• 29/12/2022
  • Podle wizewebsite
  • 322 Pohledy

Krbová kamna: Zahřejí, potěší, ušetří - Novinky.cz<

Krbová kamna: Zahřejí, potěší, ušetří

Tento článek nebyl vytvořen redakcí. Autorem článku je společnost Mountfield.

Vytopíte s nimi nejen chatu či chalupu, ale klidně i rodinný domek. Můžete jimi jen přitápět v kombinaci s jiným zdrojem, ale spolehlivě poslouží i jako hlavní zdroj tepla.

Levné vytápění, luxusní životní styl

Náklady vložené do krbových kamen se rozhodně vyplatí. Jen si srovnejte, kolik stojí kubík plynu nebo kilowatt elektřiny – a na kolik vás vyjde dřevo, pelety či uhlí… Zjistíte, že investice do pořízení kamen se vám za rok a půl vrátí v rozdílu cen topiva.

Levné vytápění však není jedinou výhodou krbových kamen. Osobitý půvab jim dodávají prosklená dvířka. Pohled na plameny zahřeje nejen tělo, ale také duši. Večerní hřejivou pohodu, kdy se v kamnech ozývá jen tiché praskání dřeva a po stěnách tančí odrazy plamenů, obyčejný radiátor nikdy nevyčaruje.

S výměníkem, nebo bez něj?

Jestliže potřebujete jen doplňkové topení, případně topit v malé chatě, postačí klasická krbová kamna. Ta vytopí hlavní místnost, ve které budou umístěna, a otevřenými dveřmi se teplo rozšíří dál. Jestliže ale chcete hlavní zdroj tepla pro větší byt nebo domek, určitě uplatníte krbová kamna s teplovodním výměníkem.

Výměník se napojí na rozvod tepla do jednotlivých místností prostřednictvím trubek a radiátorů a vytopí pak bez problému celý byt včetně bojleru na vodu. Nemusí být přitom připojen nastálo. Je možné ho odstavit, nahradit záslepkou a v případě nutnosti zase znovu do systému zapojit.

Kachlová kamna: V bytě jako na zámku

Krbová kamna: Zahřejí, potěší, ušetří - Novinky.cz

Tradiční kachlová kamna jsou návratem k léty prověřené klasice. Pohled na ně udělá z obýváku romantický zámecký pokoj či útulnou venkovskou světničku, záleží na tom, čemu dáváte přednost. Každý kus kachle je originál půvabný na pohled a lišící se v drobnostech od ostatních. Navíc mohou mít kachle spoustu barevných odstínů a nejrůznější tvar, takže s designem kamen můžete čarovat dle libosti.

Ve prospěch kamen s větším podílem keramického obkladu mluví i technické argumenty: Mají vysokou tepelnou účinnost a velmi ekonomický provoz s nízkou spotřebou paliva. Skvěle totiž akumulují teplo, které se z nich uvolňuje postupně. Nezanedbatelným argumentem jsou také malé nároky na obsluhu (stačí přiložit dvakrát denně), prakticky žádný servis, velmi dlouhá životnost.

K nevýhodám kachlových kamen pak patří vyšší hmotnost a delší roztápění. Pro občasné zatápění na chalupě je proto lepší pořídit si dvouplášťová plechová kamna, například UNI 1700, případně malá litinová kamna Trenk, která se rozehřejí hned.

Litinová kamna: výdrž a technická elegance

Litinová kamna v sobě spojují výhody plechových a kachlových kamen: Rychle se zahřejí jako krbová kamna z dvojitého plechu, ale dokážou akumulovat sálavé teplo, které vyzařují ještě dlouho po vyhasnutí ohně jako kachlová kamna. Navíc je na ně pěkný pohled: už samotný materiál, tmavě šedá, matně lesklá litina působí dojmem, že vydrží věky věků. A není to jen dojem.

Masivní šedá litina je technická slitina železa s uhlíkem o obsahu vyšším než 2,14 % a dalšími prvky (křemíkem, manganem, fosforem a sírou). Vyznačuje se vysokou pevností v tlaku a tepelnou vodivostí. Je velmi odolná vůči propálení, topením se nepoškozuje ani nemění tvar.

Základem je dobře počítat

Aby kamna optimálně fungovala, potřebujete dobře spočítat jejich výkon. Krbová kamna totiž musí být správně vytížena. Jestliže výkon podceníte a budete je přetěžovat, mohou přehřátím popraskat. Když naopak zakoupíte kamna příliš silná a budete přikládat málo, abyste nepřetápěli, zbytečně zakouříte skla a topný systém nebude fungovat optimálně.

Pro základní orientaci můžete vyjít z předpokladu, že 1 kW vyhřeje v průměru asi 30 m³. Hodně ovšem záleží na celé stavbě – jak je dům starý a izolovaný, jaké jsou tepelné úniky. Příklad:

Máte udržovaný domek z 80. let (střecha slušně zaizolovaná, plastová dvojitá eurookna) o ploše 100 m2 a výšce stropu 3,2 m. Vytápíte tedy 320 m3. Vzhledem ke stavu domu vydělíme tento objem 30 (průměrná hodnota mezi 20–40 m3), tedy 320 : 30 = 10,67. Kamna by tedy měla mít výkon přibližně 11 kW.

Vyplatí se proto nechat svůj hrubý odhad potvrdit topenářem nebo odborným prodejcem kamen. Ten se vás bude ptát mimo jiné na velikost prostoru, který chcete vytopit (spočítáte ho snadno: vynásobíte užitnou plochu bytu výškou stropu), výšku, případně komína, průměr sopouchu neboli kouřovodu, abyste mohli kamna správně zapojit do komína.

Tipy a triky pro začátečníky

yknivoNumanzeSaNyknalC