• 12/11/2022
  • Podle wizewebsite
  • 388 Pohledy

Fiala si stojí za manželstvím muže a ženy. Je to mé hluboké přesvědčení, vzkázal kritikům<

Na předsedu ODS Petra Fialu v posledních dnech míří kritika za slova o manželství a tradiční rodině, která se objevila v jeho nové knize Od A do Z. Fiala v ní prohlásil, že manželství je pouze svazkem muže a ženy a stejnopohlavní páry jej podle jeho názoru uzavírat na stejné úrovni nemohou. Vysloužil si za to na sociálních sítích kritiku, někteří uživatelé jej obvinili i z homofobie. Naopak vášně mírnil třeba youtuber Kovy, který před několika lety veřejně řekl, že je homosexuál a podle něhož o projev homofobie nejde. Fiala na dotaz deníku Echo24 uvedl, že respektuje jiné názory, nicméně že manželství coby záležitost muže a ženy je jeho „hlubokým přesvědčením“.

Předseda ODS na stránkách své knihy tradiční rodinu pojmenoval jako základ našeho života. „Věřím v rodinu, kterou společně zakládají muž a žena. Jsem přesvědčen, že jedině svazek muže a ženy je manželstvím. Nebráním nikomu, aby žil, s kým chce a jak chce. Ale po mně nikdo nemůže chtít, abych věřil, že lidé stejného pohlaví mají vytvářet manželství a rodinu, která se rovná té přirozené,“ píše Fiala.

To se nelíbilo řadě lidí činných na sociálních sítích, ale třeba také iniciativě Jsme fér, která prosazuje uzákonění sňatků pro všechny bez rozdílu. „Řekne to pan Fiala do očí jakékoliv rodině, kterou tvoří dvě ženy nebo dva muži? Nebo jakékoli z tisíců dalších takových rodin? Kde je racionální přístup a empatie? Kde je ochrana osobní svobody? Kde je nedělení lidí na nedůstojné kategorie? Kde je tolik omílaná hláška ODS ‚patříme na Západ‘?“ tázal se spolek.

„Rodiny jsou různé a pestré napříč celou společností. Když se rodina potká na oslavě narozenin babičky, nikdo z nich neřeší komu a jak se kdo narodil, kdo koho zplodil přirozeně a kdo nepřirozeně. Taková rodina si povídá nebo hádá o tom, jak se komu žije, co koho trápí, jak si mohou pomoci, povzbudit se, zasmát se, naštvat se, co se od sebe mohou naučit. To je rodina, to je manželství,“ dodala iniciativa v prohlášení.

Fiala: Je to mé hluboké přesvědčení

Fiala si stojí za manželstvím muže a ženy. Je to mé hluboké přesvědčení, vzkázal kritikům

Sám předseda ODS ve vyjádření pro redakci Echo24 uvedl, že pode něj lidi, které potkává po České republice zajímají témata jako veřejné finance, bydlení nebo populismus v politice. „Už jsem říkal, že neposuzuji nikoho podle toho, s kým žije, je to každého věc. Ale to, že manželství je záležitostí muže a ženy a že tradiční rodina je pro společnost důležitá, je mé hluboké přesvědčeni. Současně respektuji to, že si někdo myslí opak. Ostatně takových lidi je spousta i v ODS a koalici SPOLU. Je to etická věc, máme v tom volnost názoru i hlasování. Důležité je diskutovat, naslouchat si a vzájemně respektovat odlišné názory. To patří k demokracii,“ sdělil Fiala.

K věci se vyjádřil rovněž youtuber Kovy, sám gay, podle něhož přemrštěná kritika Fialy k ničemu nepřispívá. „Ve svém názoru je konzistentní, já s ním sice nesouhlasím, ale respektuju ho, ačkoli je napsán jakože drsňáckou PRštinou. Laciné? Ano. Homofobie? V žádném případě,“ napsal o předsedovi ODS. „Je normální spolu nesouhlasit, ale přitom se respektovat. Ale asi ne na sociálních sítích. Homofobů je samozřejmě kupa. Chtěli by nás léčit, zavírat do ústavů, nebo rovnou střílet. Ale labelovat takhle lidi s určitým chápáním manželství je olej v ohni už tak vyhrocené „debaty“,“ doplnil Kovy, podle něhož mají různí lidé různé názory, a i proto se při volbách kroužkuje.

O sňatcích pro všechny se jedná v Poslanecké sněmovně. Ta dala v dubnu v úvodním kole šanci uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. Podpořila ale také zároveň navrhované zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením. Snahy o zamítnutí obou předloh už v prvním čtení dolní komora odmítla, a tak zamířily k posouzení do výborů. Manželství i pro homosexuály navrhlo 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN.

Manželé stejného pohlaví by měli mít podle novely občanského zákoníku stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Nynější registrovaní partneři by měli možnost uzavřít manželství bez toho, že by partnerství museli rušit, nebo v partnerství setrvat podle příslušného, byť rušeného zákona.