• 04/04/2023
  • Podle wizewebsite
  • 355 Pohledy

Vražda v přímém přenosu před očima dětí? | iDobryDen<

Foto: ČSFD_NetflixSlovácko Volný čas 16 / 11 / 2021

Všímejte si, co vaše děti na internetu sledují, zvedají varovně prst psychologové, pedagogové a lékaři, již léčí následky nejrůznějších poruch, bloků a strachů, které dětem v mnoha případech způsobil televizní, filmový a herní průmysl. Na varování reaguje bohužel jen zlomek rodičů, přičemž se neustále zvedá hranice agresivity u dětí a mladistvých. Varovně se také zvedá křivka počtů dětských pacientů s psychickými obtížemi.

Přímé příběhy ze života…

Na dětském hřišti jsem sledovala podivnou zábavu tří prvňáčků. Hráli „cukr, káva, limonáda“. Toho, co prohrál, se snažili na průlezce „jakoby oběsit za tkaničku z batůžku“. Poté, co jsem v šoku přiběhla zasáhnout, mi s andělským výrazem řekli, že si hrají „hru na oliheň“, co sledovali před chvílí na mobilu. To mě přišlo naprosto šílené!

Za dva dny si mi stěžovala kamarádka, že se její třináctiletá dcera na základě hloupých řečí ve třídě a sledování reality show Love Island zbláznila a úplně přestala jíst. I komunikovat s rodiči. Přestala chodit do kroužků, uzavřela se ve svém světě. Jen neustále cvičí a počítá kalorie. Umínila si, že bude vypadat jako účinkující v reality show. Vůbec si s ní nevědí rady, i když do té doby neměli s výchovou sebemenší problém - jejich dcera byla normální živelná a společenská holka. K psychologovi nechce, a pokud prý ji k němu dostrkají, stejně bude mlčet…

Hra na oliheň je pro malé děti nebezpečná

Novým seriálovým fenoménem je jihokorejská Hra na oliheň (Squid Game), která se zařadila mezi nejsledovanější „netflixovské“ počiny. Dětské hry jako je „cukr, káva, limonáda, cvrnkání kuliček a přetahování lanem končí týráním a brutálním vražděním životních odpadlíků zamotaných do spirály dluhů. Za vidinou výhry se přihlásili do soutěže, aniž by tušili, že jde o holý život.

Je to sice fiktivní svět, ale pozná prvňáček, že je smrt a stříkající krev při prohře v dětské soutěži jen sehraná? Nebude mít trauma na celý život?

Vražda v přímém přenosu před očima dětí? | iDobryDen

Seriál je sice doporučen pro diváky 16+, ale jeho spuštění nemá žádná omezení, na internetu je volně k dispozici. Vlastní verze „olihní“ se objevují také na oblíbené platformě TikToku, čímž se zvyšuje zájem i popularita. Děti si můžou pustit trailer, jeden díl, či zhlédnout celou sérii naráz, aniž to rodič tuší. „Děje se to často o samotě, bez adekvátní sociální zpětné vazby, brutalita a násilí je pouze konzumováno. Většina dětí současně nemá potřebu s rodičem následně sdílet, co viděly a co to v nich vyvolalo. A právě kombinace těchto skutečností může být nebezpečná a citově zraňující. Čím je dítě mladší, tak v hlubší podobě,“ upozorňuje psycholožka Radana Večeřová.

RADA: "Zkontrolujte nastavení rodičovských zámků a obdobných kontrol u svých účtů na streamovacích platformách, ale vyhněte se přímým zákazům a restrikcím. „Tím seriál jen zatraktivníte a v dítěti posílíte nechuť s vámi o svých pocitech mluvit. Investujte energii do zájmu dozvědět se víc,“ doporučuje Radana Večeřová.

Vyberte vhodný čas a místo, tedy dobu, kdy vás dítě bude "chtít" poslouchat. Například večer, když si s dítětem povídáte, zkuste nenápadně zabrousit na ožehavé téma. „O seriálu už jsi slyšel/a? Chtěl/a bys ho vidět? Proč? Je v něm nějaký hrdina? Záporák? Byl by dobrý nápad uspořádat něco podobného i ve skutečnosti? Proč ano? Proč ne? Kdyby ses přihlásil/a, kdo by ti fandil?, ...,“ nabízí otázky psycholožka Radana Večeřová.

Vzroste po reality Love Island počet anorektiků a bulimiků?

Reality Love Island nabízí pohled na vyumělkovanou skupinu mladých lidí z Česko-Slovenska, kteří ve vile na Kanárských ostrovech pod dohledem televizních kamer bojují o výhru a hledají lásku svého života.

Někomu se reality show líbí, jiný se pohoršuje nad sexistickým podtextem vysílaným při opakování v pravé poledne, další odsuzuje plytkou a povrchní zábavu hloupých lidí, které zajímá jen vlastní tělo a ego.

Ale co mladé dívky a chlapci, kteří berou vzhled účinkujících jako normu, jak mají vypadat a jak se chovat? Kdo jim vysvětlí, že je to úplně mimo normální, obyčejný svět? Kolik bulimiků a anorektiků v ordinacích přibude?

RADA: „Pokud je z pořadu vaše dítě unešené, podívejte se na některý díl s ním. Udělejte si popcorn a šlápněte si na jazyk stran hodnocení plytkých rozhovorů nebo zoufalého děje,“ radí psycholožka Večeřová, která nabízí, jak k mladistvému přistupovat. „Komentujte momenty, kterých je dobré si všímat, např.: Tohle ho muselo mrzet… Teď se asi cítí hloupě a nikdo se jí nezastane… Tahle holka by byla i bez make-upu nádherná! To bylo odvážné, ale docela necitlivé, že? Přijde mi legrační, jak často kontrolují, jestli jsou dokonalí, ale rozumím jim, že se chtějí líbit. Jak bys v podobné situaci reagoval/a ty? Vadilo by ti chování téhle holky? Proč? atd."

Naše děti ve spárech hlupáků

Jako by se roztrhl pytel s produkcí, která neobohacuje, nevychovává a už vůbec neposunuje diváky k příjemnému nebo alespoň zajímavému prožitku. Sledovanost nejrůznějších braků pak vytváří vzorek naší pohodlné a znuděné společnosti, která se všemožnými způsoby snaží ukojit potřebu „zabavit se“.

Pokud nejrůznější „ulítlé“ reality show sledují dospělí, je to jejich věc. Ale podíval se někdo na dopady takových produkcí na naše děti? Kdo pomůže rozeznat, co je virtuální nebo televizní brak?

RADA: Podporujte u nich zájem o čtení. „Zařiďte jim průkaz čtenáře, poproste knihovnici o doporučení vhodných titulů. Zavrtejte se s nimi každý večer na chvíli pod peřinu a střídejte se ve čtení kapitol. Kdo čte knížky, ten přemýšlí. A kdo je zvyklý přemýšlet, ten si v budoucnu dokáže srovnat, u čeho trávit čas a čemu energii nevěnovat,“ uzavírá psycholožka Radana Večeřová.

autor: Iva PaškováFacebookTwitterGoogle Plus