• 07/04/2023
  • Podle wizewebsite
  • 338 Pohledy

Prahou prošel průvod homosexuálů, kadeřnice v něm hledala zaměstnance<

Průvod vyrazil od sochy svatého Václava osmnáct minut po jedné hodině po poledni. Na Václavském náměstí ještě před pochodem kroužily růžové automobily ověšené balonky. K tomu hrála hudba. Průvod lidí v barevných převlecích a s transparenty v rukou prošel po trase Václavské náměstí, Můstek, ulice 28. října, Národní třída a most Legií.

"Průjezd alegorických vozů je povolen po celé trase, včetně průjezdu pěší zónou a Národní třídou v protisměru," informoval o omezeních pražský magistrát. Na akci dohlíží také policie, která hlídá pořádek a zároveň řídí dopravu.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

V průvodu se sešlo podle odhadu policie na deset tisíc lidí a složení davu bylo poměrně pestré. K pochodu homosexuálů se přidali například také lidé protestující proti odsouzení ruských punkerek Pussy Riot (o soudu s členkami skupiny čtěte zde). Objevilo se tu rovněž několik matek s transparenty, na kterých měly nápisy: Nejsme matky deviantů.

Prahou prošel průvod homosexuálů, kadeřnice v něm hledala zaměstnance

Pochodovali i zástupci Mladých sociálních demokratů, Strany zelených nebo strany Jiřího Paroubka Národní socialisté - Levice 21. století. Poněkud kuriózní je pak i účast Češky, která žije s manželem v Norsku, kde mají dva kadeřnické salony. Na Prague Pride hledá pomocí transparentu dva nové zaměstnance.

Průvod nešel v jednom šiku, spíše byl rozdělený do menších skupinek a trvalo tak déle, než jedním místem prošly čelo i konec pochodu. Ve srovnání s loňským ročníkem nejsou tak přísná bezpečnostní opatření, všiml si reportér iDNES.cz.

Jak se žije gayům v Česku? Zeptali jsme se na Gay Pride

Čelo pochodu dorazilo zhruba ve čtvrt na tři odpoledne do cíle na Střeleckém ostrově. Tady bude program pokračovat například hudebními vystoupeními - mezi účinkujícími by měla být Dara Rolins nebo skupina Toxique. V průběhu pochodu zadrželi a předvedli policisté kvůli přestupkům sedm lidí, podle mluvčího policie se zřejmě jednalo o odpůrce pochodu..

Ještě před polednem se na náměstí sešlo několik desítek odpůrců pochodu. Protest pořádala Akce D.O.S.T. Prezidentův vicekancléř Petr Hájek ho kritizoval jako náborovou akci homosexualismu (více čtěte zde).

Odpůrci se navezli také do primátora Bohuslava Svobody, který převzal nad akcí symbolickou záštitu. Stejné kritiky se dočkal Svoboda již loni. Tehdy řekl, že záštitu nad Prague Pride bere jako vyjádření tolerance a liberalismu.