• 24/03/2023
  • Podle wizewebsite
  • 353 Pohledy

Manželství homosexuálů podle něj povede ke konci západní civilizace. Marek Benda je údajně nominantem na ministra spravedlnosti | REFRESHER.cz<

Novou vládu budou s největší pravděpodobností stavět koalice SPOLU a PirSTAN. A novináři vycházející z informací svých zdrojů z koalic sestavili předběžný seznam osob, které by mohly obsadit jednotlivá ministerstva. Na post ministerstva spravedlnosti by mohl usednout člen ODS Marek Benda, někdejší místopředseda poslaneckého klubu Občanské demokratické strany. Spekulovaný seznam zveřejnil server Sabiny Slonkové Neovlivní.

Spekuluje se také, že by Benda mohl usednout na post předsedy poslanecké sněmovny. On sám se vyjádřil, že by chtěl, aby na tento post především kvůli případnému třetímu pokusu o sestavení vlády usedl právě člen vítězné koalice SPOLU.

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚPředplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2947 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉMKdykoli ho jednoduše zrušíšUž od 79.00 Kč měsíčněS REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity30% zľava na nákup na adidas.czNeobmedzené dáta na 24 hodín od Telekomu10 eur do FACH BistraNeobmedzené dáta na deň od O2Kredit 5 eur na donášku z wolt.skVÍCE

Marek Benda funguje v poslanecké sněmovně již na jedenácté volební období. Poprvé byl v Parlamentu v roce 1990. Představuje tak nejdéle sloužícího poslance v novodobé historii Česka.

V roce 2008 Sněmovně spolupředložil tzv. náhubkový zákon, který zakazuje zveřejňování informací z policejních odposlechů bez souhlasu odposlouchávané osoby. Podle některých tento zákon omezuje svobodu tisku. Mezi další Bendovy výrazné kroky patří i Zákon o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv, který se umístil na druhém místě v anketě Zákon roku v roce 2019. Měl se zasloužit o větší předvídatelnost a přehlednost zákonů.

Homosexuálové podle něj zničí tradiční rodinu

Manželství homosexuálů podle něj povede ke konci západní civilizace. Marek Benda je údajně nominantem na ministra spravedlnosti | REFRESHER.cz

Vedle toho je ale Benda známý také řadou velmi kontroverzních výroků na adresu sexuálních menšin.

V debatě Reflexu řekl, že gayové přispějí k rozpadu západní civilizace. Praktikují prý tzv. salámovou metodu, kdy nejdřív požadovali registrované partnerství, teď manželství a v dalších krocích podle Bendy zničí tradiční rodinu.

Manželství pro všechny může podle něj vést i k muslimskému mnohoženství. Stejně tak je pro Bendu nepředstavitelná i adopce dětí homosexuálními páry. „Dítě má právo na dva rodiče. Ne na tatínka a tatínka a maminku a maminku,“ řekl Benda v debatě.

To, že by homosexuální páry neměly mít právo adoptovat děti, řekl Benda i při debatě s bývalým senátorem Jiřím Dienstbierem. Na otázku oponenta, zda by raději nechal děti v dětském domově odpověděl, že „žádné normální děti v dětských domovech nezůstávají“.

Benda se v debatě z roku 2018 s aktivistou z iniciativy Jsme Fér Czeslawem Walkem vyjádřil, že by byl i pro zrušení registrovaného partnerství. Podle něj v tuto chvíli stát příliš zasahuje do vztahu dvou lidí. Zákon o registrovaném partnerství pokládal v minulosti Benda za zbytečný, což připomněl i v debatě s Janem Kozubíkem v DVTV z roku 2016.

„To, že děti potřebují štěstí a lásku a je jedno, jestli budou s pěti nebo padesáti lidmi, jsme si už vyzkoušeli. Za bolševika jsme se vyzkoušeli, že všechny jesle a podobné instituce nefungují. Vy stejně jako tehdy přicházíte se stejným útokem na společnost založené na rodině, jen to skrýváte za jiná slova,“ řekl v debatě s Kozubíkem.

Poslanec nebere prý v potaz ani to, že manželství pro všechny podporuje většina Čechů. „Věřím jen těm průzkumům veřejného mínění, které jsem sám zfalšoval, říkám s odkazem na Winstona Churchilla. Nevěřím těmhle číslům, absolutně,“ řekl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Rozvody mladých jsou podle něj nepřípustné

Další kontroverzí Marka Bendy je i jeho pohled na rozvody. Nechce, aby se z výjimky, stalo pravidlo. „Nechci, aby se z výjimky stala norma,“ řekl při debatě v Reflexu. „Chtěl jsem zavést, aby se mladý pár rozhodl, jestli se bere jenom na zkoušku, nebo jestli se bere nerozlučitelně,“ vyjádřil se.

Účelem manželství je podle něj výchova dětí. V debatě tak oponoval Walkovi, který tvrdil, že institut je převážně o lásce bez rozdílů. „Udržet lásku je těžko udržitelné i v manželství normálních párů,“ vyvracel tehdy Benda argument.

Redakce magazínu REFRESHER poslance Bendu s jeho staršími výroky konfrontovala. Na naše otázky ale nereagoval.

První, kdo bude sestavovat vládu, bude ale pravděpodobně předseda hnutí ANO Andrej Babiš, podle jeho slov mu to v neděli potvrdil prezident Miloš Zeman, který je v současnosti v Ústřední vojenské nemocnici. Vzhledem k tomu, že ve Sněmovně nemá s kým složit většinu, téměř jistě nakonec vládu složí opoziční koalice.

Upozornit na chybu.Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.Náhledový obrázek: ČTK/Vondrouš RomanODS