• 23/08/2022
  • Podle wizewebsite
  • 467 Pohledy

Čeští vojáci na misích slavili Vánoce mší ve stanu, Pelíšky i očkováním<

Mší ve stanu, rozbalováním dárků na balkoně i třetí dávkou očkování oslavili Vánoce čeští vojáci na zahraničních misích. Vánoční svátky jich tráví mimo domovy téměř čtyři stovky, uvedla na armádním webu mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Připomněla, že odloučeni od rodin byli na Štědrý den i další vojáci, kteří pomáhají zdravotníkům v nemocnicích.

Nejpočetnější kontingenty má nyní česká armáda v Mali, Litvě a Lotyšsku. V Mali podle Dvořákové čeští vojáci vánoční svátky zahájili předáním humanitárního daru do dvou sirotčinců a nemocnice v Bamaku. "Vojáci dětem darovali oblečení, hračky, školní potřeby a hygienické prostředky. Hlavně hračky udělaly dětem velkou radost," poznamenala mluvčí. Během předávání dárků vojáci dětem vyprávěli o českých vánočních tradicích.

Čeští vojáci na misích slavili Vánoce mší ve stanu, Pelíšky i očkováním

Ke štědrovečerní večeři měli vojáci v Bamaku rybu a krocana. Místní kuchaři jim podle poskytnutého receptu připravili bramborový salát. "Docela se jim povedl. I zahraniční kolegové si dali s chutí," uvedl jeden z českých vojáků. Večer pak český kaplan uspořádal pod širým nebem bohoslužbu. "Umělý stromeček se tu dědí z jednotky na jednotku," dodala mluvčí. Kdo měl z vojáků následně ještě čas, dívali se společně na Pelíšky.