• 19/10/2022
  • Podle wizewebsite
  • 482 Pohledy

„Nezbývá než opatření obejít.“ Měsíce rozděleným párům dochází trpělivost<

Článek

V minulém roce pandemie česko-indický pár rozdělila na více než půl roku. „Tehdy jsme byli ještě nesezdaní a pandemie byla pro svět nová, opatření se nastavovala a upravovala systémem pokus-omyl. Tenkrát se to snad ještě dalo chápat. Nicméně jsem ani v nejhorším snu nevěřila, že ještě v červenci 2021 to bude stále stejná písnička,“ popisuje pro Seznam Zprávy Češka Zuzana. Kolotoč se však rozjel znovu a v úřednickém boji jim nepomohlo ani uzavření manželství. Zuzana a její manžel jsou opět každý sám ve své zemi a v Česku spolu žít nemohou.

„Je naprosto absurdní, že po loňském roce, kdy se vytvořila výjimka pro rodinné příslušníky i nesezdané partnery, naše vláda na toto úplně zapomněla. Po roce a půl jsme tak v úplně stejné situaci,“ zlobí se Zuzana, která svůj volný čas tráví obepisováním jednotlivých ministerstev a úřadů. Marně.

Izolace po příjezdu na Slovensko platí, vyhnou se jí jen plně naočkovaní

15. 7. 2021 12:17

Do Indie, kde se později i provdala, se jí podařilo vycestovat loni na podzim. „Právě kvůli tomu, abychom byli oficiálně manželé a vyhnuli se jakýmkoli dalším omezením v tom být spolu na jednom území, jsme se formálně v Indii v březnu 2021 vzali a plánovali založení rodiny v Česku.“ V půlce dubna jí však skončila platnost víza a do Česka se vrátila sama. Její manžel mezitím dostal vízum pro rodinného příslušníka na ambasádě v Novém Dillí. „Na základě našeho manželského certifikátu (superlegalizovaného) manžel obdržel po osobním pohovoru vízum rodinného příslušníka občana EU a doporučení manželství nahlásit v naší republice po příjezdu,“ popisuje.

Příjezd se však nekonal – změnila se pandemická situace a s ní i opatření. „Manžel měl do Česka přijet i proto, aby si o pobyt zažádal a mohli jsme spolu dlouhodobě žít. Takže jsme manželé, nejbližší rodinní příslušníci, nicméně opět musíme být odděleni, protože tady manžel nemá pobyt. Znamená to, že spolu nemáme právo být? Nerozumím tomu a věřím, že to není správné,“ říká a dodává, že se pro ni nijak nezměnila situace ani po poslední změně ohlášené Adamem Vojtěchem. Od minulého týdne mohou do Česka přijíždět i lidé ze zemí z kategorie Extrémní riziko nákazy, kam spadá i Indie. Podmínkou je však vyřízený pobyt v ČR.

Týden se nemohli vrátit do Česka kvůli opatření, Vojtěch oznámil změnu

8. 7. 2021 19:10

„Ministerstvo zahraničních věcí poskytuje prostřednictvím našich zastupitelských úřadů aktuální informace o stavu a vývoji pandemické situace ve státech s extrémním rizikem nákazy tak, aby tyto státy mohly být z tzv. černého seznamu vyřazeny. Patrně by v krátké době mělo dojít k vyřazení Indie z černého seznamu. Tím se opět umožní zpracovávat vízové žádosti osob z nesezdaných párů z Indie,“ napsala na žádost o komentář Seznam Zprávám mluvčí MZV Eva Davidová.

Obdobnou odpověď Zuzana dobře zná. „Stále ta samá písnička. Že se něco změní, dostávám e-mailem přislíbeno už tři měsíce. Nejedná se o turismus či návštěvu přátel, ale sloučení rodiny. Již v loňském roce toto umožněno bylo na základě prokázání vztahu i pro nesezdané páry, nerozumím tedy tomu, proč jsme dnes opět v naprosto stejné situaci jako před rokem. Manžel přitom vízum má, i covid už prodělal.“

„Každý má právo volby.“ V Řecku protestují proti povinnému očkování

15. 7. 2021 19:33

„Nezbývá než opatření obejít.“ Měsíce rozděleným párům dochází trpělivost

Zuzaně a jejímu manželovi tak došla trpělivost. Naplánovali cestu přes Srbsko, kde měli přečkat dva týdny a poté se přemístit do Česka. „Manžel nesmí do Česka přijet z černé země, kde pobýval déle než 12 hodin posledních 14 dní. Stojí to strašné peníze, jedna letenka z Indie do Srbska stojí přes 20 tisíc. K tomu další letenky plus zavazadlové poplatky ze Srbska sem, ubytování na místě na 14 dní a tak dále… Ale musíme to tak udělat, jinak manžela další měsíce neuvidím.“

Ani tento plán ale nevyšel. Srbsko upravilo podmínky pro přílety z Indie. „Nezbývá než totéž provést přes Německo, které je sice mnohem dražší, ale nedá se nic dělat. Připadám si jako Alenka v říši divů. Neustále obepisuju kolečko: Ministerstvo zdravotnictví, zahraničí, vnitro, ombudsman. Zvažuji i žalobu,“ uzavírá Zuzana.

Dva zapovězené domovy

Radost ze znovuotevření hranic příliš dlouho nevydržela ani Vojtěchovi a jeho ekvádorské přítelkyni.

„Byli jsme sedm měsíců rozděleni bez možnosti se setkat. Snažili jsme se to všemožně řešit, nakonec se otevřely hranice Ekvádoru. Neváhal jsem a letěl,“ vypráví pro Seznam Zprávy Čech Vojtěch. To, že v Jižní Americe zůstane několik měsíců, nečekal.

Rozděleni Trumpem a teď covidem. V části Ameriky se rapidně šíří delta

16. 7. 2021 10:20

„Ekvádor má českou ambasádu v Peru, to ale mělo zavřené hranice, takže jsme naši ambasádu navštívit nemohli. A ani ve 21. století neexistovala jiná možnost, jak tyto záležitosti řešit. Po otevření hranic Peru a následném odsouhlasení, že jsou naše dokumenty v pořádku (celé to trvalo asi pět měsíců), jsme si koupili letenky do Peru s cílem konečně vyřešit partnerské vízum. Jenže těsně po příletu Peru padlo mezi státy s extrémním rizikem šíření covidu-19 a všechno zrušili,“ popisuje. Vízum nemají kde vyřídit – oddělení je zavřené.

„Koupili jsme letenky do Čech i z Čech v hodnotě 60 tisíc korun, které už tři měsíce jenom odkládáme a nevíme, jestli je využijeme. Takže tři měsíce tvrdneme v Peru s tím, že nemůžeme být spolu ani v jedné z našich zemí, protože mé turistické vízum v Ekvádoru vypršelo,“ dodává Vojtěch s tím, že je celá tato „sranda“ vyšla na víc než sto tisíc. Domů se sám vrátit nechce.

Plíce světa otočené naruby. Vědec vysvětlil, proč Amazonie znečišťuje ovzduší

16. 7. 2021 6:30

Dodává, že je život v Peru téměř v normálu. „Začala tady turistická sezona a přijíždějí další a další lidé. Přesto jsou vízová oddělení uzavřená. Jediné, na co teď čekáme, je přesunutí Peru do jiné kategorie. Podle počtu nakažených by si to zasloužit mohlo.“

V zemi je však do konce srpna vyhlášený nouzový stav a do 2. září zdravotní nouzový stav. Peru má jednu z nejvyšší míry úmrtnosti na covid-19 v přepočtu na počet obyvatel, dle statistik nakažených přibývá stále méně. Obavy budí zejména převládající koronavirová mutace lambda, kterou od dubna sekvenování objevilo ve více než 80 procentech vzorků.

Seznam Zprávy zažádaly o vyjádření Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo zahraničních věcí i Ministerstvo vnitra. Odpovědělo MZV a vnitro.

„Ministerstvo zahraničních věcí plně respektuje a řídí se ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví a ctí jejich záměr zastavit šíření onemocnění covid-19, jako i šíření nových variant viru jej způsobujících. Aktuálně platné ochranné opatření, ve spojení se zvláštním ochranným opatřením č. MZDR 20599/2020-95/MIN/KAN, zakazuje vstup občanů ze zemí s extrémním rizikem na území ČR s cílem zabránit dalšímu importu varianty delta, která se nyní významně šíří. ČR přitom již zaznamenala řadu importů nákazy z extrémně rizikových zemí a aktuální zákaz je dán veřejným zájmem ochrany zdraví a životů obyvatel ČR,“ napsala tisková mluvčí resortu Eva Davidová.

Vyjádření Ministerstva vnitra

Podle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví je na území ČR zakázán vstup pro všechny cizince, kteří jsou státními příslušníky zemí s extrémním rizikem výskytu onemocnění covid-19 a kteří v těchto zemích pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech a dále pro cizince, kteří v těchto zemích pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech.To neplatí: a) pro držitele průkazu o povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu na území České republiky vydaného Českou republikou, b) pro rodinné příslušníky ve smyslu § 15a odst. 1 zákona č.326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, kteří jsou držiteli povolení k přechodnému pobytu na území České republiky vydaného Českou republikou, c) pro občany Evropské unie, kteří jsou držiteli potvrzení o přechodném pobytu na území České republiky vydaného Českou republikou, d) pro cizince, jejichž vstup je v zahraničněpolitickém zájmu České republiky nebo v zájmu České republiky v oblasti veřejného zdraví, pokud je zájem České republiky doložen odpovídajícím dokumentem, e) pro akreditované členy diplomatických misí v České republice včetně soukromých služebních osob a úředníky mezinárodních organizací registrované u Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

V případě, že cizinec nespadá pod jednu z výše uvedených podmínek, nemůže do ČR přicestovat. Zařazení států na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy je v gesci Ministerstva zdravotnictví aodvíjí se od epidemiologické situace v zemi. V případě zlepšení pak dochází k vyřazení země z tohoto seznamu. I po vyřazení země z tohoto seznamu je však na základě koordinace v rámci EU příjem žádosti o víza a přechodné a trvalé pobyty na zastupitelských úřadech České republiky ve třetích zemích omezen.

Výše jmenované ochranné opatření MZ také nařizuje přerušit všechna řízení o žádostech o víza a pobyty podaných na zastupitelských úřadech České republiky ve státech, jejichž opatření prováděná z důvodu pandemie onemocnění covid-19 neumožňují provádění úkonů nebo v zemích s extrémním rizikem výskytu onemocnění covid-19.