• 06/03/2023
  • Podle wizewebsite
  • 454 Pohledy

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů<

Ještě v roce 2019 podle dat ČSÚ vygenerovaly tyto atrakce v rámci domácího turistického ruchu zhruba dvacet miliard na vstupném nebo půjčovném, přičemž hlavní sezona se podílela asi sedmi miliardami. Letos se tato částka může propadnout o celé dvě třetiny.

Pandemie totiž obměnila typ hostů v českých hotelech a penzionech a také změnila způsob, jakým si lidé vybírají dovolenou a jaké mají požadavky na volnočasové aktivity.

Za propadem zájmu o ně stojí především výrazné omezení incomingového ruchu a podle Exploria kvůli němu již nyní zanikla asi pětina atrakcí.

Celkový počet atrakcí, které přes sezonu neotevřou nebo přeruší svůj provoz, bude zhruba dvojnásobný. Důvodem je nejen nedostatek pracovních sil, ale také nedostatek snahy přilákat nové zájemce. Mnoho provozovatelů totiž dlouhodobě sázelo na trvalý automatický přísun návštěvníků a cílili výhradně na ty, kteří se už v lokalitě nacházeli. Jenže doba se změnila a s ní i a návyky hostů. Letáčky na hotelových recepcích už nestačí.

„Je třeba si uvědomit, že průměrní čeští provozovatelé atrakcí jsou velice konzervativní a málo agilní. Většina z nich nemá vlastní online prezentaci, nedokážou efektivně cílit na jiné zákazníky než ty, kteří už se v lokalitě nacházejí. Neumí dát vědět, jestli jejich atrakce vůbec funguje či jaká v ní platí omezení,” zmiňuje František Peterka z Exploria.

Lodičky, masáže, zoo i opera. Vyhladovělé hotely lákají své hosty

Více hostů, především rodin, bude letos svou dovolenou plánovat i na základě povědomí o volnočasových aktivitách v lokalitě. Jen se o nich nemají jak dozvědět. „Nikdo nechce přijet do města, kde za deště můžete s dětmi leda korzovat s deštníkem po parku,“ doplňuje Peterka.

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Za klíčové považuje propojení provozovatelů atrakcí přímo s hoteliéry pomocí online platforem, jako jsou například vyhledávače. Díky nim si mohou hosté najít v lokalitě nejen ubytování, ale rovnou si naplánovat i trávení volného času.

Většina provozovatelů jednotlivých regionů se také spojuje a vzájemně se propaguje, což se jeví jako nejjednodušší cesta.

Vzhůru k zániku

Co se týče zániku atrakcí a volnočasových aktivit, jsou nejviditelnější typražské. Zde by mohly skončit vyložené turistické „lapače“, proti nimž se v minulosti výrazným způsobem zvětšoval i odpor místních obyvatel nebo radnic. Z prvotních informací je zjevné, že mnoho z nich se k prvnímu červenci vůbec neotevře.

1. března 2021

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Podle odborníků patří k ohroženým druhům například soukromá muzea nacházející se na exponovaných turistických trasách. Ta lákají turisty, kteří nerozumějí lokálním kulturním kontextům a realitu mnohdy značně dezinterpretují. Nejčastěji jsou to „muzea“ zaměřená na české dějiny (komunismus, sametová revoluce), šokující exponáty (muzeum sexu či mučení).

O své stálé zákazníky přijdou i projížďky městem s komentářem, pivní lodě či agentury zprostředkující turistické či rozlučkové party (stag party).

„Zrovna toto je typ atrakcí, u nichž nám rozhodně nemusí být líto, pokud se s nimi nadobro rozloučíme,“ dodává Peterka.

Fotogalerie

7 fotografií

S velkými problémy se ovšem na druhé straně bude také potýkat kongresová a firemní zábava navázaná na firemní akce kongresových hotelů a teambuildingy (elektrokoloběžky, zorbing, paintball apod.). Ty momentálně neprobíhají anebo probíhají v zanedbatelné míře.

Nejvíce postiženými atrakcemi jsou také menší rodinná zařízení s nepravidelným provozem, nadšenecká muzea, zahradní atrakce i soukromé sbírky. Lidé mnohdy ani nezjistí, zda jsou po covidu již v provozu a nakonec se rozhodnou návštěvu odložit. Zde by provozovatelé měli zlepšit propagaci, ale také zajistit maximální informovanost směrem k turistům.

V letošní roce se zásadně trh s atrakcemi pročistí. To v konečném výsledku není špatně. „Mnohem radši budu za menší množství kvalitních atrakcí, díky nimž jsou hosté do dané lokality ochotni přijet,” dodává Peterka.