• 16/06/2022
  • Podle wizewebsite
  • 561 Pohledy

Čaputová se připravuje na návštěvu papeže Františka: Důležitý detail při výběru šatů<

Papež František do Bratislavy dorazí 13. září. Do té doby si musí prezidentka Zuzana Čaputová zajistit perfektní outfit, který jí nevyslouží ostudu ani kárné očko papeže. Pro výběr správného oblečení vydal Odbor protokolu Kanceláře prezidenta Slovenské republiky soubor pravidel, který předem prokonzultoval přímo s Vatikánem.

Podle ředitele Odboru Romana Rotha mají při příležitosti ženy nosit tmavou barvu, nemusí se však nutně jednat o černou. V případě sukně mají dámy volit střih midi, který jim sahá pod kolena. Naprosté tabu představují třpytky a bílá a žlutá barva, které jsou tradičními barvami Vatikánu.

„Barvy mohou být různé, určitě by neměly být křiklavé, ale pastelové. Nemusí také být výlučně černé,“ informoval Roth. Je potřeba se vyhnout i červené a cyklámenové barvě, které jsou charakteristické pro kardinály.

Zavřená špička a žádné křiklavé šperky

Čaputová se připravuje na návštěvu papeže Františka: Důležitý detail při výběru šatů

Při papežově návštěvě nemusí mít prezidentka pokrývku hlavy, zahalená ramena jsou ale nutností. Šperků může mít pouze poskromnu a vyhnout se musí čemukoli příliš výraznému. Bez pravidel se neobejdou ani obuvníci, kteří mají za úkol prezidentce zajistit boty s uzavřenou špičkou.

Papež František poprvé po operaci na veřejnosti. Pomodlil se z kliniky, docházel mu dech

Pravidla vydaná prezidentskou kanceláří Vatikán schválil a vrátil jen s malými úpravami. „Všeobecná usměrnění jsou správná. Kromě bílé a žluté barvy je ale třeba se vyhnout i krémové,“ odpověděl Vatikán. Ten nedoporučil ani světle růžovou a jakoukoli neonovou barvu, jelikož by se pod určitým světlem mohly na fotografiích jevit bílé.

Podle Rotha je prezidentčin outfit stále v přípravě. Jakmile Odbor protokolu vybrané oblečení schválí, konečné detaily doladí Čaputová s módním návrhářemBorisem Hanečkem. Žádné podrobnosti zatím zveřejněny nebyly.

V porovnání s cestou prezidentky do Vatikánu budou pravidla tentokrát přeci jen mírnější. Čaputová se oblékne primárně v souladu se slovenskou etiketou a zohlední jen několik výjimek, na kterých trvá papež. Mezi ně patří právě i barva outfitu.

Video Papežovi ujely nervy: František udeřil ženu, která ho tahala za ruku - Reuters