• 30/04/2022
  • Podle wizewebsite
  • 539 Pohledy

Máte rádi černou kávu, neslazený čaj a hořkou čokoládu? Nejspíš máte „kávový“ gen<

K oblibě kávy, jak již v minulosti naznačil tým pod vedením Cornelis z Feinberg School of Medicine na americké Northwestern University, může přispět „kávový“ gen. „Lidé s tímto genem zpracovávají kofein rychleji, stimulační efekty vyprchají dřív, a proto potřebují pít kávu častěji,“ říká vědkyně. „Tím by se vysvětlilo, proč někteří můžou vypít relativně hodně kávy v porovnání s někým, kdo je po kávě nervózní nebo úzkostlivý.“

V nejnovější studii,publikované v časopise Nature Scientific Reports, Cornelis ve své analýze vyčlenila lidi, kteří pijí černou kávu, a ty, kteří upřednostňují mléko a cukr. Podle níjedinci s kávovým genem preferují nejen trpkou kávu, ale také neslazený čaja hořkoučokoládu oproti té mléčné.

Výzkumnicea její tým se ale domnívají, že preference těchto lidí nemá nic společného s chutí samotného nápoje. Místo toho ale přišli s tím, že konzumenti kávy mají radši černou kávu nebo čaj kvůli tomu, že si hořkou chuť asociují s povzbuzením duševní bdělosti, po kterém touží díky kofeinu.

Máte rádi černou kávu, neslazený čaj a hořkou čokoládu? Nejspíš máte „kávový“ gen

Totéž podle Cornelis platí i pro upřednostňování hořké čokolády před mléčnou. „Když si představí kofein, vybaví se jim hořká chuť, a proto si vychutnávají i hořkou čokoládu,“vysvětluje. „Je možné, že tito lidé jsou prostě velmi citliví na účinky kofeinu a toto naučené chování mají i u jiných hořkých potravin.“

Podleodbornice se budoucí studie pokusí zabývat genetickou preferencí dalších hořkých potravin, „které jsou obecně spojovány s větším množstvím zdraví prospěšných látek“.

Podívejte se taky na Když je dobrý interiér, je idobré kafe. Okavárnách skavárníkem a architektkami.