• 25/11/2022
  • Podle wizewebsite
  • 326 Pohledy

Sličná asistentka (28) mezi poslanci Pirátů. Ferjenčík se po výprasku těší na dítě<

Piráti ve Sněmovně zůstávají, ale značně oslabeni. Jejich výsledek platí za jeden z propadáků voleb. I když se chlácholí tím, že koalice PirStan skončila třetí a je součástí vyjednávání o vládě.

„Jako koalice Piráti a Starostové jsme získali téměř 840 tisíc hlasů a z toho vlastně 700 tisíc hlasů bylo pro celou koalici. Naši voliči, voliči Pirátů, totiž nejsou zvyklí kroužkovat a volili celou koalici, se kterou byli spokojeni, jak byla dojednaná. A pak tam bylo zhruba těch ke 140 tisícům voličů, kteří kroužkovali. Máme tady stovky tisíc lidí, kteří podpořili nás společně a pak nějakou část voličů, kteří patrně i pod tím obrovským tlakem dezinformační kampaně si řekli: o těch Pirátech pořád slyším něco zvláštního,“ uvedla pro CNN Prima News Olga Richterová.

„Těch lží bylo šířeno tolik, že např. téměř polovina Čechů uvěřila naprostým absurditám týkajícím se nastěhovávání cizích lidí do vlastních chalup,“ připomněla útoky na Piráty. PirStan získali ve volbách 839 776 hlasů (15,62 %).

Kroužky jim srazily vaz. Pikal zamíří zpátky do IT

Ve Sněmovně končí mj. i současný místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. „Neúspěch je potřeba rozdělit na dvě části. Za prvé jsme jako koalice očekávali větší volební výsledek než 15 procent a za druhé jsme nečekali tak masivní kroužkování napříč koalicí,“ řekl Blesk Zprávám.

Bylo chybou, že Piráti své voliče na možnost, že se bude výrazněji kroužkovat, nepřipravovali? „Možná měli. Teď to ale nejsou ty otázky, které řeším, protože se musím soustředit na to, co dál,“ přiznává Pikal.

„Celou dobu vím, že politické řemeslo je nejisté. Člověk na to musí být nějak připraven, že by se něco takového mohlo stát. Zcela vykolejen nejsem, ale budu muset samozřejmě vyřešit pár věcí. Teď se soustředím na to, aby strana nějak fungovala dál a pak si najdu nějakou práci zpátky v oboru. Nevidím v tom problém,“ říká Pikal, který je programátorem a v minulosti pracoval jako vývojář a tester softwaru v Olomouci či před vstupem do Sněmovny jako softwarový analytik v Praze.

Piráti se po výprasku přou o svržení Bartoše: „H*vadina i podržtašky ve Sněmovně“

Ferjenčík: Babišovi se lži nevyplatily. Pro nás je to krušné

Na dotaz, co bude nyní dělat, promluvil v rozhovoru pro Blesk Zprávy Pirát Mikuláš Ferjenčík. Výprask Pirátů u voleb ho zaskočil, přiznává, že na tohle nebyl připravený nikdo. Podobně jako jeho sestra Olga Richterová, která se ve Sněmovně udržela, však upozorňuje, že přes 15 procent hlasů získala celá koalice PirStan. Ferjenčík vedle toho nechal nahlédnout i do svého soukromí. S manželkou Blankou, kterou si bral - za účasti předsedy Bartoše a samozřejmě i své sestry Olgy Richterové- na svatbě v červenci 2018, se těší na třetí přírůstek do rodiny. Po dvou chlapcích. Ne všechny pirátské zprávy jsou vyloženě špatné.

Blesk Zprávy: 4 poslanecké mandáty místo 22 - to je opravdu velký pirátský propad ve Sněmovně. Jak vy jej vnímáte? A kde vidíte někde konkrétní chyby?

Ferjenčík: Tam je potřeba vnímat dvě čísla. Piráti a Starostové 37 mandátů, což je o 9 víc, než jsme měli dohromady po minulých volbách. A máme společný program, takže já bych z toho nedělal zas takovou tragédii, jak vypadá ten samotný výsledek Pirátů.

My to samozřejmě analyzovat budeme, ten cíl, který jsme měli přes 20 procent, jsme nesplnili. Chyby se určitě nějaké staly, to asi nemá cenu říkat, že nestaly, ale myslím si, že celkově byla ta kampaň dost odpracovaná a hlavně se podařilo splnit ten základní cíl a to je demokratická většina ve Sněmovně.

Se STAN jste se domluvili, že budete mít dva poslanecké kluby. Bude problém v běžném sněmovním fungování, když klub Pirátů bude pouze čtyřčlenný?

My máme samozřejmě i dohodu s klubem Starostů a nezávislých, kde máme přístup na ty kluby a budeme i nějak sdílet podklady. Samozřejmě oslabení to velké je, co si budeme povídat, ale já zase věřím, že se nám podaří vyjednat důstojné místo ve vládě.

Mají být Piráti ve vládě, i když získali pouhé 4 mandáty? Mají trvat na vládním angažmá? I takové pochybnosti se nyní objevují na pirátském fóru.

Pozor, Piráti a Starostové dostali dohromady 37 mandátů. Do voleb jsme šli jako koalice, máme dohodu jít společně do vlády, nebo společně do opozice. A Piráti vždycky všechny dohody dodržovali. Já si myslím, že my máme teď udělat maximum ve vyjednávání a pak ten výsledek vyjednávání předložíme členům v referendu, jako to máme ve zvyku.

Anketa o odvolání Ivana Bartoše se objevila na pirátském fóru záhy, výsledky jsou jasné. Je tohle na místě debatovat pozici lídra?

Já jsem rád, že ta anketa proběhla. To ani nebylo hlasování, to byl jen členský podnět. A ukázalo se, že Ivan má naprostou důvěru strany vést vyjednávání a to je zcela zásadní. Vyjednávací tým na tom tvrdě pracuje, tak uvidíme, s jakou nabídkou koalice předstoupíme před stranu.

Pirátské kamikadze potopilo letadlovou loď Andreje Babiše, napsal jste vy sám o výsledku voleb. Nebylo tohle kamikadze příliš velká oběť, kdy jste dopadli nejhůř ze všech pěti stran, které v rámci koalic proti Babišovi vystupovaly?

Sličná asistentka (28) mezi poslanci Pirátů. Ferjenčík se po výprasku těší na dítě

Teď se musíme soustředit na to, aby ta vláda, co vzniká, byla dobrá pro ČR. A pokud se toto podaří, tak to rozhodně stálo za to, protože my jsme se skutečně obávali, že tady hrozí vývoj jako v Maďarsku, kde se cenzurují nevládní média, kde se omezují samosprávy neposlušné vůči vládě, ústavní soud je likvidován a dostává se do područí vlády apod. My jsme rádi, že se podařilo tenhle neblahý vývoj, ke kterému směřoval i pan Babiš, zastavit. A teď je na nás, jak s touhle šancí naložíme. Ale rozhodně to bylo tak důležité, že já ničeho rozhodně nelituji.

Co vy osobně, když jste se dozvěděl výsledek voleb - co jste si říkal, když jste ta čísla viděl? Říkal jste si: tak, a co teď? Nebo jste byl na tuhle eventualitu nějakým způsobem připravený, i když se to asi úplně očekávat nedalo?

Na tohle nebyl připravený nikdo, ale já jsem to bral jako věc, co se stala, a teď budu chvíli přemýšlet, co budu dělat dál. Ale rozhodně to neberu jako nějakou tragédii. Když nejde o život, tak jde o h*vno. Tak bych z toho nedělal zas tolik.

Rýsuje se vám něco, co byste mohl teď dělat?

My čekáme narození miminka, takže se budu věnovat teď pár měsíců rodině a pak se rozhodnu. Bude to třetí přírůstek, mám dva syny.

A třetí potomek bude opět syn?

To nevíme, necháváme se překvapit.

Vaše sestra Olga Richterová mluvila o tom, že Pirátům hodně uškodily dezinformace a lži typu, že chcete migranty nastěhovat lidem do chat. Souhlasíte s ní?

Rozhodně nás to poškodilo, ale proto mluvím o tom kamikadze. Pan Babiš se vydal touhle cestou, řekl, že jeho cíl je zničit Piráty, ale zapomněl na to, že ani jeho voliči nechtějí zničit Piráty, ale chtějí dobrou vládu. A prohrál na tom. Samozřejmě pro nás je to teď krušné, ale ukázalo se, že ty lži se nevyplácejí. A za to jsem rád.

Pirátům se kampaň hodně prodražila: Osm milionů za poslance. Bartoš už dal „hlavu na špalek“

Nová Pirátka ve Sněmovně: Asistentka Šípové

Ferjenčíkova sestra Richterová spolu s Bartošem a šéfem poslaneckého klubu Pirátů Jakubem Michálkem jsou jediní tři poslanci Pirátů, kteří si svá křesla udrželi. Čtvrtou poslankyní Pirátů je nově dvojka středočeské kandidátky PirStan Klára Kocmanová. 28letá Pirátka z Kutné Hory působila v minulosti na Krajském úřadu Středočeského kraje, kde je dnes místopředsedkyní tamní pirátské krajské buňky.

Kocmanová pomáhala Adéle Šípové v bitvě o Senát a následně působila jako asistentka této senátorky za Pirátskou stranu. V sněmovních volbách si však na rozdíl od celé řady neúspěšných Pirátů dokázala vybojovat vlastní mandát.

„Éra Babiše končí. Bohužel, pro samotné Piráty to dobře nedopadlo. Pirátky a Piráty teď čekají změny a spousta práce, ale rozhodně se nevzdáme,“ poznamenala k volebním výsledkům na twitteru.

Profant viní z propadáku Babiše

Piráti nyní hledají důvody, proč neuspěli. Právě téma střetů s Babišem, dezinformací a lží mezi Piráty rezonuje hodně. U některých víc než přiznání vlastní odpovědnosti na zpackaném výsledku.

„Jednoznačným viníkem jsou dezinformace, které vypouštěl pan Andrej Babiš, předseda hnutí ANO,“ míní o neúspěchu Pirátů poslanec Ondřej Profant. Řekl to pro iRozhlas.cz. „Tím, že půl roku intenzivně útočil výhradně na Piráty, tak nastala situace, kdy se část voličů bála a opravdu kroužkovala,“ viní Babiše.

Kontroverzní vyjádření Pirátů

Otázkou proto je, nakolik Pirátům skutečně uškodila jeho vyjádření a také problémy v „realizaci kampaně“ a její dynamice, na což upozorňuje i Profant. Na kontě měli Piráti během kampaně i některá podivná vyjádření.

„Naše kampaň nebyla primárně dostatečně silná, aby přetlačila dezinformace,“ míní Profant, který sám v srpnu v rámci debaty k Prague Pride a manželství pro všechny pronesl kontroverzní slova: „Sněmovna je plná konzervativních bílejch páprdů a velká část inklinuje k fašismu a v této situaci je to prosazovat docela těžký“.

Profant plánuje být dál ve straně, protože Piráty zakládal. K povolebnímu vyjednávání poznamenal, že záleží na podmínkách, jaké budou např. pro spolupráci s ODS nastaveny, aby se tato spolupráce obhájila. „ODS je velmi konzervativní strana a my s ní konzervativní hodnoty nesdílíme. Budeme o tom muset jednat uvnitř strany,“ upozornil Profant.

Kritiku přitom vzbudil během finále kampaně i jeho pirátský kolega František Kopřiva. Poslanec se nešťastně pozastavil nad rozhodnutím referenda v Berlíně, které radilo vyvlastňování bytů od velkých developerů. Jeho tweet však byl vnímán některými jako důkaz, že i Piráti by rádi vyvlastňovali byty. „V Berlíně rozhodli o vyvlastnění bytů a srdce každého správného Piráta se zatetelilo,“ rýpl si lídr ANO v Praze Patrik Nacher a problémy byly na světě.

A Piráti dál před volbami čelili narážkám, že se některými svými postoji a vyjádřeními střílí před volbami do nohy.

Agresivní klip

Podivností během kampaně Pirátů bylo více. PirSTan v ní vyrukovali i s hudebním videem podobně, jako tomu bylo v minulosti, kdy Bartoš hrál na harmoniku před pirátským autobusem a Piráti křičeli: Pusťte nás na ně.

Nyní využili - zcela nekonzervativně - v kampani, po které si stěžují na strašení před Piráty a ohánění se hrozbami Pirátostanu, před nímž varoval hlavně premiér Babiš. Video však na příliš pochopení nenarazilo. „Válka je stejná a už se nemění, nepřátel hejna a už jsme v ní. Pirátostan,“ rapoval Ivan Bartoš v klipu s agresivně laděným popěvkem, který na youtube získal přibližně stejně kladných i záporných hodnocení.

Video Volební spot Pirátů a STAN 2021: Společná píseň - Videohub

I Pirát Pikal si však myslí, že Pirátům srazily vaz hlavně dezinformace. „To jasně říkají i ty různé statistiky a analýzy dezinformačních zdrojů, že to bylo zaměřeno dlouhodobě hlavně na nás. Během voleb se to ještě daleko posílilo, to nám určitě uškodilo ať už ohledně volebního výsledku, tak i v té míře kroužkování,“ pokračuje Pikal.

„Je to věc, která škodí nejen Pirátské straně, ale i demokracii jako celku, pokud se my jako společnost nenaučíme pracovat s novými médii a s problémem, který představuje to, že jakákoliv debata se nevede nad faktickým stavem a reálnými politikami, ale děje se nad nesmysly a nepravdami,“ dodal Pikal.

Bartošova manželka: Nebylo před tím úniku

Co se uvnitř Pirátské strany nyní také řeší? Rozeběhla se anketa, kde Piráti hlasují o možném konci svého předsedy Ivana Bartoše. Průběžný stav jednoznačný - svržení pirátského kapitánka z můstku není na místě. 88 % proti hlasovalo v pondělí v 13:00 proti odvolání 88 % (423 hlasů), 7 % pro (36 hlasů) a 5 % se zdrželo (22 hlasů).

Přesto došlo na řadu narážek včetně nedostatečné sebereflexe vedení strany či chyby v podobě toho, že šli Piráti vůbec do koalice se STAN.

Bartoše se během místy vyhrocené debaty zastala i jeho manželka Lydie Franka Bartošová. „Nehledě na odvolávání všeho druhu... Pořád nad tím přemýšlím a vychází mi z toho, že před celým tím vývojem nebylo úniku. Nejít do koalice, budou nám vyčítat pýchu a všechno špatný v následujících letech, mohli bychom za případnou výhru Babiše i nesestavení demo vlády. Možná ne fakticky, ale koho to zajímá, že jo,“ uvádí.

Video Rozhovor s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem ve volebním štábu Pirátů a Starostů - Redakce Blesk

„V kampani se staly chyby, zároveň kritiku jsme schytávali, že jsme moc antibabiš, nebo málo a svezla se vždycky jen na nás, ne na koalici. Dezinformační úsilí mělo ohromný výsledky, na migranty se mě ptali i lidi na hřišti, kdybych nebyla insider, bude mě to tak štvát a znejišťovat, že budu třeba radši volit osobnost, kterou znám, než značku, která je zpochybňovaná. A konečně odlišná povaha Pirátů a STANu a jejich elektorátu, kde jeden je zvyklej volit osobnosti, druhý respektovat pořadí navolené kandidátky. To jsme neměli šanci překroužkovat a ani si nemyslím, že by pomohlo se do kroužkování intenzivně hecovat,“ dodala na pirátském fóru Bartošova manželka.

Sesadit Bartoše hned po volbách, ve kterých Piráti selhali? „Myslím, že z toho hlasování je naprosto zjevné, že o ničem takovém jednat teď nemá smysl,“ reagoval pro Blesk Pikal.

Pikal: Jako koalice máme výsledek pro jednání o vládě

Bylo chybou jít do koalice se STAN? „O tom si určitě budeme ještě dlouho povídat ve straně a myslím si, že celé předsednictvo může složit členům účet v rámci volby předsednictva, které nás čeká na začátku ledna v souladu s pravidly tak, jak je máme nastavené. Do tří měsíců od voleb se musí svolat předsednictvo a už probíhají přípravy,“ podotkl Pikal pro Blesk Zprávy.

Hájí přitom účast Pirátů na vládních vyjednáváních. „My teď podle mně musíme postupovat v souladu s koaliční smlouvou, která byla schválena celostátním fórem, v souladu s povolební strategií, která byla schválena republikovým výborem a která nás zavazuje jednat o účasti ve vládě, protože jako koalice jsme určitě udělali dostatečný výsledek k tomu, abychom v té vládě účastni byli. Jako koalice máme závazky a možnosti se toho vyjednávání účastnit a udělat tam nějaký slušný výsledek v rámci vyjednávání,“ dodal Pikal.

Michálek: Obrovský debakl

„My jsme si podali se Starosty ruku a podaná ruka se Starosty platí,“ ujišťoval v pondělí v ČT Pirát Jakub Michálek. „Skutečně těch vyjednávání se budeme účastnit jako koalice. Pro nás z hlediska počtu mandátů jako pro Pirátskou stranu je to samozřejmě obrovský šok, obrovský debakl a budeme se z toho těžko vzpamatovávat. Ale myslím si, že to zvládneme,“ věří Michálek.

Podle něj Piráti měli dělat kroužkovací kampaně, vydávat doporučení voličům a např. vyzývat, aby lidé kroužkovali první čtyři lidi na kandidátce. „Proč jsme byli překroužkováni? Já si myslím, že jsme posloužili tak trochu jako živý štít těch demokratických sil proti Babišovi, protože Babiš vystřílel všechny náboje na tom, aby střílel do Pirátů a my jsme na to nezvládli adekvátně reagovat, ani jsme neudělali kampaň, která by čelila tomuto efektu,“ myslí si.

Přehledně: Zeman strávil sedm týdnů v nemocnici. Vrátil ho tam covid, pak jmenoval Fialu

Lipavský: Radost z ukončení vlády Babiše

Loučí se naopak i další poslanci Pirátů. Jan Lipavský v pondělí na twitteru napsal: „Mám radost, že po osmi letech dojde dříve nebo později k ukončení vlády Andreje Babiše. Samozřejmě to může ještě vlivem prezidenta Miloše Zemana trvat. Vítězem voleb je SPOLU, a já moc kolegům z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL gratuluji. Mandátů máme méně než jsme čekali, ale takový je bohužel život. Věřím, že Piráti budou nadále platnými členy nové budoucí vládní koalice.“

„Ve Sněmovně v současné době končím, ale veřejný život pro mě nekončí. Budu dál pracovat na tom, aby naše země zůstala svobodnou, demokratickou a sociálně soudržnou společností. Práce poslance byla pro mě velkou životní zkušeností. Poznal jsem mnoho skvělých přátel, a věřím, že jsem také odvedl kus dobré práce,“ dodal Lipaská.

Babiš otočil, Piráti se nediví

Právě šéf ANO Babiš v nedělním Čau lidi neskrýval z propadáku Pirátů nadšení. „To jsem rád, že jsem je porazil. Totálně. Protože ti jsou ještě horší než ti, co tady kradli do roku 2013,“ tvrdil Babiš.

Babiš v neděli potvrdil, že si vše rozmyslel a ve Sněmovně končit nechce ani v momentě, kdy by skončil v opoziční lavici, byť před volbami opoziční křeslo odmítal. A ještě během sobotní tiskovky označoval Babiš Sněmovnu za peklo. „Zase jsme u toho, že pan premiér něco sliboval, a nesplní to,“ řekl Blesku Pikal.

Video Babiš po návratu od Zemana točil Čau lidi: Mám špatnou zprávu... Ve Sněmovně zůstane - Facebook - A. Babiš