• 14/10/2022
  • Podle wizewebsite
  • 524 Pohledy

Rybník na Ratajích bude stát více než 20 milionů korun, město čeká na dotaci | iHLINSKO.cz<

Výstavbu rybníka na Ratajích řeší hlinecký rybářský spolek s vedením města již několik desítek let. V minulosti stavba ztroskotala na posudku ochranářů, kteří v lokalitě připravovaného rybníka nalezli chráněnou rostlinu. Po vyjednání dohody mezi rybáři a ochranáři se dosud nepodařilo nalézt financování pro nový rybník určený pro rybolov. Cena rybníka je odhadována na více než 20 milionů korun, zbývá také vyřešit výkup pozemku v lokalitě stavby.

„Téma výstavby rybníka v Hlinsku jsme více otevřeli v roce 2019, kdy jsme začali mít problémy se sportovními vodami. Máme spoustu chovných rybníků a jako sportovní vodu využíváme Kameničky, Dlouhý, Vitanec a Cihelku. Měli jsme také Vortovou, kterou si za více peněz pronajalo od církve Rybářství Litomyšl. U rybníka Dlouhý máme nyní smlouvu pouze na rok, v Kameničkách je plánováno odbahnění, Cihelka je maximálně pro čtyři rybáře a Vitanec je pro 15 - 20 rybářů. V Hlinsku máme nyní 650 členů a stávající kapacita rybníků je pro nás totálně nedostačující,” sdělil David Horák z MO ČRS Hlinsko.

„S rybáři jsme se dohodli, že jakmile bude k dispozici vhodný dotační titul, město Hlinsko se pokusí připravit na výstavbu rybníka žádost o získání dotace. V současné době se připravují nové dotační programy a je předpoklad, že dotace pro zadržování vody v krajině se budou vypisovat pravděpodobně v druhé polovině příštího roku,” uvedl Miroslav Krčil, starosta Hlinska.

Rybník na Ratajích bude stát více než 20 milionů korun, město čeká na dotaci | iHLINSKO.cz

Vedení hlinecké radnice je již dohodnuto s vlastníkem pozemku v lokalitě plánovaného rybníka na odkoupení. K prodeji by mělo dojít ve chvíli, kdy se bude řešit samotná realizace nebo žádost o dotaci.

„Samozřejmě chápeme, že rybáři potřebují své zázemí pro výchovu mládeže a bylo by správné, aby děti nemusely nikam daleko dojíždět. Ale projekt výstavby rybníka, vzhledem k jeho finanční náročnosti, můžeme realizovat pouze s nějakou výraznou finanční podporou,” doplnil starosta Krčil.

Zdroj foto: MO ČRS Hlinsko