• 24/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 263 Pohledy

Děda Lubin z Kouzelné školky: Jak flámoval s Menšíkem a proč vychovával syna sám?<

Své filmové postavě Lemuela Gullivera věnoval 119 natáčecích dnů! Dětští diváci zase milovali jeho dědu Lubina z Kouzelné školky. Na obrazovce se s ním setkávali 13 let a ještě dlouho poté, co Kostelka v pořadu skončil, ho děti při setkání na ulici zdravily jako starého známého.

Z elektrikáře hercem

Lubomír Kostelka (31. 3. 1927 – 28. 11. 2018) se původně vyučil elektrikářem a pak nastoupil na brněnskou elektroprůmyslovku. A právě v moravské metropoli se poznal s Vladimírem Menšíkem (✝58), se kterým se okamžitě spřátelil. Menšík ho také přemluvil, aby s ním šel po maturitě na JAMU. Kostelku hraní bavilo, talent zjevně podědil po mamince, která byla známou přerovskou ochotnicí. Po škole ho přijali do divadla v Českém Těšíně, jenže po jednom obřím flámu ho odsud zase vyrazili.

Setkání s Werichem

Děda Lubin z Kouzelné školky: Jak flámoval s Menšíkem a proč vychovával syna sám?

Po tomto debaklu nastoupil do Divadla bratří Mrštíků v Brně, ale nakonec se dostal do Prahy, kde si ho vzal pod „křídla“ sám Jan Werich (✝75). Prsty v tom měl opět Vladimír Menšík, který už v Praze žil, a chtěl, aby se za ním kamarád přestěhoval.

S Werichem mu domluvil schůzku, jenže Kostelka měl z velkého hereckého barda trému a na setkání několikrát nedorazil. Jednou se ale odhodlal a ve dveřích spustil brněnským dialektem: „Dobrý den, já su Kostelka…“ Vtipálek Werich zareagoval stejným nářečím, bez zbytečných průtahů ho přijal a na zpečetění dohody spolu ještě tentýž večer vypili lahvinku koňaku.

Kamarád z mokré čtvrti

O Kostelkově kamarádství s Menšíkem a jejich společných pánských jízdách se dodnes vyprávějí šílené historky a mnohé jsou jistě pravdivé. Žili jako bohémové, flámovali ostošest, a když dostali výplatu, zabezpečili rodinu a zbytek peněz propili. Menšík také Kostelku časem přiměl, aby skoncoval s divadlem a věnoval se hlavně natáčení, že televize a filmaři platí mnohem víc. Proto se pak na divadelních prknech objevoval spíš jen výjimečně.

Tátou na plný úvazek

Herec byl dvakrát ženatý. První manželství ztroskotalo poté, co se přestěhoval do Prahy – žena ho tehdy odmítla následovat. Druhá manželka mu porodila syna Martina a Kostelka se nakonec stal rodičem na plný úvazek.

Jeho paní nebavila péče o malé dítě a doma to začalo postupně haprovat. Nakonec došlo na rozvod, po kterém si vzal syna k sobě, a vychoval ho sám. Musel se také naučit vařit, prát a dělat další domácí práce, o které se partneři obvykle dělí. Vše zvládl na výbornou. Mimochodem, z hercova syna je dnes světově uznávaný dětský kardiochirurg.

Opustil nás před rokem

Přestože Kostelku trápily s postupujícím věkem nejrůznější zdravotní neduhy, dlouho byl aktivní. Dokázal se o sebe postarat a stále pracoval. Na odpočinek odešel až po natáčení filmu Babovřesky 2 (2014). Zemřel 28. listopadu 2018 na selhání srdce. ■