• 08/06/2022
  • Podle wizewebsite
  • 555 Pohledy

Hlen ve stolici není radno podceňovat. Na vině může být strava i závažné onemocnění<

8.7.2021/Barbora Košňarová/ Články/ 0 komentářů

Ačkoliv se pravidelná kontrola stolice může některým lidem zdát nepříjemná, neměli byste ji podceňovat. Její vzhled, struktura a zápach totiž může hodně prozradit o aktuálním zdravotním stavu pacienta a zároveň upozornit na rozvoj zdravotních obtíží nebo dokonce na závažné probíhající onemocnění. Prozradíme, jaké příčiny má hlenovitá stolice a co signalizuje hlen ve stolici u kojence.

Normální stolice

Vylučování odpadních látek představuje jednu ze základních a životně důležitých funkcí lidského těla. Za normální přitom lékaři považují stolici, která má hnědou barvu, válcovitý tvar, lehký zápach a konzistenci, kterou je možné připodobnit třeba k zubní pastě. Všechny tyto faktory se ovšem mohou lišit v závislosti na aktuálním stavu trávicí soustavy a na zdraví konkrétního pacienta.

Konzistence a barva stolice ovšem závisí také na tom, co člověk předchozí den snědl a vypil. Krátkodobé změny proto nemusí znamenat nic špatného, zejména když se vše během několika návštěv toalety opět vrátí do normálu. Pokud ovšem změna barvy, struktury nebo zápachu přetrvává delší dobu, může být následkem zdravotních obtíží, které není radno nechat bez povšimnutí.

Různé abnormality:

Hlen ve stolici

Hlen představuje jeden z přirozených produktů lidského těla, který je důležitý pro jeho správné fungování. Tento sekret se objevuje například jako výstelka dutiny nosní a tkáně jeho produkcí zajišťují ochranu úst, krku, nosu, vedlejších nosních dutin, trávicí trubice, plic nebo střev. Za normálních okolností přitom mívá průhlednou barvu, ale v případě nemoci se odstín často mění.

Pokud jste objevili hleny ve stolici, nemusíte se hned znepokojovat. V žádném případě to totiž není ojedinělý jev, protože určité množství hlenovitých látek se ve střevě tvoří i za normálních okolností. Jednou za čas se proto hlenovitá stolice objeví u každého z nás, a to bez ohledu na pohlaví a věk.Že je něco v nepořádku, napoví spíše zvýšené množství stolice s hlenem a přítomnost doprovodných symptomů.

A jak vypadá hlen ve stolici? Jedná se o hustou a poměrně hladkou látku, která bývá přítomná na povrchu stolice, připomíná jakýkoliv jiný hlen, který produkují sliznice lidského těla, a může mít různé zbarvení (od průhledné přes bílou až po žlutou či zelenou barvu). V menší míře je hlenovitá stolice poměrně běžná, pokud ovšem obsahuje i krev a hnis nebo podivně zapáchá, je čas navštívit lékaře.

Hlenovitá stolice: příčiny

Malá vrstva hlenu, která tvoří výstelku tlustého střeva, usnadňuje vyprazdňování a občasná přítomnost malého množství hlenu ve stolici je zcela normální. Na vině přitom může být třeba zvýšená konzumace mléčných výrobků, které dokáží barvu stolice krátkodobě pozměnit. Průhledný, bílý nebo žlutý hlen ve stolici nicméně bývá u zdravých pacientů okem nezachytitelný či zcela ojedinělý.

Přítomnost hlenu ve stolici může být způsobena také střevními parazity, jako je tasemnice nebo roup dětský, jejichž vajíčka hlenovitý sekret výrazně připomínají. Hlenovitá stolice pak často souvisí také s nedostatkem tekutin, se zácpou nebo se zvýšeným výskytem bakterií tenkého střeva, kdy pacient může zaznamenat zhoršení potíží po konzumaci cukru v jakékoliv formě (bílý cukr, chléb, těstoviny…).

Aby toho nebylo málo, na vině bývají také potravinové alergie a intolerance, konkrétně pak alergie na ořechy, celiakie (nesnášenlivost lepku) nebo intolerance laktózy. Konzumace některých potravin pak u pacientů vyvolává celou řadu nepříjemných příznaků včetně přítomnosti hlenu ve stolici.

V případě, že se ve stolici začne objevovat velké množství hlenu, pacient pociťuje řadu nepříjemných doprovodných příznaků nebo dokonce zaznamená krev a hlen ve stolici, je načase okamžitě vyhledat lékaře, který provede potřebná vyšetření. Tyto komplikace totiž mohou souviset s rozvojem méně či více závažných onemocnění, která by mohla pacienty dokonce ohrozit na životě.

Pokud jde o žlutý hlen ve stolici, ten může být také známkou rychlého přechodu jídla trávicí traktem (například u pacientů s gastroezofageálním refluxem). Dále může být na vině:

Hlen ve stolici není radno podceňovat. Na vině může být strava i závažné onemocnění

Objeví-li se zelený hlen ve stolici, lékaři také rozeznávají celou řadu možných příčin. Jednou z nich je konzumace potravin bohatých na chlorofyl, jako je špenát, listová zelenina či brokolice. Jestliže se však tato látka ve stolici objevuje opakovaně a dlouhodobě, jedná se pravděpodobně o příznak nějakých zdravotních obtíží. Sem patří především:

Nespecifické střevní záněty

Za přítomnost hlenu ve stolici bývají nejčastěji zodpovědné nespecifické záněty střevní sliznice. Ty samy o sobě nejsou zase až tak nebezpečné, ale způsobují nepříjemné podráždění sliznice, což vede k rozvoji mnoha různých zdravotních komplikací. Mezi typické projevy patří bolesti břicha, úbytek na váze a přítomnost hlenu ve stolici, který se někdy dokonce mísí s krví.

Jedním z daných zánětů je Crohnova choroba, kterou lékaři označují také jako regionální enteritida. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy pacientův organismus napadá vlastní buňky. Postižena může být kterákoliv část trávicího ústrojí od ústní dutiny přes tenké střevo až po konečník. Příčiny tohoto onemocnění přitom nejsou prozatím zcela známé, ale mezi rizikové faktory patří stres, kouření, nezdravá strava a genetické predispozice.

Dalším z možných problémů je ulcerózní kolitida (idiopatická proktokolitida), což je autoimunitní typ zánětu trávicí trubice. Obvykle začíná postižením konečníku a následně se šíří také v celém tlustém střevě, kde poškozuje sliznici a způsobuje vznik vředů, které mohou vylučovat krev a hnis. Na rozvoji tohoto onemocnění se pravděpodobně podílí více faktorů, přičemž typické příznaky zahrnují bolesti břicha, průjem, křeče, celkovou slabost, ztrátu chuti k jídlu nebo krvavý hlen ve stolici.

Syndrom dráždivého střeva

Mezi nejčastější příčiny, které mohou mít na svědomí hlen ve stolici, patří syndrom dráždivého střeva známý také jako syndrom dráždivého tračníku (IBS). Jedná se o nepříjemné onemocnění tlustého střeva, které postihuje zhruba 20 % populace (především pacienty v produktivním věku) a o něco častěji trápí ženy.

Projevuje se nutkavou a opakovanou potřebou vyprázdnit se, což doprovází také bolesti a křeče v břiše, plynatost, zácpa, průjem nebo právě nadměrná produkce střevního hlenu. U pacientů by se nicméně neměly objevovat žádné další varovné příznaky, jako je krev ve stolici, výrazný váhový úbytek nebo třeba vysoká horečka.

Infekční onemocnění střev

Nález hlenu ve stolici může mít na svědomí také celá řada infekcí, které postihují střevní sliznici. Většinou se jedná o choroby bakteriálního původu, přičemž nejčastěji se tyto obtíže vyskytují při nákaze úplavicí, kampylobakterem či salmonelou.

Hemoroidy

Přítomnost hlenu ve stolici často doprovází také hemoroidální onemocnění. V tomto případě je na vině rozšíření a zduření cévních pletenců v oblasti konečníku a řitního otvorů, což u pacientů vyvolává celou řadu nepříjemných obtíží. Kromě zvýšené produkce hlenu to může být také krvácení z konečníku, pocit přítomnosti cizího tělesa nebo třeba úporné svědění a pacienti pozorují také krvavý hlen ve stolici při průjmu.

Anální fisury a rektální vředy

Ačkoliv normální pohyby střev neprodukují velké množství hlenu, situace se může rychle změnit vlivem přítomnost análních trhlin a vředů ve sliznici konečníku. Jedná se o nepříjemné komplikace, které doprovází značná bolestivost v dané oblasti, ale také nepříjemné svědění, hlenovitá stolice a krvácení z konečníku.

Rakovina tlustého střeva a konečníku

Hlen ve stolici může být současně s dalšími projevy jedním z charakteristických příznaků kolorektálního karcinomu, což je druhé nejčastěji diagnostikované onkologické onemocnění na světě. Střevní nádor svým růstem dráždí sliznici, která na tuto situaci reaguje navýšením sekrece hlenu. Kromě toho symptomy zahrnují střídání průjmu a zácpy, tlak ve střevech, neúmyslnou ztráta tělesné hmotnosti, pocit špatného vyprázdnění střeva či odchod stolice v úzkém proužku.

Doprovodné příznaky

Opakovaná či dlouhodobá přítomnost hlenu ve stolici je signálem, že by měl pacient pro jistotu vyhledat svého ošetřujícího lékaře a poradit se s ním o dalším postupu. Že je něco v nepořádku, signalizují také obtíže, které se objevují společně s výše popsaným problémem. Mezi příznaky, které hlen ve stolici mohou doprovázet, patří:

Ačkoliv přítomnost hlenu ve stolici spolu s rozvojem dalších zdravotních komplikací nemusí znamenat žádný velký problém, v některých případech může být pacient dokonce ohrožen na životě. Co nejrychleji byste proto měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se objeví výraznější krvácení z konečníku, vysoká horečka nebo hnis ve stolici.

Mezi další obtíže, které byste rozhodně neměli podceňovat, se pak řadí tuhost břicha, rektální nebo anální bolesti, zvracení krve, tachykardie (zrychlená srdeční činnost) a změna chování nebo duševního stavu (celková zmatenost, halucinace a bludy). Kromě toho je třeba všímat si také jakýchkoliv proměn stavu pacientova vědomí a bdělosti, jako jsou poruchy vnímání či omdlévání.

Diagnostika

Pokud pacient zaznamená přítomnost hlenu ve stolici, je namístě provést kompletní vyšetření jeho stolice. Nejprve by měl pacient lékaři objasnit přesný charakter obtíží (konzistence, barva, tvar a zápach stolice, barva a konzistence hlenu, případné krvácení) a zároveň popsat veškeré doprovodné příznaky, které v poslední době zaznamenal.

Při podezření na infekci je nutné provést kultivační vyšetření ze vzorku stolice, které odhalí přítomnost bakterií či parazitů, ale i některá onemocnění. Mezi další prováděné testy patří laboratorní vyšetření krve, kolonoskopie (prohlídka tlustého střeva pomocí sondy), endoskopie, rentgen břicha, ultrazvukové vyšetření či CT vyšetření.

Hlen ve stolici: léčba

Léčba obtíží se samozřejmě odvíjí od vyvolávající příčiny, jelikož různé zdravotní komplikace vyžadují také různé terapeutické metody. Při bakteriální infekci je na místě léčba pomocí antibiotik. Ta ovšem mohou zlikvidovat prospěšnou střevní mikroflóru, a proto se kombinují také s užíváním probiotik, která mikroorganismy do trávicího traktu opět doplní.

Pokud je na vině potravinová alergie či intolerance, vhodným způsobem léčby je změna životosprávy a trvalé vyřazení problematických potravin z jídelníčku. Crohnova choroba se obvykle řeší prostřednictvím léků (v akutní fázi antibiotika, v chronickém stádiu kortikosteroidy či imunosupresiva) a vhodné diety. Další možností je pak biologická léčba nebo chirurgický zákrok.

Léčba ulcerózní kolitidy se odvíjí hlavně od toho, v jaké fázi se onemocnění zrovna nachází. V akutním stádiu se lékaři soustředí na zvládnutí zánětu, v období remise se pacienti musí věnovat prevenci. Předepisují se léky ve formě tablet, čípků a klyzmat, důležitou roli hraje také speciální dieta a mezi další terapeutické možnosti patří stejně jako v případě Crohnovy choroby biologická a chirurgická léčba.

V případě obtíží, jako je zácpa nebo průjem, mohou pomoci probiotika. Pacienti s análními trhlinami a rektálními vředy mohou podstoupit chirurgický zákrok, který by jim měl ulevit od potíží. Hemoroidy se pak léčí pomocí konzervativních, semiinvazivních i chirurgických metod v závislosti na intenzitě obtíží, a pokud pacienta trápí syndrom dráždivého tračníku, terapie se soustředí na potlačení nepříjemných symptomů a dosažení dlouhodobé psychické i fyzické pohody pacienta.

Léčba rakoviny tlustého střeva a konečníku se vždy odvíjí od rozsahu onemocnění a stádia, v němž se podaří zachytit. Pomoci může chirurgické odstranění celého nádoru, následná chemoterapie a radioterapie nebo třeba biologická léčba, která podněcuje imunitní systém ke zničení zhoubné tkáně a brání tumoru v rozšíření do nepostižených částí těla.

Hlen ve stolici u dětí

Ačkoliv hlenovitá stolice u miminka nepředstavuje nic neobvyklého, některé rodiče může výrazně znepokojit. Na vině ovšem bývá například dětská rýma, jelikož miminka ještě neumí pořádně smrkat a značnou část rýmových hlenů proto spolykají. Hlen následně projde celým jejich trávicím traktem a je vyloučen společně se stolicí.

Hlen ve stolici kojence se může objevit také z důvodu špatné střevní mikroflóry, a to například v důsledku kvasinkové infekce, která se může rozvinout na základě podávání umělého mléka nebo po porodu císařským řezem. Problematický pak může být i přechod na nemléčné příkrmy, což způsobí změnu charakteru dětské stolice.

Zelená hlenovitá stolice u kojence pak souvisí především s prořezáváním mléčných zoubků. Pokud jde o krátkodobou záležitost a miminko netrápí žádné další doprovodné příznaky, není nutné se příliš znepokojovat. Zelená stolice s hlenem ovšem může být způsobena také konzumací většího množství na chlorofyl bohatých potravin (hrášek, brokolice, špenát, kapusta), a to nejen u dětí.

Výše zmíněné příčiny hlenu ve stolici ale samozřejmě neznamenají, že by v případě malých pacientů nemohly být na vině také závažnější zdravotní komplikace. Pokud se tedy objeví hlenovitá stolice miminka, jejíž přítomnost doprovázejí také další obtíže, nebo dokonce zaznamenáte krvavý hlen ve stolici u dětí, neváhejte kontaktovat lékaře a problém s ním konzultovat.

Zdroje: stefajir.cz, cs.medlicker.com, linkos.cz