• 13/08/2022
  • Podle wizewebsite
  • 672 Pohledy

Rakouská dálniční známka 2022 – kde koupit a kam nalepit | Rexter.cz<

Vydáváte se na dovolenou autem po Evropě? Potom se vám budou hodit aktuální informace o dálničních známkách v Rakousku.

Dálniční známka Rakousko – Cena dálniční známky – Kam nalepit známku

Foto: Pixabay

Autem (nejen) na dovolenu!

Vyrážíte na dovolenou vozem? Pak dobře plánujte! Pokud se vydáte směrem na jih, budete nejspíše muset udělat cestu přes Rakousko.

Věděli jste například, že už nemusíte pracně nalepovat dálniční známku? Vše můžete vyřídit elektronicky, i když možnost vylepit si za sklo klasický kupón stále ještě existuje. Jaké jsou tedy volby a omezení?

Dálniční známka Rakousko 10 dní

Cesta přes Rakousko je otázkou několika hodin, pokud se zdržíte někde po výletech a za zábavou, pak se to může protáhnout na pár dní. Jedinou možností je 10denní dálniční známka. Jestliže se ale chystáte na delší výpravu, může se vám hodit i dvouměsíční kupón.

Pozor, stejně jako například u našich východních bratří – Slováků, můžete si dálniční kupón pořídit i v elektronické podobě. Na rozdíl od Slovenska si můžete vybrat, jestli si vylepíte kupón za čelní sklo svého vozu, nebo zda si pořídíte elektronickou verzi. U dálniční známky zakoupené přes internet je jedno poměrně striktní omezení. Digitální kupón začne platit až 18 dní po zakoupení. To vše z důvodu ochrany spotřebitele, který má 14 dní nárok na navrácení svých peněz.

Když to nebudete stíhat a výlet naplánujete na poslední chvíli, pak si jednoduše v prodejní síti, nebo na čerpací stanici zakoupíte fyzický kupón, vylepíte jej a pokračujete za svým cílem. Nebo si v eshopu nastavte, že zakupujete elektronický kupón jako podnikatel a jeho platnost bude okamžitá.

V případě, že patříte mezi plánovače, kteří mají vše pod kontrolou, pak si jistě elektronickou známku do Rakouska na 10 dní koupíte předem a stejně tak si ji nastavíte i na zpáteční cestu – vše z pohodlí domova, jen vyplníte poznávací značku a zaplatíte kreditní kartou. 10denní rakouská dálniční známka platí až do uplynutí 10. dne platnosti. Stránky, kde si lze online vše zakoupit a nastavit jsou plně v češtině, tedy naprosto bez jakýkoliv bariér.

Dálniční známka Rakousko cena

Cena dálniční známky pro Rakousko je jasně daná a díky přehlednosti nebudete mít problém si vybrat tu pravou. Pokud si známku zakoupíte online jako digitální kupón, nebo si ji pořídíte na rakouské čerpací stanici (přesněji budete platit v eurech), potom je cena pro osobní vůz jednotná a to €9,20 za 10 denní rakouskou dálniční známku, €26,80 za dvouměsíční a €89,20 za roční dálniční známku. Rozhodnete-li se nakoupit v některé z českých sítí jako je třeba ABA/ÚAMK, pak zaplatíte v korunách podle aktuálního přepočtu kurzu Eura.

Rakouská dálniční známka 2022 – kde koupit a kam nalepit | Rexter.cz

Motocykly

Vozy do 3,5t

10denní

5,40 €

9,50 €

2měsíční

13,70 €

27,80 €

roční

36,20 €

92,50 €

Dálniční známka Rakousko prodej – kde koupit rakouskou dálniční známku?

Jak už bylo zmíněno. V Rakousku si dálniční známku můžete zakoupit na takřka libovolné čerpací stanici. Stačí heslo "Vignette" a obsluha už bude vědět, případně němčináři použijí "Autobahnvignette". Jak již bylo uvedeno, lze si také kupón pořídit digitálně online bez nutnosti vylepování. To provedete na zmíněném webu, který je plně počeštěný.

V Čechách si kupón lze zakoupit na čerpacích stanicích v blízkosti hranic s Rakouskem. Pořídit si je můžete také v síti ABA / ÚAMK, dokonce jsou k zakoupení v některých směnárnách.

Dálniční známka Rakousko cena

Cena dálniční známky se v podstatě od roku 2016 neměnila a každý rok víte, co vás čeká. Stačí zavítat na stránky rakouského motoklubu a ihned vidíte cenový přehled pro všechny běžné kategorie od motocyklů, přes osobní vozy do 3,5t.

Roční dálniční známka Rakousko – poplatek

Roční dálniční známka pro osobní automobil do 3,5t vás vyjde na €92,50. Ale pozor! Ještě musíte ve vybraných úsecích počítat s mýtným – například za využití tunelů nebo extra úseků dálnic a rychlostních silnic v Rakousku. Zde se platí při průjezdu mýtnou branou a to buď kartou, nebo hotově. Výše poplatků se pohybuje od €5 do €11,50 (u horských oblastí je to více – podrobnosti na webu ASFiNAG). Vedle toho tu je také možnost předplatit si průjezd online – funguje to na stejném způsobu jako rakouská digitální dálniční známka.

Rakouská dálniční známka

Rakouská dálniční známka přišla s několika novotami. Můžete si ji zakoupit buď jako nalepovací štítek za sklo, kde se nic kromě ceny nemění, nebo elektronickou verzi. První zmíněnou musíte mít řádně nalepenu a také vyplněné správné údaje. U elektronické dálniční známky tato nutnost odpadá, a vše vyřešíte z pohodlí domova. Postačí vám pouze internetové připojení.

Dálniční známka Rakousko platnost

Platnost známek začíná dnem, který si buď online vyplníte, nebo začíná dnem, kdy jste ji „štípli“. To znamená, že u 10denní si ke dni aktivace přičtete dalších 9 dní (včetně). Pokud například dvouměsíční známku aktivujete 29. ledna, platí do 29. března (včetně). Roční kupón má platnost do 31. 1. následujícího roku.

Elektronická dálniční známka Rakousko online

Na průjezd po rakouských placených úsecích můžete koupit elektronickou dálniční známku online. Postup je velice snadný: stačí zajít na stránky oficiálního obchodu (odkaz je uveden výše), zde vybrat jaký typ známky chcete, zvolit stroj, zemi, první den platnosti (10denní, 2měsíční) a samozřejmě poznávací značku vozu, pro který kupujete. Pak už jen zaplatíte platební kartou a nic dalšího nemusíte řešit.

Rakouská dálniční známka Česká pošta

Rakouskou dálniční známku na České poště nezakoupíte – dostupné jsou pouze tuzemské dálniční známky. Nakupovat rakouské dálniční známky ale můžete v síti UAMK.

Dálniční známka Rakousko pokuta

Pokud budete mít chybně vylepenou dálniční známku, nebo ji nebudete mít řádně uhrazenu, hrozí vám pokuta ve výši €120, ve správním řízení potom od €300 až do €3,000. Zkoušet se placení vyhnout se zkrátka nevyplatí.

Dálnice Rakousko rychlost

Pokud není značením rychlost upravena (snížena), platí na rakouských dálnicích stejně jako u nás maximální rychlost 130 km/h.

Kam nalepit rakouskou dálniční známku – jaké je správné umístění?

Když si pořídíte digitální rakouskou dálniční známku, pak vám tato starost odpadá. Jen při registraci vozidla online správně vyplňte SPZ – na základě toho pak kamery a systémy vyhodnotí, zda je známka platná či nikoliv. Podobně to funguje s dálničními známkami v Maďarsku.

Jakmile se rozhodnete pro běžnou "nalepovací" známku, pak si na její zadní straně ověřte místa, kam se má správně umístit, aby vám nehrozil postih ze strany dálniční policie.