• 17/07/2022
  • Podle wizewebsite
  • 530 Pohledy

„Je to pro nás likvidační. Vláda se k nám zachovala sprostě,“ nadává trhovkyně<

„Pro nás to je likvidační to, co vláda vyhlásila. Nechápeme jak je možné, že tak rozhodli. Čísla stoupali už dřív a trhy se připravují několik měsíců dopředu, tak snad by byla slušnost trošku dopředu s nějakým předstihem pořadatelům říct, ať lidi upozorní,“ řekla rozhořčeně trhovkyně Irena Lániková ze stánku s názvem Dárečky, co zahřejí.

Adventní tipy: Nádvoří zámku nabídne zářící vánoční strom i stylové fotokoutky

Rodina Ireny Lánikové podniká a věnuje se trhovnictví už po několik generací. S manželem měli v plánu předat podnikatelské žezlo i svým dětem, ale v současné době si nejsou jistí, zda vůbec budou moc u podnikání zůstat. Už minulý rok jim stát zavařil a tak doufali, že ztráty doženou letos.

„Tohle je naše hlavní činnost, žádnou vedlejší práci nemáme. Takže co nám zbývá? Položit to všechno a jít na úřad práce,“ uvažovala Lániková, která si uvědomuje, že zrušení trhů je připravilo o veškerý příjem.

„Je to pro nás likvidační. Vláda se k nám zachovala sprostě,“ nadává trhovkyně

Smutný pohled na zavřené stánky na vánočním trhu v Pardubicích.Zdroj: Deník/Nikola Remešová

Náklady na vánoční trhy a podnikání jsou obrovské a při nemožnosti prodeje zboží, které už je dopředu zaplacené, nemají trhovci kde čerpat. Nemluvě o stále se zvyšujících poplatcích na sociální a zdravotní pojištění a podobně.

Pronájem stánku stojí 10 000, což trhovci nemohou ani při velkém zájmu lidí za jediný den získat. Nemluvě o penězích za zboží a práci. Už teď je jisté, že budou v mínusu.

Do Pardubic opět přijíždí vánoční trolejbus

„U nás to není takové, že bychom přišli a tady něco prodávali, my zboží musíme nakoupit. Vše co vidíte je ruční výroba, a ti lidé to začali vyrábět už v srpnu. My jsme jim to zaplatili, ale zůstane nám to ležet, vydali jsme se z peněz před těmi trhy. To jsou poplatky na zboží, na obsluhy, dojíždění, platíme i zaměstnance, máme někdy třeba víc těch trhů, ale za zboží nám nikdo nevrátí, bude nám to ležet, jsme v mínusu,“ povzdechla si trhovkyně.

Opatření přitom poctivě dodržují. Většina prodejců se musela povinně očkovat a také se pravidelně testují. Stánky také oddělují povinné rozestupy. „Máme nakoupené testy, každý den se testujeme a dodržujeme všechny podmínky, co mají být. Všechno se v nás mele, prostě nadáváme, nadáváme a nadáváme, protože to je sprostý, to co s námi udělali, to je strašně sprostý. Věděli to, věděli dopředu, co bude, co nás čeká, vláda s tím dva měsíce po volbách nic nedělala a najednou… Je to prostě cílená likvidace drobných podnikatelů,“ neskrývala rozhořčení Irena Lániková.

Klára Karasaridu