• 01/11/2022
  • Podle wizewebsite
  • 456 Pohledy

Zákaz spalovacích motorů nechceme. Green Deal je ale příležitost, říká pirátka Richterová<

Olga Richterová je pirátská místopředsedkyně a poslankyně, která se netají ambicí stát se po volbách novou ministryní práce a sociálních věcí. Myslí si, že by každý měl mít možnost žít jak chce a s kým chce, když nikomu neubližuje, stejnopohlavní páry jsou podle ní silně znevýhodněné. Zákaz spalovacích motorů by nepodpořila, samotný evropský Green Deal ale považuje za příležitost. Naše firmy jsou schopny se na to připravit, bude to nová éra. Máme to vnímat jako příležitost, říká Richterová.

Jak vnímáte možné spojenectví s koalicí Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) po volbách? Moc jiných možností, s kým případně sestavit vládu bez Andreje Babiše, vám nezbývá.

Jsou to sice lidé, se kterými se nějakým způsobem přetahujeme o voliče, ale současně jsou to naši jediní možní velcí koaliční partneři. Naučila jsem se o konkrétních tématech bavit víceméně s každým, kdo chce spolupracovat, bylo to vidět třeba na zavedení věkového limitu pro umisťování dětí do kojeneckých ústavů (společný návrh poslanců Pirátů, ANO, STAN, TOP 09 a lidovců – pozn. red). Samozřejmě, že je hodně věcí, na kterých se neshodneme, ale to bude otázka případného povolebního vyjednávání.

Pokud byste vyhráli volby, co byste dělali s aktuálními covidovými opatřeními?

Stále máme statisíce lidí z rizikových skupin, kteří nejsou naočkovaní, takže za nás by se mělo zlepšit úsilí státu do komunikace s těmito lidmi. Chceme taky, aby vláda měla jasný plán, co dělat, když se objeví nová problematická mutace. Pokud pandemie bude na ústupu, tak jsme pro uvolňování opatření a velmi lokální přístup. Přijde mi důležité, abychom zachovali předběžnou opatrnost teď okolo voleb, je to citlivé období. Loni před krajskými volbami to vláda výrazně podcenila. Za nás je důležité dodržování zásad právního státu a lokálnost opatření.

A co když tu s námi bude ta epidemie a mírné přírůstky nakažených stále? Budeme dál chodit v rouškách?

Já už dlouho říkám, že se budeme muset naučit s covidem žít. Samozřejmě přijde moment, kdy si musíme říct, že lidé z rizikových skupin měli dost příležitostí se ochránit. Nicméně tu předběžnou opatrnost, kterou já osobně hájím, navrhuji právě teď v předvolebním období zachovat. Jinak si myslím, že je dobré si uvědomit, že pak bude namístě vyhodnotit, jestli došlo s podzimem ve srovnání s minulým rokem k nějakému většímu zhoršení, nebo ne.

Pojďme k dalšímu tématu. Co říkáte na fakt, že česká státní správa má rekordní počty zaměstnanců, ale její efektivita rapidně klesá? Budete chtít ten problém řešit?

My chceme o čtvrtinu osekat byrokracii pro podnikatele. Chceme zjednodušit formuláře, chceme, aby byly propojené databáze a dotáhnout právo na digitální službu do klientsky vstřícné podoby. Ve finále to bude znamenat i zeštíhlení státu. Máme i konkrétní plán na akční jednotku antibyro, která bude spadat přímo pod premiéra, a bude vzájemně koordinovat práci mezi resorty, aby se ta byrokracie snížila za šest let o čtvrtinu, jako se to podařilo v Rakousku. To je za nás cesta. Jde o to prověřovat, jestli ta která administrativní zátěž a povinnost je opodstatněná. Chceme, aby se ověřovaly přínosy a náklady.

Zákaz spalovacích motorů nechceme. Green Deal je ale příležitost, říká pirátka Richterová

V programu máme udělat inventuru agend. Jde o to zrušit věci, co se dělat nemusejí, to je klíč. To potom bude znamenat možnost optimalizovat počty tabulkových míst. Když jsme to diskutovali se starosty tak často na obecních úřadech mohli udělat to, že když šel pracovník z určitého odboru do důchodu, tak se mohli zeptat ostatních: Hele, kdybychom plat tohohle člověka rozdělili do odměn, zvládli byste jeho agendu? A vždycky řekli, že zvládnou, což znamenalo úsporu pro úřad, protože na člověka jsou i další náklady než jen plat. A znamenalo to i větší motivaci pro ten odbor. Na tom je myslím vidět, že prostor pro optimalizaci je, akorát nechceme chaoticky škrtat plošně, ale chceme to podepřít daty a chceme, aby to šlo ruku v ruce s důkladnou a vstřícnou, dobře udělanou digitalizací.

S tím se pojí fakt, že se stále přidává státním zaměstnancům a úředníkům, ale mzdy v soukromé sféře takovým tempem nerostou, což se ukazuje jako problém.

Stát má mít dobře vyhodnocené, jakou agendu musí zvládnout, a tomu přizpůsobit počty zaměstnanců. Dneska není pořádně zohledněné, že nám někde objektivně chybějí policisté či hasiči a další klíčoví zaměstnanci. Kdyby nedošlo k tomu zvýšení platů učitelů, tak bychom čelili zásadnímu problému i ve vzdělávání. Za nás jsou školy prioritou, jsou klíčem k tomu, aby v budoucnu byli mladí lidé schopni se adaptovat na změněné podmínky. Být státní úředník má být stejně prestižní povolání jako učitel, to je dlouhodobý cíl. Chceme, aby učitelé a učitelky byli hrdí na tu práci, kterou dělají, poněvadž na jejich práci závisí schopnost modernizovat naši ekonomiku. S tím velice souvisí to, že i u lidí, kteří – jednoduše řečeno – dělají rukama, budou potřeba dovednosti, které jsou dneska spjaté spíš s bakalářským vysokoškolským studiem.

Jaký je váš názor na Green Deal? Podepsala byste evropskou zelenou dohodu tak, jak byla schválena?

My jsme pro soutěž inovací, takže nejsme pro zákaz aut se spalovacím motorem, máme to i výslovně v programu. Současně vidíme, že automobilky se stejně na přechod k elektromobilitě reálně připravují. Spousta věcí z toho jsou ale i příležitost. Jsme si vědomi toho, že nějaké návrhy, které směřují k uhlíkové neutralitě mohou mít sociální dopady, ale současně si myslíme, že naše firmy jsou schopny se na tu novou průmyslovou etapu připravit, bude to svým způsobem nová éra. Máme to vnímat jako příležitost, ale nebýt tak úplně radikální. Myslím si, že náš středový přístup je to, co je potřeba.

V programu máte bod „manželství pro všechny“, bez ohledu na sexuální orientaci. Podpořila byste vy osobně třeba i možnost legálního svazku více než dvou lidí, ať už ve formě registrovaného partnerství, nebo manželství?

Jde o narovnání práv pro všechny páry, v nichž za sebe oba chtějí přijmout odpovědnost. V současné době jsou stejnopohlavní páry silně znevýhodněny v mnoha oblastech. V přístupu k majetku, právním vztahům k dětem a také v nárocích v oblasti zákoníku práce a sociální politiky, registrovaní partneři nemají vdovský důchod ani další konkrétní výhody manželů. Jinak ať si každý žije po svém. Kulturní války nás nezajímají, každý ať je v takovém vztahu v jakém chce, a s kým chce, když nikomu neubližuje. Stát by neměl lidem mluvit do věcí, které jsou bytostně osobní.

Pokud vás podpoří dostatek lidí a stanete se ministryní, máte plán, jak do budoucna řešit starobní důchody, které jsou nejzásadnější položkou na výdajové stránce státního rozpočtu?

Chceme, aby důchody byly důstojné, ovšem také, aby systém byl i dlouhodobě udržitelný a přehledný. Ať i dnešní mladí mohou předvídat, jaké důchody je zhruba čekají. I proto jsme se zasadili o zákonnou valorizaci důchodů v roce 2019, která zvýšila důchody těm, kteří je mají nejnižší. Současně jsme napravili nespravedlnost s nestejným datem valorizace. Ve vládě bychom se nadále zasazovali o stanovení základního důchodu, který by měl po splnění podmínek zajistit všem účastníkům důchodového pojištění důstojný minimální důchod. Stejně tak je důležitá pozitivní motivace při penzi třeba ještě trochu pracovat. Chceme proto férově odměňovat ty, kteří svůj odchod do důchodu dobrovolně odkládají a přesluhují nebo zůstávají v práci i při pobírání důchodu. Předložili jsme k tomu už konkrétní návrh, který současná vláda odmítla. Ovšem klíčová stejně bude celková kondice naší ekonomiky, a to, abychom se stali mozkovnou – tedy zemí, kde mají výrobky a služby vysokou přidanou hodnotu a důchody tedy je z čeho zaplatit.

Jako Piráti se delší dobu netajíte tím, že byste rádi přispěli k navýšení veřejného rozpočtu zdaněním příjmů z kapitálového majetku, třeba z prodeje akcií či podílových listů, máte to i v programu. Podle názorů některých ekonomů by ale šlo o zdanění již několikrát zdaněného, protože hodnota akcií firem se odvíjí od již zdaněného zisku. Má ten návrh vaši podporu?

Odstranění nesystémových výjimek zdanění příjmů je součástí našeho koaličního programu. Nesouhlasíme s tím, aby byl zrovna tento typ příjmu osvobozen od daně, když všichni ostatní daně platit musí. Náš návrh z minulého roku počítal s osvobozením do částky 20 milionů korun ročně, aby se nedotkl rodinných firem nebo malých start-upů. Nicméně v našem programu přesné nastavení limitu pro osvobození není určeno a bude se o něm ještě diskutovat. Úplné vynětí daně z příjmů z prodeje cenných papírů již mnohé země před řadou let odmítly. Tuto daňovou nespravedlnost řešil v minulosti i prezident USA Ronald Reagan. Zvýšení mezní sazby daně z prodeje cenných papírů bylo mimo jiné součástí jeho daňového balíčku.