• 31/07/2022
  • Podle wizewebsite
  • 566 Pohledy

Severská móda: kromě vzorů platí jediné, musíte se v ní cítit dobře<

Když je řeč o severských motivech, většinou si představíme norský vzor, který byl u nás kdysi hodně populární. Vločky, jeleni a jehličí se vyplétalo už v šedesátých letech minulého století, ovšem trend, který se inspiruje severskou přírodou, mytologií a historií, je tu i dnes.

Aktuální číslo

Předplatné můžete objednávat zde

Ostatně, většinou jde o nadčasové kousky z kvalitních materiálů, a pokud je už vlastníte, budete je moci i za dalších dvacet let vytáhnout z šatníku.

Skandinávský styl, který zdatně reprezentuje Dánsko, Švédsko, Norsko, Finsko či Island, se vyznačuje jednoduchostí, předem danými vzory a uklidňujícími barvami: béžovou, krémovou a bílou. To je i pramen, z něhož čerpá trend domácí pohodičky, které se na severu říká hygge.

Představujete si také, jak ve svetříku s jelenem zalehnete doma na gauči, dáte si horký čaj, natáhnete teplé ponožky a jste absolutně spokojená? Obecně má tato móda jediné pravidlo, musíte se v ní cítit příjemně.

Severská móda: kromě vzorů platí jediné, musíte se v ní cítit dobře

Dobře, to je to nejdůležitější, ale seversky laděné svetry jsou kromě toho i funkční a praktické – neprofouknou, nezmrznete v nich, jsou dost dlouhé a obvykle i oversized, přičemž ale nepopírají ženskost.

In jsou též čepice, šály a rukavice se vzory z mrazivého severu, letos se hodně objevují i pletené kalhoty, další aspekt severské módy, takové, které připomínají staré dobré kamaše, jen s rozšířením dole.

Povoleny jsou také tepláky nebo manšestrové kalhoty, k tomu se pak nosí nadčasové kabáty bez zbytečných příkras, ideálně přímo od severských tvůrců. Jejich počiny se samozřejmě neomezují jen na úbory vhodné do zamrzlé krajiny, z dílen skandinávských módních návrhářů toho vychází mnohem víc, často jde o velmi elegantní kousky.

Tip pro vás

Definovat, jak přesně mají nebo nemají vypadat severské vzory, je obtížné – co země, to jiný styl. Existuje tedy víc druhů, ji z zapojují se do nich i další barvy, jako je černá, červená, oranžová, modrá či růžová, výsledný efekt by měl být ale vždy velmi decentní a umírněný.