• 01/09/2022
  • Podle wizewebsite
  • 453 Pohledy

Saúdská mravní policie upadá. Všechno se teď smí, stěžují si strážci<

Komise pro prosazování cti a prevenci neřesti neboli mutava se postupně odsouvá na druhou kolej od roku 2016. Přišla o „všechny své výsady a není jasné, co má teď dělat“, tvrdí sedmatřicetiletý Fajsal.

Na saúdské čistky dohlížel i Trump. Reformy jsou jen pozlátko, míní expert

Členové mravní policie byli kdysi vidět všude a byli obávaní.Měli zabránit nemorálnímu chování, pašování drog i alkoholu.

Tito muži měli po desetiletí právo zakročit proti ženám, které neměly náležitě oblečenou abáju, tedy černý dlouhý šat zahalující tělo. Pronásledovali i ty, kdo nerespektovali pravidlo oddělování lidí podle pohlaví.

Od roku 2017, kdy se stal korunním princem Muhammad bin Salmán, se pravidla nošení abáji rozvolnila, smíšené společnosti mužů a žen se bagatelizují a obchodníci už nemusejí mít v době modliteb zavřeno.

„Dřív se mluvilo o Komisi pro prosazování cti a prevenci neřesti, teď se mluví jen o Úřadu pro zajišťování zábavy,“ říká ironicky Fajsal o instituci, která vznikla v roce 2016 a která se zabývá organizováním festivalů a koncertů popové hudby.

Saúdská mravní policie upadá. Všechno se teď smí, stěžují si strážci

Jeho bývalý kolega Turkí je toho názoru, že morální policie „existuje jenom formálně“. „Už nemá právo zasáhnout ani trvat na změně nepatřičného chování,“ tvrdí Turkí. Ti, kdo u této instituce zůstávají, to dělají podle něj jen „kvůli penězům“.

14 fotografií

Lamá si vyšla s kolegyní zakouřit v centru Rijádu a agentů mutavy, kteří ji děsili v minulosti, už se nebojí. „Ještě před několika lety by nikoho nenapadlo kouřit na ulici. Zbili by nás obušky,“ říká Lamá, která má abáju rozevřenou, aby bylo vidět oblečení pod ní.

Mravní policisté z ulic zmizeli, tráví své dny v kancelářích a vymýšlejí kampaně na propagaci dobrých mravů a hygienických opatření. Zaměstnanců této islámské instituce ubylo a jednotka je izolovaná, potvrzuje jeden z představitelů pod podmínkou anonymity.

I mě chtěl nechat zabít, tvrdí saúdský exulant o korunním princi Muhammadovi

Mutava se chce reformovat a přizpůsobit době, v níž je v pětatřicetimilionové zemi více než polovina lidí mladších pětatřiceti let.

Její velitel Abdarrahmán Sanad v televizním rozhovoru loni přiznal, že někteří agenti zneužívali svého postavení a pracovali, aniž „měli jakoukoli zkušenost a kvalifikaci“. Prohlásil, že jednotka začne zaměstnávat i ženy.

Spisovatel Saúd Katíb považuje izolaci a omezování pravomocí mutavy za radikální změnu. Profesor politologie a odborník na oblast Perského zálivu z Paříže Stéphane Lacroix se domnívá, že království si ještě nemůže dovolit zcela se této instituce zbavit. Podle něj se v budoucnu mutava přeorientuje na jiné úkoly.

Politická represe v Saúdské Arábii však nadále pokračuje. Od Muhammadova nástupu k moci jí ještě přibylo, tvrdí ochránci lidských práv. Vláda pronásleduje všechny kritické hlasy, ty feministické nevyjímaje.