• 08/09/2022
  • Podle wizewebsite
  • 535 Pohledy

Christopher W. Gortner: Vatikánská princezna | Dvojka<

27. září 2020Četba na pokračováníPodcasty, rozhovory, příběhyDalší podcasty, rozhovory a příběhy

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Christopher W. Gortner: Vatikánská princeznaFoto Georges Rochegrosse, Wikimedia Commons, CC0 1.0

Palácové intriky, vášnivé lásky, zničující nenávist i historičtí hrdinové podobající se současníkům. V originální fikci na historické téma. Čte Jana Stryková.

Čte:Jana StrykováPřipravila:Věra MaškováDramaturgie:Marina FeltlováPřeklad:Lenka FaltejskováRežie:Vladimír RuskoPremiéra:14. 9. 2020

Dámou, která se skrývá pod označením Vatikánská princezna, je proslulá šlechtična Lucrezia Borgia. Žila v Itálii na přelomu 15. a 16. století a její život je opředen celou řadou fám, mýtů a klevet.

Zhýralý rod Borgiů

Narodila se roku 1480 jako jedno ze čtyř nemanželských dětí, které zplodil španělský kardinál Rodrigo de Borgia se svou milenkou Vanozzou Cattanei. Dostalo se jí kvalitního vzdělání a její život probíhal v přepychu. Poté, co byl její otec zvolen papežem a přijal jméno Alexandr VI., patřila k nejvýznamnějším osobnostem tehdejšího Říma, stejně jako její dva problematičtí starší bratři Juan a Cesare a mladší bratr Jofré.

Lucrezia Borgia na obraze Bartolomea Veneta|foto:Bartolomeo Veneto,Wikimedia Commons,Public domain,©

Rodina Borgiů proslula v tomto období bezohledností a nemilosrdnými způsoby, jimiž dobývala a udržovala své postavení. Zároveň všechny členy charakterizovala rozmařilost a zhýralost. Mladičká Lucrezia byla provdána z taktických důvodů za Giovanniho Sforzu z Pesara. Po několika letech bylo roku 1497 manželství z vůle papeže anulováno, údajně proto, že nebylo nikdy naplněno.

Těsně po anulaci manželství porodila Lucrezia svého prvního nemanželského syna, jehož otcem byl její milenec Pedro Caldés. Ten bylbrutálním způsobem zavražděn Lucreziiným bratrem Juanem. Lucreziin nejstarší syn je dodnes předmětem řady spekulací, tehdy byl veřejným míněním Říma i zbytkem Itálie považován za plod incestu v borgiovské rodině. Jeho otcovství bylo připisováno některému z Lucreziiných bratří a dokonce i jejich otci papeži.

Nešťastná Lucrezia

Christopher W. Gortner: Vatikánská princezna | Dvojka

Ani další Lucreziin sňatek s AlfonsemAragonským neměl dlouhého trvání. Lucrezia manžela milovala, porodila mu syna Rodriga, ale nemohla ho ochránit před vatikánskými intrikami. Vraždy druhého Lucreziina manžela se dopustil za velmi dramatických okolností její bratr Caesare. Alfonso Aragonský první útok přežil, druhému však podlehl. Nešťastná Lucrezia byla poslána na čas do vyhnanství a posléze, opět z politických důvodů, byl sjednán její další sňatek s Alfonsem d´Este z Ferrary.

Lucrezia Borgia na obraze Georgese Rochegrosse|foto:Georges Rochegrosse,Wikimedia Commons,Public domain,©

V roce 1501, v pouhých 21 letech, se potřetí provdala, a tentokrát šťastně. Až do své smrti v roce 1519, kdy umřela na komplikace po porodu, byla vzornou manželkou a matkou, která svým vlivem přispívala rozkvětu rodiny i Ferrary. Jejich dvůr patřil kulturně i politicky k nejváženějším v tehdejší Evropě a Lucrezia se těšila úctě a respektu svých poddaných, šlechtických spojenců, ale i nepřátel.

Výstřelky rodu Borgiů byly i v nikterak útlocitné době extrémní, proto jejich životy vzbuzovaly nejen zájem současníků, ale inspirovaly i četné umělce, a to až do dnešních dnů. O Lucrezii bylo natočeno několik filmů, objevila se i v televizních seriálech a stala se ústřední postavou řady více či méně hodnověrných románů.

O autorovi

Christopher W. Gortner, autor Vatikánské princezny, současný americký spisovatel populárních knih určených především čtenářkám, si často volí jako hrdinky atraktivní ženy, které hrály významnou roli v některé historické epoše.

Lucrezia Borgia v mužských šatech|foto:Dosso Dossi,Wikimedia Commons,Public domain,©

Napsal knihy o takových dámách, jako byla například Johana Šílená, Kateřina Medicejská či Coco Chanel. Nepíše historické biografie, ale velmi poutavé a čtivé dobrodružné příběhy. Takový je i příběh Vatikánské princezny. Ačkoli se ne vždy striktně drží dějinných faktů, je nesmírně působivý, napínavý a plný zvratů. Zavede vás do časů palácových intrik, vášnivých lásek, zničujících nenávistí a seznámí nás s hrdiny, kteří se navzdory historickým kostýmům, velmi podobají současným lidem.

Právě proto se Gortneovy knihy těší velké mezinárodní popularitě, jsou překládány do řady jazyků a získaly si srdce mnoha čtenářů po celém světě. Přestože řada postav románu má reálný předobraz, to, čeho budou posluchači Četby na pokračování svědky, je pozoruhodná, originální fikce na historické téma, která vám doslova nedá vydechnout až do poslední stránky.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete ke stažení nebo jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor:Tvůrčí skupina Drama a literaturaSdíletSpustit audio

Související

Jak nás naladíte na DABu

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.