• 05/03/2023
  • Podle wizewebsite
  • 450 Pohledy

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?<

Zájemci o zcela neomezený tarif, který kromě neomezeného volání a neomezených minut obsahuje i co do objemu neomezenou spotřebu mobilních dat, musí počítat s poměrně výrazným příplatkem oproti ceně běžných neomezených tarifů s jasně definovaným datovým objemem. Zatímco v jejich případě se cena obvykle drží pod 700 korunami, měsíční paušál zcela neomezeného tarifu prakticky neklesá pod tisícikorunu.

Pod tuto hranici jej dosud stlačil pouze Vodafone. Jenže kvůli podmínce současného pořízení pevného internetu za minimálně 300 Kč se tarif Vodafone Neomezený pro 1 rázem dostal na úroveň konkurenčních nabídek. A co víc, kvůli vynucenému příplatku se stal vůbec nejdražším základním datově neomezeným tarifem pro jednotlivce. Nyní však operátor od této nevýhodné podmínky upustil a rázem pravděpodobně stojíme na prahu další mobilní revoluce.

Zcela neomezený tarif za 799 korun (Neomezený Super) je v současnosti bezkonkurenční nabídkou. Vodafone u aktuálně představené tarifní nabídky upustil od tíživého břemene v podobě dvouletého úvazku (více viz Revoluce v tarifech. Vodafone zlevnil a dává neomezená data).

Po téměř dvou letech tak následuje T-Mobile, který se k tomuto kroku odhodlal už v srpnu 2019. Pravdou je, že od loňského dubna, kdy vstoupila v platnost novela zákona o elektronických komunikacích, která výrazně omezila právo operátorů sankcionovat předčasné ukončení smlouvy (více viz Štve vás operátor? Ode dneška se ho zbavíte rychleji a zdarma), pozbývá úvazek na významu.

Ale zpět k datově neomezeným nabídkám. V případě O2 i T-Mobilu se zájemce o takový tarif pod tisícikorunu nedostane. U O2 musí počítat s měsíčním paušálem ve výši minimálně 1 099 Kč (tarif Neo Bronzový), u T-Mobilu s jen o trochu nižší částkou: základní tarif SD Neomezeně vyjde na 1 075 Kč. Už z toho je patrné, že nabídka Vodafonu nemá v současnosti konkurenci.

Datově neomezené tarify
OperátorNázev tarifuPřenosová rychlostNeomezené volání a SMSMěsíční paušálÚvazek
O2Neo Bronzový5 Mbit/sano1 099 Kčano
O2Neo Stříbrný20 Mbit/sano1 299 Kčano
O2Neo Zlatýneomezenáano1 599 Kčano
O2Neo Platinovýneomezenáano2 499 Kčano
T-MobileSD Neomezeně20 GB plnou rychlostí, poté 3 Mbit/sano1 075 Kčne
T-MobileHD Neomezeně50 GB plnou rychlostí, poté 5 Mbit/sano1 275 Kčne
T-MobileMAX Neomezeněneomezenáano1 575 Kčne
VodafoneNeomezený Basic (časově omezená nabídka)2 Mbit/sano599 Kčne
VodafoneNeomezený Super10 Mbit/sano799 Kčne
VodafoneNeomezený Premiumneomezenáano1 199 Kčne

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Vodafone za jen stokorunový příplatek oproti tarifu O2 Neo Bronzový nabízí tarif prostý jakéhokoli omezení v neprospěch zákazníka. Neomezený Premium za 1 199 korun nabídne zákazníkovi plnou přenosovou rychlost, kterou síť operátora v dané lokalitě dovoluje. V tomto případě se tedy ze strany operátora nekoná žádné umělé omezování maximální dostupné rychlosti.

Pokud si této přednosti chtějí dopřávat zákazníci O2, musí počítat s částkou minimálně 1 599 Kč (tarif Neo Zlatý), u T-Mobilu je datově neomezený tarif s možností surfovat plnou rychlostí (MAX Neomezeně) spojen s měsíčním paušálem ve výši 1 575 korun. V obou případech je to výrazně vyšší částka, než na kterou si tuto přednost aktuálně cení Vodafone.

Ten cenu datově neomezeného tarifu na omezenou dobu stlačuje pod hranici 600 korun. Během léta do nabídky zařazuje i tarif Neomezený Basic za pouhých 599 Kč (dostupný od 4. června výhradně přes webové stránky operátora, a to jen pro 5 000 zákazníků). Stejně jako u ostatních nižších tarifů s neomezenými daty napříč operátory je nutné počítat s omezením přenosové rychlosti. V tomto konkrétním případě rychlost dosahuje pouze 2 Mbit/s, tedy pětiny rychlosti standardního tarifu Neomezený Extra. Nízká rychlost je daní za extrémně levnou možnost, jak se zbavit starostí o svou měsíční datovou spotřebu.

Je zřejmé, že konkurence bude muset na novou tarifní nabídku Vodafonu zareagovat. Jeho tarif Neomezený Super je nejen výrazně levnější, ale nabízí i vyšší přenosovou rychlost, než jakou mohou surfovat zákazníci O2, respektive T-Mobilu po zkonzumování 20 GB s plnou rychlostí. O2 je navíc v současnosti jediným síťovým operátorem, který u svých tarifů trvá na úvazku. To neplatí jen při sloučení dvou a více služeb.