Mléko je trochu kontroverzní téma. Zatímco v minulosti na něj naše babičky nedaly dopustit, dnes někteří od jeho konzumace upouštějí – už jen z etického hlediska. „Mléko patří mláďatům svého druhu, ne lidem,“ ozývají se jeho odpůrci. Ať si o mléku myslíte cokoli, je dobré mít informace. Víte, jestli by vaše dítě mělo konzumovat odstředěné, nebo plnotučné?
Výsledky nové studie uveřejněné v odborném časopise The American Journal of Clinical Nutrition apelují na to, že děti, které pijí plnotučné mléko, mají paradoxně nižší BMI (v porovnání s těmi „na odstředěném“). Šokující, že? A to se studie zúčastnilo 2 700 ratolestí, rozhodně tak nejde o malý vzorek nějaké menší školky! Jak se to dá vysvětlit selským rozumem?
Existuje teorie, že odstředěné mléko s menším obsahem tuku tolik nezasytí, takže dětský organismus dostane signál o blížícím se hladu mnohem rychleji. Jenže v tu dobu už ratolest do sebe „nasouká“ pár kousků housky, rohlíku nebo sladkých věcí navíc.
„Děti, které pijí mléko s nižším obsahem tuku, ho v těle nemají nikterak méně, ale také netěží z vyšších úrovní vitaminu D, který se nachází v mléce polotučném,“ uvádí torontský pediatr Jonathon Maguire s tím, že někteří rodiče si mylně myslí, že zbaví dítě nadváhy odepřením odtučněných mléčných nápojů. Jenže to je omyl.
„S nízkotučným mlékem je to dvojí šlápnutí vedle,“ dodává odborník. No, možná trojí. Pokud se porovná ještě i chuť, plnotučná varianta z toho všeho taky vychází tak nějak líp. Každopádně záleží na vašem individuálním posouzení.
Co se týče pohledu na nezbytnost pití mléka jako takového, mnoho výživových poradců, včetně Margit Slimákové, zastává názor, že poté, co se zhruba roční dítě odstaví od mléka mateřského, nemusí být dokrmováno kravským mlékem. Zmíněná specialistka na zdravotní péči a výživu rovněž na svých stránkách uvádí, že bílkovinu jako takovou lze u dětí nahradit masem, zakysanými mléčnými výrobky nebo luštěninami.
Zobrazit celý článek >>