• 19/09/2022
  • Podle wizewebsite
  • 391 Pohledy

Jak vyčistit skvrnu od rajčat, voskovek nebo asfaltu? Takhle snadno si poradíte s deseti nejčastějšími problémy<

Alice Navrátilová, , Bydlení, 0

Stačí chvilka nepozornosti a na pohovce, na podlaze, nebo na nábytku se objeví skvrna. Ne ledajaká. Červené víno, krev, káva, rajčatová šťáva. Skvrn – potížistů bychom mohli jmenovat řadu. Přes jejich různost mají jedno společné – budou se nás držet zuby nehty. Zapomeňte na obvyklý hadřík, tady na to musíte chytře.Jak vyčistit skvrnu od rajčat, voskovek nebo asfaltu? Takhle snadno si poradíte s deseti nejčastějšími problémy Jak vyčistit skvrnu od rajčat, voskovek nebo asfaltu? Takhle snadno si poradíte s deseti nejčastějšími problémy

V tomto případě se spěch vyplácí

Bojujete se zažranou špínou, rozlitým červeným vínem či otisky od skleniček na dřevěném stole? Vyčištění neodkládejte! Podle Ivety Čekanové, hlavní školitelky dam na úklid z mladé české agentury LidskáSíla.cz, specializující se právě na úklid domácností, se snažte jakoukoliv skvrnu vyčistit pokud možno neprodleně. Správný postup je od okrajů do středu, aby se skvrna nerozšířila. „Když cokoli vylijete, co nejrychleji tekutinu vysajte ubrouskem, papírovým kapesníkem nebo toaletním papírem. Pořídit si můžete i celulózovou houbičku, kterou můžete propláchnout čistou vodou a použít tak opakovaně,“ radí Iveta Čekanová. Následný postup se pak liší podle toho, o jakou skvrnu se jedná. Jiným způsobem vyčistíte víno, jinak krev – nakonec tkaniny nezapomeňte vyprat.

Na červené víno bílé i sůl, na kávu zas citrón, na krev slanou vodu

„Červené víno vyžaduje rychlou reakci: ihned polít bílým vínem, posypat solí a nechat chvíli působit. Zbytek tekutiny vysajte papírovou utěrkou,“ radí odbornice na úklid z LidskáSíla.cz. Jestli na ubrus, koberec nebo oblíbené tričko vylijete kávu, pokapejte skvrnu citronem a nechte deset minut působit. Následně omyjte vlažnou vodou nebo vlhkým hadříkem a tkaninu usušte. A co když kápne krev? S krví si nejlépe poradí slaná studená voda. Pozor, nikdy nepoužívejte vodu horkou.

Skvrn od rajčat se zbavíte vodou a odmaštěním

Jak vyčistit skvrnu od rajčat, voskovek nebo asfaltu? Takhle snadno si poradíte s deseti nejčastějšími problémy

Nejen na oblečení ale i kuchyňské lince umí nadělat paseku rajčatová omáčka. Tkaninu nejprve opláchněte studenou vodou, pak důkladně promasírujte odmašťovacím mycím prostředkem a nechte deset minut působit. Pokud se chcete zbavit skvrn na kuchyňské lince, dřezu nebo i plastovém nádobí, použijte pastu z vody a jedlé sody.

Čtěte také:Které květiny na balkón bez problémů snesou přímé slunce jižní strany?

Na voskovky s papírem a žehličku

Na mastnotu působí nejlépe roztok odmašťovacího mycího prostředku a vody. Po vyčištění místo důkladně omyjte vodou a vysušte papírovou utěrkou. A co mastnota od voskovky? Nehody s voskem či voskovkami na malování po sobě zanechávají nepříjemné mastné fleky. Zbavíte se jich tak, že látku vložíte mezi dva savé papíry pijáky a přežehlíte. Případné zbytky dočistěte opatrně lihem.

Inkoust, lak a asfalt odstraní rozpouštědla

Na skvrny od inkoustu, lihového fixu, laku na nehty nebo dokonce asfaltu použijte speciální čističe s obsahem rozpouštědel. „Vždy je však používejte opatrně, aby nedošlo k odbarvení nebo dalšími znečištění čištěné tkaniny,“ upozorňuje Iveta Čekanová.

Loužička od štěněte? Vsaďte na roztok vody a octa

Pokud máte domácího mazlíčka, který si místo své toalety oblíbil například koberec nebo pohovku, důkladně skvrnu polijte roztokem vody s octem v poměru jedna ku jedné, vysušte hadříkem, zasypejte jedlou sodu a zakapejte směsí peroxidu a aviváže. Vše dobře vmasírujte, nechte patnáct minut působit a omyjte čistou vodou. Vyčištěné místo pak nechte důkladně vysušit.

O dřevo se starejte celoročně, pozor na poškrábání

Přírodní nelakované dřevo je doslova magnetem pro kolečka po sklenicích nebo i fleky od jídla. Pokud ale dřevo dvakrát ročně ošetříte tekutou leštěnkou s kvalitními vosky nebo impregnací, odvděčí se vám dlouhou výdrží a odolným povrchem. A co na skvrny a údržba či obnova lamina? Na lamino a lakovaný nábytek používejte pouze určené čisticí prostředky a jemné hadříky, aby nedošlo k poškrábání povrchu, varují odborníci.