• 31/01/2023
  • Podle wizewebsite
  • 386 Pohledy

Předmanželská smlouva neřeší jen váš majetek. Ochránit může i vašeho partnera<

14. červenec 2020Poradna

Předmanželská smlouva. Co všechno může obsahovat a co by v ní určitě nemělo chybět? PoradíMgr. Zuzana Zádrapová z Nadačního fondu Paragraf.

Právníci doporučují takovou smlouvu hlavně v případech, kdy je jeden z partnerů zatížen např. dluhy z období před uzavřením sňatku. Předmanželskou smlouvu lze ale uzavřít i několik let po uzavření sňatku, ale je třeba počítat s tím, že neplatí už zpětně, ale k datu uzavření smlouvy.

„Partnerům se taková smlouva vyplatí hlavně v situaci, kdy se jeden z nich hodlá pustit do rizikového podnikání, úvěru nebo nějaké finanční transakce,“ říká v Poradně Zuzana Zádrapová.

Předmanželská smlouva může řešit také např. péči o nezletilé děti v době trvání manželství i po rozvodu, nebo vyživovací povinnosti.

Předmanželská smlouva neřeší jen váš majetek. Ochránit může i vašeho partnera

„Předmanželská smlouva musí být vždy sepsána u notáře, musí to být forma veřejné listiny, tedy notářského zápisu. Což znamená, že ve finále se k notáři vždy musí dojít, ale samozřejmě pokud klient přijde s takovou věcí k nám do advokátní kanceláře, jsme schopni s ním věc probrat a nastínit jednotlivá řešení,“ říká dále v rozhlasové Poradně Zuzana Zádrapová.

autor:Ivana Šuláková SdíletSpustit audioJak nás naladíte na DABu

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.