Ve školách znovu odstartovalo testování žáků. Nakažených přibude, varují experti
  • 14/03/2022
  • Podle wizewebsite
  • 284 Pohledy

Ve školách znovu odstartovalo testování žáků. Nakažených přibude, varují experti<

Anežka Vrbicová

Přes milion žáků základních a středních škol se v pondělí po návratu z prázdnin testovalo na koronavirus. V prvních 14 dnech se budou testovat dvakrát týdně, a to i v případě, že jsou očkovaní nebo covid-19 v minulém půlroce prodělali. Za dva týdny pak začne povinné testování i ve firmách. Ministerstvo zdravotnictví o tom rozhodlo s ohledem na očekávaný nástup varianty omikron.

První školní den po vánočních prázdninách začal všem žákům středních a základních škol testováním. "Na jednu stranu je to otravné, na druhou stranu přijdeme o 15 minut češtiny," řeklo jedno z dotázaných dětí. "Vždycky, když si vytřu nos, tak začnu kýchat," uvedlo další.

"V pondělí nám odpadly dvě děti z celé školy, což je dobrý výsledek. Čekáme, co bude ve čtvrtek, kdy to bude složitější, a obáváme se, že to číslo půjde nahoru," řekl ředitel pražské ZŠ Pod Žvahovem Jan Horkel.

Související obsah

Školy ve velkém ruší lyžáky. Problémem je testování žáků v průběhu kurzu

Petr ZapletalP. ZAPLETAL

Děti, které se odmítnou testovat, musí nosit po celou dobu pobytu ve škole roušku, děti starší 15 let potom respirátor. Při jídle musí sedět od ostatních na vzdálenost 1,5 metru a nesmí cvičit ani zpívat. Pokud odmítnou i to, nemohou se účastnit prezenční výuky.

Ve školách znovu odstartovalo testování žáků. Nakažených přibude, varují experti

Další testování proběhne ve školách ve čtvrtek. Od 17. ledna začne povinné testování antigenními testy i ve firmách, a to dvakrát týdně. "Řešíme, zda to budou antigenní či PCR testy. Chceme mít firmu, která naše zaměstnance otestuje na všech našich provozech, aby nemuseli nikam dojíždět," sdělila manažerka lidských zdrojů firmy Košík.cz Patricie Holečková.

Podle odborníků se dá očekávat, že počty nakažených v následujících týdnech porostou. Navíc v období vánočních prázdnin se testovalo minimálně. "Teď v těch následujících týdnech to určitě půjde nahoru. Nyní v první vlně to ještě tolik růst nebude. Podle mě se v tom druhém lednovém týdnu projeví omikron a ten nárůst bude výrazný," myslí si epidemiolog Roman Prymula.

Související obsah

Vláda chystá návrat testů ve firmách. Podstoupit by je museli i očkovaní

Lucie StaničkováL. STANIčKOVá

Lidé, kteří pracují z domova nebo se na pracovišti nesetkávají se třetím člověkem, se testovat nemusí. "Vzhledem k tomu, že se sem valí varianta omikron, tak jsme chtěli otestovat co nejvíce lidí a schválně jsme to takhle rozložili v čase. Podmínky pro testování zaměstnanců firem nyní řešíme a probíráme to s experty. Co se týče testů, těch máme dostatek. Zajištovalo je jak ministerstvo školství, tak Státní hmotné rezervy," informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Zatím se mluví o tom, že firmy si testování zajistí samy a stát jim potom na každý test přispěje 60 korun. O přesných podmínkách rozhodne vláda ve středu.

Jsou podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka stávající protiepidemická opatření dostatečná? Podívejte se na rozhovor:

ls, TN.cz