Nellinka přišla na svět o čtvrt roku dříve, čtyři měsíce strávila v nemocnici: Vítej doma, Cvrčku!
  • 14/06/2022
  • Podle wizewebsite
  • 225 Pohledy

Nellinka přišla na svět o čtvrt roku dříve, čtyři měsíce strávila v nemocnici: Vítej doma, Cvrčku!<

Adéla nosila Nellinku pod srdcem pouhých 25 týdnů, přičemž běžně těhotenství trvá 40 týdnů. Poté, co jí krvácela placenta a odtekla plodová voda, skončila v rukou odborníků ve specializovaném centru v pražské porodnici U Apolináře, kde se soustřeďují na až extrémně předčasně narozené děti. A právě tam Nellinka strávila přes čtyři měsíce, než povyrostla a mohla za rodinou domů.

Someliérka (25) má kůži pokrytou strupy: Proti onemocnění bojuje odvážnými fotkami

Umí oživit

Než však malého cvrčka pustili, musela maminka s doktorkou probrat, kdy a jaké kontroly je v dalších týdnech čekají. „Na panence jsem se naučila také resuscitovat,“ prozradila Adéla s tím, že Nellince stále hadičky přivádí kyslík do nosíku, avšak už jen v malém množství.

Puzzle pro brášku

Zatímco Adéla s partnerem Pavlem (26) do porodnice jezdili, co to šlo, bráška Maxim (3) Nellinku viděl po příjezdu domů poprvé. „Ještě jsme vymysleli, že mu sestřička přiveze dárek. Z puzzlí ale nadšený tolik nebyl, prý chtěl modelínu,“ smála se Adéla. A doma prý vládne lehký chaos. „Maxim chce se vším pomáhat, ono si to nějak sedne,“ dodala.

Unikátní operace siamských dvojčat skončila tragicky: Tuberkulózu nepřežila ani jedna z dívek

Každý kilometr pomáhá

Nellinka přišla na svět o čtvrt roku dříve, čtyři měsíce strávila v nemocnici: Vítej doma, Cvrčku!

Virus jde zničit buď zmrazením (ne však stoprocentně), nebo pomocí šokového pasterizátoru. Přístroj ale stojí milion korun a žádná z porodnic v ČR ho nemá. V rámci 11. ročníku charitativního běhu Kros–Štiřín se s klíčovým slovem #rokproapolinare šíří po sociálních sítích povědomí o problematice nedonošených miminek a na pasterizátor vznikla sbírka. Lze na ni přispět posláním peněz nebo účastí a zaplacením startovného on-line běhu. Více na: www.kros-stirin.cz.

Víte, že...

Když se Nellinka narodila, měla neuvěřitelných 745 gramů a 31 centimetrů. Nyní už je velká jako běžné miminko: váží 3,1 kg a měří 48 cm.

Alexandra se narodila a nevážila ani kilo: Na vozíčku ji pak srazilo auto, přesto ráda pomáhá