• 27/09/2022
  • Podle wizewebsite
  • 552 Pohledy

Superlockdown. V Číně je pod zámkem 13 milionů lidí, nakupovat smí obden<

Od 9. prosince bylo v Si-an evidováno celkem 143 případů nákazy. Minulý čtvrtek bylo v celé Číně nahlášeno 71 nových infekcí, ovšem z toho celých 63 právě v Si-anu. Rostoucí počet nakažených byl hlášen také v Chang-čou, desetimilionovém přístavním městě východní provincie Če-ťiang. Zde k takto radikální uzávěře zatím nepřistoupili. Oficiální místa neoznámila, kterou variantou koronaviru se diagnostikovaní pacienti nakazili.

Nejnovější zajímavosti ze světa covidu: pokuta, podvod a spermie

Podle nových předpisů nesmí obyvatelé Si-anu opustit město s výjimkou mimořádných okolností a na zvláštní povolení vydané úřady. Všechna pracoviště, která nejsou uznána jako pracoviště zajišťující základní životní potřeby, byla uzavřena a jejich zaměstnanci, pokud je to povoleno, musí pracovat z domova. Ven nakupovat smí pouze jedna osoba z domácnosti. Navíc to může dělat maximálně každý druhý den.

ON-LINE ke covidu čtěte ZDE

Superlockdown. V Číně je pod zámkem 13 milionů lidí, nakupovat smí obden

Omezení vstoupila v platnost den před Vánoci, v noci ze středy na čtvrtek. Zatím se neví, jak dlouho budou v platnosti. Oznámení o nových pravidlech bylo náhle ve středu večer zveřejněno na webových stránkách vládní tiskové agentury Nová Čína. Podle americké agentury AP po oznámení začali obyvatelé Si-anu na poslední chvíli hromadně nakupovat v místních obchodech a nákupní centra se plnila nekonečnými frontami až do konce otevírací doby.

Covid ze zahraničí

Čína, která byla na podzim roku 2019 kolébkou SARS-CoV-2, přísnou strategií uzavírání celých měst a provincií dostala pandemii během několika měsíců pod kontrolu. Od jara 2020 tam byla zaznamenána pouze lokální ohniska nákazy. Na rozdíl od mnoha jiných zemí, které se již smířily s faktem, že budou muset žít s nákazou roky, přijala východní velmoc politiku „Nula covidu!“ A dařilo se jí ji naplňovat.

Jenže 9. prosince dorazila do Číny varianta omikron. Byla detekována na letišti Tchien-ťin, což je patnáctimilionová centrálně řízená oblast na úrovni provincie na severu země nedaleko Pekingu. Jak informovala polská agentura PAP, jeho asymptomatickým nositelem byl polský občan, který přicestoval z Evropy. Omikron byl od té doby podle oficiálních vyjádření dosud detekován ve třech provinciích jedenapůlmiliardové země.

Unie nakoupit vakcíny zvládla, východní státy EU ale málo očkují

Již dříve se deltové variantě podařilo podobně prolomit protiepidemickou „hráz“ v provincii Kuang-tung. Podle vládních úředníků všechny nové potvrzené případy koronaviru pocházejí od cestujících ze zahraničí.

Čína už naočkovala přes 94 procent svého obyvatelstva, a to vlastními vakcínami Sinopharm a Sinovac. Za doslova pár týdnů – 4. února – pak mají odstartovat zimní olympijské hry v Pekingu. Nervozita komunistického vedení z infekčního narušení této globální sportovní události je podle agentur očividná.