• 26/10/2022
  • Podle wizewebsite
  • 524 Pohledy

Jablonec nad Nisou: Novinkou roku 2022 bude re-use centrum | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran<

„Hlavní myšlenkou provozu centra je opětovné využití starých, ale stále funkčních předmětů. Lidé budou moci v re-use centru bezúplatně odevzdávat drobný nábytek, zařízení a vybavení domácností, obrazy, rámy, vázy, CD, DVD, knihy, časopisy, hračky, sportovní vybavení apod. Centrum není určené pro ukládání drobné domácí elektroniky, pracovních elektrických nástrojů a jiných elektrozařízení, ani pro čalouněný nábytek. Tímto způsobem se prodlouží životní cyklus věcí, které by jinak skončily jako odpad v popelnici, ve sběrném dvoře či na skládce,“ objasňuje vznik re-use centra jablonecký ekonomický náměstek Milan Kouřil.

Takto vyřazené věci mohou lidé odkoupit za symbolické ceny a výtěžek z prodeje poputuje na veřejnou sbírku. „Výtěžek ze sbírky pak použijeme na úhradu výsadby zeleně a její ošetření, obnovu parků, pořízení a údržbu herních prvků na dětských hřištích,“ informuje Kouřil s tím, že prodej předmětů formou veřejné sbírky byl zvolen na základě zkušeností z jiných měst, kde re-use centra již fungují, a na základě doporučení Ministerstva životního prostředí.

Minimální výše příspěvku do veřejné sbírky bude 10 Kč, maximální nebude omezená. „Nacenění jednotlivých předmětů se bude provádět dle produktových skupin, a to 10, 20, 50, 100, 200 Kč za kus s tím, že u drobných předmětů, jako např. hrnky, knihy, příbory, drobné hračky, bude částka stanovená na 10 Kč, u kvalitních a zachovalých předmětů, např. kola, kočárky apod., bude cena 200 Kč,“ říká Barbora Šnytrová z oddělení správy místního hospodářství jabloneckého magistrátu.

Od začátku roku 2022 bude re-use centrum ve Smetanově ulici pouze přijímat předměty a plnit sklad. Bude se třídit a naceňovat, vznikat bude také webová stránka s nabídkou. „Jakmile bude tato část hotová, budeme okamžitě veřejnost informovat, že už je možné si vybírat a nakupovat,“ dodává Šnytrová.

Jablonec nad Nisou: Novinkou roku 2022 bude re-use centrum | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran

Provozní doba re-use centra ve Smetanově ulici bude od pondělí do pátku v čase 8-17 hodin, v sobotu bude otevřeno dopoledne od 8 do 14 hodin. „Předměty bude možné předat také obsluze na překladišti v Proseči, odkud se převezou do Smetanovy ulice,“ upozorňuje Barbora Šnytrová a dodává, že všechny předměty se budou přijímat pouze čisté a funkční, vybírat se budou pouze předměty využitelné.

Věci, které re-use centrum přijme:

Věci, které re-use centrum nepřijme:

Psali jsme:

Jablonec nad Nisou: Provoz MHD v období vánočních svátků
Jablonec nad Nisou: Změny ve městě platné od ledna
Ministerstvo dalo dotace jabloneckým hasičům
Jablonec nad Nisou jedná o koupi obrazů předválečných umělců

Líbil se Vám tento článek?

Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:

123 - 4175230287/0100

QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Článek obsahuje štítky

ekologie, Jablonec nad Nisou, Re-Use centrum

autor: PV