• 12/02/2023
  • Podle wizewebsite
  • 337 Pohledy

Úžeh a úpal u dětí: V čem se liší, na co dávat pozor a jaká je první pomoc?<

K prázdninám kromě výletů, bezstarostné zábavy, dovolených a koupání bohužel neodmyslitelně patří typické letní nemoci. Mezi nejčastější z nich patří úpal a úžeh. Podle zkušeností lékařů nedokáží rodiče často rozpoznat, zda jde o první, nebo druhý případ. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak vznikají?

Video: Jak nebezpečný může být úpal?

Je to úžeh, nebo úpal?

„Úžeh typicky vzniká působením slunečních paprsků na oblast hlavy. Při úžehu bývá teplota těla normální nebo jen málo zvýšená. Doprovodnými příznaky při úžehu (v horizontu hodin) mohou být nevolnost, bolest hlavy nebo závrať. V horším případě se mohou projevit i křeče, zvracení a nízký krevní tlak. Úžeh je nepříjemný, ale méně závažný než úpal. Úpal vzniká v důsledku přehřátí organismu v horkém prostředí. To znamená, že nemusí nutně vzniknout z pobytu na slunci. Příčinou může být například pobyt v přehřátém autě, v horkém podkroví, velký fyzický výkon ve vedru, ale i přelet do teplých krajin s vysokou vlhkostí, jíž není náš organismus přizpůsoben. Úpal se projevuje vysokou teplotou (až nad 40 °C), zimnicí, bolestí hlavy, závratí, křečemi, zmateností a celkovým útlumem, který může dokonce přejít v kóma. Plně rozvinutý úpal je život ohrožující stav, při němž může v krajním případě dojít i k selhání organismu,“ objasňuje a přibližuje MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.

Zdraví

7 nejčastějších letních dětských nemocí. Pozor na úpal, zánět uší nebo „letní“ angínu

Vedro, vlhko, bez čepice

Největší nebezpečí hrozí při vysokých teplotách dětem a starším lidem, u nichž se úpal (či úžeh) vyvine nejsnáze. Je tomu tak i proto, že jejich termoregulační mechanismy nejsou účinné jako u zdravých dospělých. Když tedy nejste na vedro zvyklí a najednou přijedete k moři, kde je okolní teplota kolem čtyřicítky, málo pijete a hodně se namáháte, zdravotní potíže se dostaví snadno. Může k tomu dojít i v prostředí s vysokou vlhkostí (pozor na pobyt dětí u moře v oblastech s vysokou vlhkostí vzduchu). Úžeh obvykle vzniká ve spojitosti s úpalem, ale zde je přímo drážděn a poškozen mozek se svými obaly. Od úpalu se někdy může lišit také tím, že příznaky přicházejí s určitým zpožděním (v noci po denním slunění). Poněvadž se jedná o závažnou poruchu termoregulace, je jasné, že snadněji jsou postiženy děti, především kojenci, jejichž termoregulace sama o sobě není ještě dokonalá a dostatečná.

Jaká je první pomoc?

Co dělat a jak pomoci dítěti (stejně jako dospělému) v případě, že máte podezření na úpal nebo úžeh? „Při úžehu pacientovi ulevíme okamžitým přesunem do stínu a průběžným podáváním tekutin, v případě dětí nejlépe rehydratačním roztokem typu Kulíšek nebo Enhydrol. Pokud není k dispozici, tak postačí minerálka. Při úpalu je první pomocí chlazení postiženého umístěním do stínu, nejlépe do chladné místnosti, dále sprchování vlažnou vodou, přikládání sáčku s ledem a stejně jako při úžehu průběžné doplňování tekutin,“ uvádí MUDr. Bajová.

Zdraví

5 tipů, jak předcházet nemocem během letních prázdnin

Úžeh a úpal u dětí: V čem se liší, na co dávat pozor a jaká je první pomoc?

„Postiženého musíte co nejrychleji dopravit do chladnějšího prostředí, pokud možno větraného, a svléknout. Podle možností ho zabalte do studeného vlhkého prostěradla, na hlavu přikládejte studené obklady nebo omývejte chladnou vodou. Máte-li možnost, můžete osprchovat (vsedě). Pokračujete tak dlouho, dokud teplota neklesne pod 38 stupňů. Můžete podat antipyretikum a analgetikum,“ dodává praktický lékař MUDr. Petr Karger.

Na co dávat pozor?

Zdraví

Jak s dětmi ve zdraví přežít tropické teploty

Kdy volat lékaře?

Pokud se stav postiženého po ochlazení a podání tekutin žádným způsobem nelepší nebo se naopak nadále zhoršuje, tak je nutné ihned přivolat lékaře. Varovnými signály jsou obvykle další zvyšování teploty, zvracení, rychlá ztráta tekutin (dehydratace), křeče nebo změny v chování nemocného – blouznění, apatie, mdloby… Takto naléhavé případy patří do nemocnice, kde se nemocnému podávají infuze, případně léky ke zmírnění ostatních příznaků, to znamená léky proti křečím, bolesti a podobně.

Uleví i homeopatika

Úžeh i úpal hrozí dětem nejen při cestování, ale v podstatě na každém kroku.„Sluneční úžeh je vyvolán dlouhodobým vystavením slunečnímu záření a může vést až k popálení kůže, úpal je vyvolán delším pobytem v přetopeném prostoru, který je delší dobu vystaven přímému slunci (přehřátý), je bez kožních popálenin. Tyto příhody se objevují za etiologicky různých okolností, samozřejmě nejčastější příčinou jsou letní vedra a přímé vystavení slunci. Obtíže se ale mohou objevit i po procházce za horkého dne, v uzavřeném autě nebo nevětrané místnosti. Příznaky jsou pro oba stavy společné – překrvení hlavy, zimnice, teplota, nechutenství, zvracení, v pokročilejším stavu i mrákoty, blouznění, dehydratace až ztráta vědomí. Klinicky u kojence v dobrém zdravotním stavu se úpal projeví rychle – dítě zbledne, naříká, teplota vystoupí, může mít průjem nebo zvrací. I tyto stavy lze řešit vhodnými homeopatiky,“ říká MUDr. Věra Budková, praktická lékařka pro děti a dorost s dlouholetou praxí ve standardní medicíně, rozšířenou o alternativní možnosti léčby.

Léčba úpalu a úžehu

ACONITUM NAPELLUS – při prudkém nástupu překrvení, teploty následkem přehřátí sluncem anebo teplem, kůže je červená, suchá bez pocení. Člověk má intenzivní žízeň s chutí na velké množství studené vody, rychlý pulz, silné rozrušení, úzkostné stavy, strach ze smrti, v poloze vleže červený obličej, ve vzpřímené poloze je obličej bledý.

Dávkování: každých 15 minut v 9CH nebo 15CH ředění, při zlepšení postupně prodlužovat intervaly a vysazovat.

BELLADONNA – při prudké, rychle nastupující horečce, která může kolísat (39–41 °C), červený překrvený obličej zalitý potem, pulzující bolesti hlavy, přecitlivělost na světlo, hluk, otřesy, rychlý pulz, rozšířené zorničky.

Dávkování: je stejné jako u předchozího léku.

GLONOINUM – překrvení hlavy s návaly horka a pocitem „na prasknutí“, horký červený obličej, oči podlité, červené, vypouklé, pocit bušení a pulzování (spánkové tepny a krkavice), otupělý strnulý pohled, zlepšení v chládku a na čerstvém vzduchu, zlepšení studenými obklady.

Dávkování: stejné jako u předchozích homeopatik.

BRYONIA– svíravé, stlačující bolesti hlavy, zejména v úrovni čela, zhoršení nastává při sebemenším pohybu, zlepšení absolutní nehybností nebo širokým stlačením, silně se potí, má žízeň s chutí na velké množství studené vody.

Dávkování: stejné jako u předešlých léků.

GELSEMIUM – sluneční nebo tepelný úpal, intenzivní stlačující bolesti hlavy, zejména v zadní části, doprovázené poruchami vidění, bolesti očních bulev, adynamický horečnatý stav, třes, prostrace, otupělost, karmínově červený obličej, absence žízně.

APIS MELLIFICA – lék na úžeh, bolesti hlavy s prudkým nástupem, strnulostí a ospalostí, zlepšující se stisknutím hlavy oběma rukama, hojné pocení, absence žízně, obtíže se zlepšují chladem.

Dávkování: 15CH a 30CH každých 15 minut, vysadit postupně, až se stav bude zlepšovat.

Pobyt na slunci

Homeopatika lze použít i preventivně před sluněním, aspoň dva týdny předem.Lze užívat APIS MELLIFICA, BELLADONU nebo HYPERICUM PERFORATUM 15CH; pokud se problémy na kůži objevují v našich klimatických podmínkách, dáváme deset dní před pobytem na slunci 5 granulí jednou denně a během slunění 2x 5 granulí denně.

Galerie

Inspirace: Jaký opalovací krém vybrat pro sebe i děti? Galerie plná tipů

Děti

S dítětem v autě: Vychytávky, které zpříjemní cestu dětem i vám

Zdraví

Chraňte oči dětí před sluncem. Jak správně vybrat dětské sluneční brýle?