• 09/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 356 Pohledy

iRozhlas Obviněný soudce Sovák strávil na psychiatrii dva týdny. K výslechu půjde, vypovídat ale odmítá<

Místo na policejním výslechu skončil v polovině července v péči psychiatrů. Teď už se ale bývalý soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák, který je obviněn z korupce, vrátil zpět do nájemního bytu na pražském Vyšehradě. „Pokoušeli se mě tam dát dohromady,“ popisuje pro server iROZHLAS.cz. Zároveň dodává, že další výzvy kriminalistů vyslyší a k výslechům půjde. Má to ale háček: nebude vypovídat.

Původní zprávaPrahaSdílet na FacebookuSdílet na TwitteruSdílet na LinkedInTisknoutKopírovat url adresuZkrácená adresaZavřít

Je ráno 15. července a server iROZHLAS.cz publikuje rozhovor s bývalým soudcem Sovákem, který měl podle policie za peníze ohýbat rozsudky. Krátce nato mu kriminalisté přinesou pozvánku k výslechu, na ten už ale nedorazí.

Když Sovák čeká na svého syna, aby ho odvezl do sídla Národní centrály proti organizovanému zločinu, přichází zkrat, „střih“, jak sám říká, ze kterého se probírá až v nemocnici. Tak nyní popisuje měsíc staré události redakci.

Stíhaný soudce Sovák nedorazil k výslechu, skončil na psychiatrii

Číst článek

„Už jsem byl oblečený a počítal jsem s tím, že tam pojedeme. Syn mi líčil, že jsem ho nepoznával a reagoval jsem zmateně. Proto mě odvezl do nemocnice,“ líčí s tím, že výslechu se tím vyhnout nechtěl.

V nemocnici po kolapsu podle svých slov pobyl dva týdny. „Usilovně se mě tam pokoušeli dát dohromady, což se snad i povedlo,“ říká sedmdesátiletý Sovák, který už dříve popsal, že se obvinění a tříměsíční pobyt ve vazbě podepsaly na jeho psychickém zdraví.

iRozhlas Obviněný soudce Sovák strávil na psychiatrii dva týdny. K výslechu půjde, vypovídat ale odmítá

„Mám sérii chorob, u kterých je překvapení, že mě ještě neoddělaly. Nemám moc veselý život. Proto se taky příliš nebojím nějaké budoucnosti,“ svěřil se v červenci v rozsáhlém rozhovoru.

Uvedl v něm také, že se těší na narození vnučky. Ta mezitím přišla na svět. „To mi moc pomohlo,“ říká teď obviněný.

Odmítnu vypovídat

Sovák sice tvrdí, že chce s policií spolupracovat, ale rovnou předeslal, že odmítne vypovídat.

KAUZA SOUDCE SOVÁKA

„Necítím se způsobilý vypovídat o něčem, co si vůbec nevybavuju. Dovolím si tedy využít svého zákonného práva odmítnout vypovídat,“ popisuje s tím, že na výslechy ale dorazí. „Nemám v plánu je absolvovat, ale půjdu na ně,“ vysvětluje Sovák.

‚Děda‘ s ‚Milďáskem‘

Obvinění stojí zčásti na odposleších, ve kterých soudce plánuje braní úplatků se svým údajným komplicem, o deset let mladším Milanem Bíbou. „Děda“ s „Milďáskem“, jak se podle policie oslovovali, měli požadovat padesátimilionový úplatek, za který pak měl Sovák zařídit mírnější rozsudek pro firmu Metrostav.

Stavebnímu gigantu udělil krajský soud tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách a desetimilionovou pokutu za podíl v kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Největší stavební firma v Česku se proti nepravomocnému rozsudku odvolala, a tak se její případ dostal na Vrchní soud v Praze, kde pracoval právě Sovák.

Ten v nahrávkách kauzu popisuje jako „mimořádnou příležitost, jak si uloupnout perníček“.

Tady právě Sovákova paměť kolísá: na to, že někdy něco takového řekl, si prý nepamatuje. „Dozvídám se ty věci z usnesení o zahájení trestního stíhání, že jsem se měl někdy nějak chvástavě vyjádřit. Vůbec si na to ale nevzpomínám,“ tvrdí.

Invalidní důchodce Bíba se prý Sováka po propuštění z nemocnice pokoušel kontaktovat. „Chtěl se se mnou spojit přes obhájkyni jeho partnerky, paní (Charlotty) Mulénové. Ale to jsem zcela odmítl,“ říká Sovák.

Stíhané duo Sovák – Bíba podle dostupných informací zkoušelo vedle kauzy Rath II ovlivnit ještě další dvě trestní kauzy. V jedné z nich byl obviněný i vyhledávaný právník Jiří Teryngel. Berounský okresní soud mu schválil dohodu o vině a trestu, za úplatek pro Sováka dostal pokutu milion korun. Kvůli kauze se také rozhodl skončit s advokacií.

Vít Svoboda, Martin ŠtorkánSdílet na FacebookuSdílet na TwitteruSdílet na LinkedInTisknoutKopírovat url adresuZkrácená adresaZavřít