• 19/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 373 Pohledy

Hurá! Vyrážíme na kola - Babyweb.cz<

Možnosti sportování se novopečeným rodičům s narozením miminka skutečně radikálně sníží. Cyklistické výlety lze ovšem podnikat i s úplně malými miminky. Stačí jen mít (popř. si vypůjčit v půjčovně) speciální vozík, který lze za kolo napojit a vézt v něm, podobně jako v kočárku, vaše děťátko. Tyto vozíky jsou totiž vybavené zvláštní novorozeneckou vložkou, která je vhodná pro pohodlné uložení miminka od narození až do půl roku, později se obejdete bez ní. Pro větší bezpečnost je většina vozíků opatřena také reflexní vlaječkou. Přesto nelze říci, že jsou tyto cyklistické vozíky úplně bez rizika.

„Vozík jsme využili, až když se nám narodilo druhé dítě. Starší syn jel se mnou v sedačce a manžel měl za kolem napojený vozík, kde spinkalo miminko. Upřímně ale musím říct, že jako mámě mi připadala cyklosedačka mnohem bezpečnější, a vlastně jsem si výlet na kole s vozíkem nikdy příliš neužila. Měla jsem různé obavy – aby ho nesrazilo náhodně projíždějící auto, jestli miminku není příliš horko nebo se na něj nepráší apod. Na přírodních cestách to navíc pěkně drncalo,“ říká pětatřicetiletá maminka Bára.

Děti ve věku kolem 18 měsíců lze na kole již vozit v sedačce, která je umístěná za sedákem rodiče, popř. před ním. Podle odborníků je vhodnější sedačka za zády rodiče, přestože děti mají zhoršený výhled. Je to však bezpečnější a pro šlapajícího také pohodlnější.

Většinu cyklistických sedaček lze umístit téměř na jakékoliv kolo speciálním adaptérem. Některé mají dokonce možnost polohování opěradla, takže děťátko může v klidu i spinkat.

Pro větší přehlednost přinášíme srovnání všech tří možností převážení malých dětí – cyklovozíku, sedačky na kole před rodičem a sedačky za rodičem:

Sedačka upevněná vpředu

Bez přilby se nejezdí!

Hurá! Vyrážíme na kola - Babyweb.cz

Ze zákona musí mít přilbu na hlavě každý cyklista mladší 18 let včetně dítěte v cyklosedačce.

Při její koupi dbejte na to, aby byla:

Sedačka upevněná vzadu

Přívěsný vozík za kolo (tzv. croozer)

Na odrážedle se dítě učí rovnováze

Oslaví brzy váš mrňousek své druhé narozeniny? Pak můžete začít koketovat s myšlenkou, že si vychováte malého cyklistu, který bude na výletech sám šlapat do pedálů. Čím začít? Pořiďte mu odrážedlo!

V době, kdy byla na trhu pouze dětská kola s přídavnými kolečky, napadlo jednoho tatínka odmontovat pedály a kliky a první „odrážedlo“ pro nejmenší bylo na světě. Tento stále oblíbenější dětský dopravní „prostředek“ má jednu velkou výhodu, a proto byste jej při učení jízdy na kole neměli přeskočit. Dítě se na něm totiž naučí rovnováze, manévrovat s řidítky i brzdit. Přechod na klasické kolo pak může být naprosto bezproblémový a není výjimkou, že některé šikovnější děti pak dokážou jezdit na kole již od prvního dne samy.

Na co si dát při výběru odrážedla pozor:

  1. Rám konstrukce by měl být dostatečně bytelný a pevný. Nezáleží na tom, zda bude z kovu, plastu nebo ze dřeva, ale měl by vydržet i hrubší zacházení.
  2. Horní rámová trubka by měla být relativně nízko, aby v případě, že dítě zastaví a stoupne si, zůstával mezi rámem a rozkrokem dítěte prostor.
  3. Odrážedlo musí být lehké. Počítejte s tím, že minimálně třetinu času pobytu venku ponesete odrážedlo v ruce vy – rodiče. Navíc se na lehkém, ale přesto robustním odrážedle dítěti lépe pojede a snadněji udrží rovnováhu.
  4. Zkontrolujte výšku sedáku a možnost jeho nastavení. Jinak se vám může stát, že na dárek, který jste v dobré víře svému dítěti darovali, bude moct usednout až za několik měsíců.
  5. A pozor – brzda je v případě odrážedla spíše na škodu!

Kupujeme první kolo: S kolečky, nebo bez?

Kolik kilometrů zvládne dítě ujet?

Jakmile zvládne dítě jízdu na odrážedle, můžete vyzkoušet kolo. Pro menší děti zvolte kolo ještě s postranními kolečky, které dítěti pomáhají udržovat balanc. Šikovnější „odchovanci“ odrážedel ale možná ani kolečka potřebovat nebudou. Přídavná kolečka totiž pomohou s udržením rovnováhy, ale kolo je díky nim zase těžší, což může být především pro slabší děti spíše demotivující.

Základním kritériem při výběru kola je bezpečnost, proto vybírejte důkladně a mezi kvalitními modely. Důležitá je především správná velikost kola. „Kolo jsme naší Barunce pořídili k jejím třetím narozeninám a ona si jej od první chvíle zamilovala. Stačilo pár dní, kdy jsme jí pomáhali s rovnováhou tím, že jsme ji při jízdě přidržovali zezadu za sedačku kola, ale postupně byla stále jistější a jistější, až nám jednoho dne zkrátka‚ ujela‛, a od té doby jezdí sama,“ popisuje proces učení na kole maminka Tereza.

Pokud si dítě na kole ještě není úplně jisté, mělo by spolehlivě dosáhnout nohama na zem. Určitě nekupujte kolo bez předchozího vyzkoušení. Dalším podstatným prvkem je možnost seřízení brzd, zejména na možnost přiblížení brzdy řídítkům pro krátké dětské prstíky. Ostatní kritéria jsou velmi podobná těm, která platí i u odrážedel. Nejlépe však uděláte, pokud při koupi kola zajdete do specializovaného obchodu, kde vám s výběrem poradí odborníci.

Při prvních výletech na kole se může hodit také závěsná (tažná) tyč – upevňuje se na sedlovku kola dospělého a k hlavové trubce kola dítěte. Výhodou je to, že tyč lze kdykoli odpojit a zase připojit, malý cyklista tedy může střídat aktivní šlapání s odpočinkovou fází, kdy se nechá rodičem vézt.