lokální dřevo, nebo nejhůře dřevo od jejích sousedů. Dřevo je nejlepším materiálem právě pro svou lokální dostupnost, jednoduchou zpracovatelnost, samozřejmě udržitelnost a další tisíce důvodů, protože les na správném místě je top. Skleněné kameny jsou jasnou volbou, jak obohatit naše hračky o zajímavý prvek. Děti milují, když se něco blyští, jsou jako malé straky.

Projekt ZOE8 chce od základu změnit svět hraček, který vede k efektivnímu a ekologickému způsobu výroby dřevěných hraček v domácím prostředí. | Zdroj: ZOE8

Při vývoji obličeje panenky jsem byl v ouzkých. Nechtěl jsem používat tamponový barevný tisk a jen laserovaný obličej byl nudný. Takhle jednou u táboráku v horách Albánie jsem si postěžoval kamarádům. Bez zaváhání řekli – dej tam korálky, takže tímto děkuji Sávovi a Marcele. Tak jsem pak nakoupil všechny možné korálky od českých výrobců a testoval jsem jak tvary, tak barvy. A nakonec jsem ukazoval různé panenky dětem, abych si potvrdil správnost volby. Byly tam panenky s barevným obličejem, tak i s tím, který vidíte dnes. No a ten si také děti samy nadšeně vybraly.

Jaké jsou dosavadní ohlasy na panenku Zoe?

ŠTĚPÁN: Zoe rozhodně budí emoce u všech, mezi dětmi, dospělými, milovníky eko hraček i konzumenty hraček zla. Je to něco naprosto jiného, a pro někoho i podivného. Lepší vlajkový produkt jsme si nemohli přát.

Prozradíte, v čem spočívá efektivita výroby vašich dřevěných hraček?

ŠTĚPÁN: Upřímně – nevymysleli jsme nic nového, jen jsme skloubili historické zvyklosti s moderní technologií. Dříve byla domácí výroba běžně aplikována, a u dětských hraček obzvlášť. Poskládali jsme dohromady moderní strojové vybavení tak, aby vznikla výrobní linka vhodná do domácího prostředí. Nehlučnost, neprašnost, bezpečnostní senzory, automatické hasicí zařízení, vzdálená kontrola stroje přes mobil atd. Jediné omezení je velikost výrobků. Během dvou měsíců dokážeme zdvojnásobit výrobní kapacitu a během tří měsíců bychom dokázali dát dohromady výrobní komunitu ZOE8 kdekoliv v EU. Ale nejvíce zajímavé na tom všem je, že díky tomu můžeme nabídnout práci těm, kteří by si ji jinak dovolit nemohli. V týmu chceme především matky samoživitelky, obvykle šijí šaty nebo dělají finální kompletaci hraček. V komunitě máme také zdravotně handicapovaného rodiče.

Dřevěná hračka Zoe nabízí alternativu přirozené a smysluplné hračky. | Zdroj: ZOE8

Každý si nastaví práci podle svých časových možností. Někdo chodí do práce, na střeše domu má solární panely a od nás jeden automatický stroj na výrobu 3D tvarů ze dřeva. Stroj mu vydělá na zaplacení hypotéky na dům a tatík může chodit z práce dřív domů za rodinou. Důležité je i říct, že odměny jsou od 200 do 650 Kč na hodinu. Dovolit si to můžeme díky tomu, že nespravujeme žádné vlastní ani pronajaté budovy.

V praxi to je tedy tak, že žena věnuje zhruba dvě hodiny denně práci, a za měsíc si tak přivydělá 10 000 Kč. Což většinou bývá víc než rodičovský příspěvek včetně alimentů. A to je právě to dobro, o kterém tu mluvím. Za ZOE8 stojí jen samé dobro, a to je ten hlavní rozdíl mezi naší hračkou a hračkou z Asie.

Za návrhem podoby panenky Zoe stojí Ondřej Bělík, který je šéfem liberecké výrobní komunity ZOE8. | Zdroj: ZOE8

Máte v úmyslu portfolio produktů rozšiřovat? Jak?

ŠTĚPÁN: Na rozšiřování portfolia pracujeme permanentně. Jen chceme mít každou hračku dotaženou do posledního detailu. Panenku jsme vyvíjeli osm měsíců. Ale nutno říct, že to byl první produkt a na začátek dost složitý. Nyní je jedna hračka otázkou týdnů. Po Vánocích budeme nasazovat celou kolekci hraček ZOE8. Nebude chybět auto, letadlo, ponorka, ale nejvíce se těším na celou kolekci dinosaurů, která bude připravena na další Vánoce.

Co by se mělo stát, abyste považoval vaši misi ZOE8 za úspěšnou?

ŠTĚPÁN: Velké řetězce hračkáren se od mého dětství vůbec nezměnily. Proto prvním milníkem je změna u nás v ČR. Mezi námi – jsou již velmi povedené hračkárny, ale stále jich je málo. Největší podíl na tom má samozřejmě zákazník, který vyhledává hračky zla. Takže do naší mise patří i jistá edukace trhu.

Druhý milník: v každé zemi EU bude minimálně jedna výrobní komunita ZOE8. Dokážeme nabídnout kromě vlastních produktů i OEM výrobu pro jiné firmy, které dosud používají pro své hračky plast a dovážejí je z Asie. Zoe bude proti hračkám zla bojovat, jak jen to půjde.

Panenka Zoe je navržena tak, aby zaujala na první pohled. Vyvolává emoce. Čím větší dosah, tím větší šance na změnu v dosavadním přístupu k dětským hračkám. | Zdroj: ZOE8

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.