• 26/10/2022
  • Podle wizewebsite
  • 386 Pohledy

Nejdražší rozvod historie: Gatesovi se seznámili v Microsoftu, jejich dcera jezdí parkur jako Kellnerová<

Miliardářský rozvod. Bill a Melinda Gatesovi ohlásili po 27 letech konec manželství

Bill a Melinda Gatesovi bezesporu vybudovali jednu z největších humanitárních organizací na na světě. Teď se však rozhodli jít každý vlastní cestou. Prostřednictvím příspěvku na Twitteru v pondělí večer oznámili, že se po 27 letech manželství rozvádějí.

„Po velkém přemítání a práci na našem vztahu jsme se rozhodli ukončit naše manželství,“ uvedli manželé ve společném prohlášení. Ještě než se vydají vstříc novému životu, je pravděpodobně čeká jeden z nejdražších rozvodů v historii. V aktuálním žebříčku světových miliardářů odhaduje Forbes jmění spoluzakladatele a bývalého generálního ředitele společnosti Microsoft Billa Gatese na 130,5 miliardy dolarů.

Dědictví jako danajský dar

Bill a Melinda se seznámili ve společnosti Microsoft. Ona tam tehdy pracovala jako marketingová manažerka, když ji on pozval na večeři. Vzali se na Havaji v roce 1994 a až doposud tvořili jeden z nejstabilnějších párů americké veřejnosti. Mají spolu dvě dcery a jednoho syna. Společně obývali luxusní sídlo ve státě Washington přezdívané Xanadu 2.0.

Nejstarší z dětí dcera Jennifer se k rozchodu rodičů včera vyjádřila na sociální síti Instagram, kde je poměrně aktivní. Uvedla, že se jedná o velmi náročné období pro celou rodinu, a poděkovala svým příznivcům za pochopení.

Podobně jako Anna Kellnerová, dcera nedávno tragicky zesnulého nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, patří Jennifer Gatesová ke zkušeným závodnicím v parkuru. Rodiče jí dokonce pořídili koňskou farmu na rozloze 124 akrů ve Westchesteru ve státě New York.

Nejdražší rozvod historie: Gatesovi se seznámili v Microsoftu, jejich dcera jezdí parkur jako Kellnerová

V případě dědictví už ale tak štědří nebudou. List The Washington Post před několika lety napsal, že Gatesovi mají v plánu každému ze svých dětí zanechat dědictví v hodnotě deseti milionů dolarů (asi 214 milionů korun), což je pouhý zlomek z jejich současného jmění. Bill údajně prohlásil, že zanechat potomkům obrovský majetek považuje za danajský dar.

Co se tedy stane s jeho bohatstvím? Po své smrti hodlá věnovat polovinu majetku na charitativní účely. K podobnému závazku se připojili i další miliardáři jako Elon Musk nebo Warren Buffett.

Bill Gates se v žebříčku nejbohatších lidí světa, který zveřejňuje časopis Forbes, objevuje pravidelně od roku 1987, tedy až během manželství s Melindou.

Nová dolarová miliardářka

Zatím není jasné, jak si Gatesovi obrovský majetek rozdělí. Americká média spekulují, že podle zákonů státu Washington, kde pár oficiálně sídlí, patří veškerý majetek nabytý Billem a Melindou v průběhu manželství do společného jmění. Pár se ovšem může na rozdělení majetku dohodnout ve zvláštní rozvodové smlouvě.

Je však jisté, že se po rozvodu objeví nová dolarová miliardářka. Dlouhodobě už Melinda Gatesová figuruje v žebříčku nejvlivnějších žen světa podle časopisu Forbes, kde jí náleží pátá pozice za Angelou Merkelovou, Christinou Lagardeovou, Kamalou Harrisovou a Ursulou von der Leyenovou.

Mimo samotné nadace Melinda vede řadu vlastních podnikatelských projektů, mezi které patří například společnost Pivotal Ventures. Jejím prostřednictvím investuje do projektů zaměřených na posilování ekonomické pozice žen.

Příkladem budoucího uspořádání majetku Gatesových by mohl být nedávný rozvod nejbohatšího člověka světa Jeffa Bezose a MacKenzie Scottové. Bezos dal v roce 2019 Scottové čtvrtinu svých akcií společnosti Amazon, kterou založil, čímž se jeho exmanželka stala třetí nejbohatší ženou na světě.

Nicméně i po rozvodu se Gatesovi chystají dál společně řídit svou nadaci. Ta se za poslední rok velmi aktivně angažuje zejména v boji proti koronaviru.

Terč dezinformátorů

Právě z toho důvodu se stal Gates za poslední rok častým terčem dezinformátorů. Mezi nejznámější fake news patří, že se jeden z nejbohatších lidí planety chystá pomocí testů a vakcinace „očipovat lidstvo“.

Na začátku letošního roku se přitom nechala proti koronaviru naočkovat jejich dcera Jennifer, která měla jako studentka medicíny na vakcínu nárok. Celou zkušenost zveřejnila na sociální síti a neodpustila si ani jízlivý vzkaz pro konspirační teoretiky.

„Bohužel mi vakcína neimplantovala do mozku mého geniálního otce – kéž by jen mRNA měla tuto moc…!“ napsala.