• 20/12/2022
  • Podle wizewebsite
  • 309 Pohledy

Otcovská dovolená se prodlouží, schválili poslanci | Peníze.cz<

Čerství tatínkové budou moct čerpat „otcovskou dovolenou“ až dva týdny místo jednoho. Prodloužení, které navrhla skupina poslanců vedených Olgou Richterovou (Piráti), schválili zástupci vládních i opozičních stran.

„Je to v podstatě implementace evropské směrnice, kterou sice trošičku předbíháme čas, ale toto ustanovení v českém právním řádu dřív nebo později by muselo být přijato,“ vysvětluje Richterová.

Zájemci o otcovskou si ji musí vybrat někdy v období prvních šesti týdnů po narození dítěte – v takzvaném šestinedělí. Na tomto omezení se nic nemění.

Lhůta se však nově prodlouží o odpovídající počet dnů v případě, že dítě bude během prvních šesti týdnů hospitalizováno. Typickou situací je umístění miminka v inkubátoru nebo jiná zdravotní komplikace. Podle nových pravidel se tatínek může sám rozhodnout, jestli otcovskou vyčerpá i během hospitalizace, nebo jestli počká, až bude dítě doma. Nepřijde už tedy o nárok na dávku po šesti týdnech od porodu bez ohledu na takové omezení.

Obě vylepšení začnou platit od ledna 2022. Jsou součástí novely zákona o nemocenském pojištění, s níž přišla skupina poslanců ČSSD vedená Alenou Gajdůškovou. Původní návrh počítal jenom s prodloužením lhůty o dny hospitalizace.

Volno k porodu

Při narození dítěte mají zaměstnanci ze zákona nárok na pracovní volno.

Otcovská dovolená se prodlouží, schválili poslanci | Peníze.cz

O placené volno si může říct zaměstnanec, který veze manželku či družku k porodu.

Zaměstnavatel ho musí následně uvolnit i na dobu porodu, náhradu mzdy už ale vyplatit nemusí.

Podrobněji:

„Přestože otcovská náleží i při hospitalizaci dítěte, je zjevné, že svůj účel nemůže plnit v celé šíři zamýšlených dopadů. Samotné nemocniční prostředí a v případě hospitalizace dítěte ze zdravotních důvodů i jeho zdravotní stav neumožňují v řadě případů plnohodnotné dosažení těch cílů, s jejichž předpokladem byla tato dávka zaváděna. To se týká například možnosti otce spolupodílet se na péči o novorozené dítě, na chodu domácnosti a podobně,“ vysvětluje Gajdůšková.

„V některých případech hospitalizace pak může být omezena i možnost fyzického kontaktu dítěte s otcem, například při umístění nedonošeného dítěte v inkubátoru. Ta je přitom u novorozených dětí jedním ze základních způsobů vytváření psychické a emoční vazby s rodiči,“ říká Gajdůšková.

Otcovská je dávkou nemocenského pojištění, která funguje teprve od února 2018. Mohou si ji vybrat zaměstnanci i podnikatelé, pokud odvádějí nemocenské pojištění. Z něj pak dostávají 70 procent takzvaného vyměřovacího základu (zjednodušeně řečeno hrubé mzdy), tedy stejně jako ženy u peněžité pomoci v mateřství neboli mateřské.

„Dávka otcovské poporodní péče“ má finančně zabezpečit otce, který chce pečovat o narozené dítě současně s matkou. Ten sice může čerpat ode dne porodu rodičovskou dovolenou, prvních šest týdnů po narození však nemůže pobírat peněžitou pomoc v mateřství (vystřídat se s matkou dítěte v nároku na tuto dávku může až po šesti týdnech od porodu). Finanční podporu (peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek) navíc může čerpat vždy jen jeden z rodičů, zatímco při využití otcovské toto omezení neplatí.

O otcovskou loni požádalo 45 959 lidí, v roce 2019 jich bylo 49 306.

Dodejme, že kromě otce dítěte má nárok na otcovskou také člověk, který převzal do péče nahrazující péči rodičů dítě mladší sedmi let.

Otcovská poporodní péče

Další kalkulačky

Chcete si vzít další články?

Zdroj: Shutterstock

Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Vytisknout