• 18/06/2022
  • Podle wizewebsite
  • 577 Pohledy

Certifikát o očkování půjde vytisknout od 7. 6., blíží se očkování dětí 12+<

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

Rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky o možnosti očkováni děti nad 12 let vakcínou Comirnaty od Pfizer/BioNTech očekává ministr zdravotnictví na přelomu měsíce.

„Očekáváme, že to rozhodnutí by mělo přijít velmi brzy na přelomu měsíce, pak by se snížila laťka z 16 let na 12 let, to znamená od 12 let výše by mohly být i děti očkovány jak v rámci očkovacích center, tak do budoucna určitě v nějakém střednědobém výhledu počítáme se zapojením praktických lékařů pro děti a dorost, kteří mají zkrátka kontakt s tím svým dětským pacientem a s jeho rodinou, s jeho rodiči,“ řekl Vojtěch.

Velkokapacitní očkovací centra budou do srpna

Velkokapacitní očkovací centra vydrží podle ministra zdravotnictví minimálně do srpna. „Máme předpoklad takový, že ta velkokapacitní centra by měla být udržena minimálně do srpna. Následně půjdeme více právě do ordinací praktických lékařů, potažmo do menších očkovacích míst i v rámci nemocnic,“ řekl ve Sněmovně Vojtěch.

28 fotografií

Očkovací centra jedou podle něj na plnou kapacitu, řekl na mimořádné schůzi Sněmovny. Problémem podle něj trochu je, že u mladších věkových kategorií klesá zájem o očkování proti covid-19. „Zájem není tak výrazný, jak bychom si přáli,“ řekl poslancům Vojtěch.

"Budeme muset se na tuto generaci, mladší generaci, zaměřit více i v nějaké komunikaci,“ uvedl ministr zdravotnictví. Věří, že zájem mladší generace pomůže změnit nový covid pas, který usnadní cestování. Na pondělním jednání pravidla pro něj znovu projedná vláda. „Budeme ho ještě upravovat,“ řekl Vojtěch.

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

Od středy se mohou registrovat k očkování lidé nad 30 let. Od začátku června by se měla tato možnost otevřít pro všechny.

Certifikát o očkování půjde vytisknout od 7. 6., blíží se očkování dětí 12+

Do středečního večera byla podle Vojtěcha vyočkováno 4 924 951 dávek, přičemž zhruba 3,5 milionu lidí bylo zatím naočkováno jednou dávkou a zhruba 1,3 milionu osob v České republice má již dokončené očkování.

Ať se stát soustředí na doočkování nejstarších, vyzývali Kaňkovský i Stanjura

Někteří opoziční poslanci vládě vyčetli, že stát není stále schopen naočkovat nejstarší generaci.

„Není úplně rozumné a je to i těžko ospravedlnitelné, že v této chvíli máme ještě pacienty 70+, kteří nemají, přestože jsou zaregistrováni na očkování už několik týdnů, ještě nemají konkrétní termín k očkování. To považuji za určité selhání,“ vytkl vládě poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský.

„Já myslím, že to je velká chyba, že prioritně by se stát měl zaměřit na doočkování zájemců v těchto věkových kategoriích, a to se evidentně nedaří,“ řekl také šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Členové vlády nutili policii vynucovat protizákonná opatření, tvrdí Okamura

Šéf SPD Tomio Okamura mluvil o hysterii z respirační choroby, jakých podle něj planeta poznala mnoho.

„Máme řešit systémový problém. Tedy to, že nám tu vláda vyhlašuje protizákonná opatření a u některých si toho byli členové vlády vědomi předem a přesto je vyhlásili. Následně pak nutili třeba policii, aby tato protizákonná, tedy nelegální, opatření vynucovali. Soudy ve svých rozsudcích jasně konstatovaly, že zavření škol bylo nezákonné a porušilo ústavní právo dětí na vzdělání,“ prohlásil Okamura.

Nejde podle ně o to, zda děti umí o deset slovíček méně. „Jde o celoživotní ztrátu pracovních návyků, o ztráty sociálních vazeb. Rok byly děti doma v pokoji a dívali se na mozek umrtvující videa na internetu. Už předtím jsme měli problémy s tím, že děti jsou závislé na mobilech a počítačích. Teď jsme si vyrobili minimálně statisíce zhoubně závislých dětí,“ řekl ve Sněmovně šéf SPD.

Komunistka Hana Aulická Jírovcová kritizovala, žeže se neřeší možnost ukončení nošení roušek u dětí na prvním stupni. „Jsou stále testovány a je to ta skupina, která je nejméně náchylná k tomuto onemocnění, aby aspoň zde byly odloženy v těchto měsících ty respirátory a roušky,“ vyzvala komunistka.

O miliardách pro nemocnice nemůže rozhodovat rychlost kliknutí

Poslanci se zabývali i rozdělováním evropských peněz nemocnicím. Původně chtěla opozice „grilovat“ i Petra Arenbergera, ale ten v úterý rezignoval na post ministra zdravotnictví a do této funkce se po několika měsících vrátil Adam Vojtěch.

„Nemůže rozhodovat rychlost přihlášení,“ řekl ve Sněmovně šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Není to normální a dehonestuje to práci těch, kteří ty projekty připravují,“ uvedl Stanjura. Pokud má rychlost přihlášení rozhodovat ve chvíli, kdy má velké množství projektů plný počet bodů, není podle něj dostatečně dobře připraven systém hodnocení kvality projektů.

„Kritérium rychlosti je špatně,“ řekl místopředseda lidovců Ondřej Benešík.

Projekty evropského programu REACT-EU na podporu zdravotnictví a snížení dopadů pandemie covid-19 se podle ministerstva pro místní rozvoj posuzují podle 23 kritérií, teprve při stejném hodnocení rozhoduje rychlost podání žádosti byť jen o vteřinu, ale není to hodnotící kritérium. „Projekty se musí teprve vyhodnotit, teprve pak se bude přihlížet k rychlosti podání,“ řekla již dříve ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Česko může získat z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví a snížení dopadů pandemie covidu-19 celkem 18,4 miliardy korun.

Způsob rozhodování o žádostech o miliardové dotace z evropského programu REACT-EU na posílení zdravotnictví kritizovali ve Sněmovně opoziční poslanci již 12. května. Vadí jim, že rozhodující roli mohou hrát i vteřiny podání projektu. A poukázali na to, že jedním z šampionů v tom byla Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kterou vedl Arenberger.„Sice nemá čas, aby podal majetkové přiznání, ale v klikání je skvělý,“ kritizoval tehdy Arenbergera šéf poslanců ODS.